romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za rvačku na pískovišti na českobudějovickém sídlišti Máj, která rozpoutala protiromské demonstrace, padly podmínky

České Budějovice, 4.12.2014 16:07, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené a následně rozpuštěné protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Několik jich zadržela. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené a následně rozpuštěné protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Několik jich zadržela. (FOTO: ČTK)

Za rvačku, která loni v létě odstartovala nepokoje na českobudějovickém sídlišti Máj, vynesl okresní soud ve středu rozsudek. Skupina šesti obžalovaných dostala za výtržnictví a ublížení na zdraví podmíněné tresty v trvání od jednoho do dvou a půl let. Podle iDnes.cz další dva obžalovaní odešli bez trestu, jejich chování bude řešit českobudějovický magistrát jako přestupek.

Nejvyšší trest osmnáct měsíců podmíněně odložených na dva a půl roku dostal dvacetiletý partner těhotné dívky, která stála na počátku konfliktu. Právě to byla žena, o které se nesly sídlištěm fámy, že byla brutálně napadena Romy. Jejímu partnerovi soud započítal i pozdější útoky na policisty při demonstracích. Většina obžalovaných tresty přijala. Na místě se odvolaly pouze dvě ženy, které byly na začátku rvačky. Obě tvrdí, že se jen bránily napadení. Případem se tak bude zabývat krajský soud.

Celou rvačku odstartovala zdánlivě banální příhoda. Koncem června 2013 do sebe strčili na pískovišti dva kluci ve věku tři a půl a pěti let. To odstartovalo nadávky a vzájemné napadení dvou žen. Do konfliktu se zapojili jejich partneři a přidali se příbuzní. Podle soudkyně Ireny Tiché bylo obtížné zjistit, kdo rvačku vyvolal a kdo byl víc poškozený.

"Obě ženy jsou vznětlivé, což předvedly i tady. Další lidi se nechali vyprovokovat. Důsledky ale byly nakonec o mnoho horší než začátek,“ připomněla podle iDNES.cz soudkyně Tichá loňské prázdniny na sídlišti.

V souvislosti s následnými nepokoji na sídlišti Máj policie obvinila 47 lidí. Někteří z nich už byli odsouzeni k podmíněným trestům. Nepokoje na největším sídlišti ve městě vznikaly od června do srpna loňského roku, kdy se tam konalo několik protiromských demonstrací a pochodů. Nejvíce lidí bylo obviněno z útoku na úřední osobu.

Při nepokojích policie zajistila 224 lidí. Podle kriminalistů se v létě na českobudějovickém sídlišti konalo 11 protestních akcí. Většinou mířily proti romské komunitě, která na Máji žije. Při demonstracích a protestních pochodech bylo zraněno devět policistů.

Protestní pochody nebo demonstrace, jsou podle vedení města minulostí. Situaci pomohla zklidnit řada opatření.

Přečteno: 1863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, rozsudek, Kriminalita, Rasismus, Extremismus, sídliště Máj, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo