romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za šanon s nápisem „Cikáni + feťáci“ nebude nikdo potrestaný

Praha, 5.6.2015 15:30
Jeden z šanonů na policejní služebně kriminální policie a vyšetřování Obvodní ředitelství policie Praha II byl naepsán „CIKÁNÍ + FEŤÁCI“. (Zdroj: ECHO24.cz, koláž Romea.cz)
Jeden z šanonů na policejní služebně kriminální policie a vyšetřování Obvodní ředitelství policie Praha II byl naepsán „CIKÁNÍ + FEŤÁCI“. (Zdroj: ECHO24.cz, koláž Romea.cz)

Policejní ředitelka Prahy 2 Zdeňka Brotánková se pro deník ECHO24.cz vyjádřila k výsledku šetření stížnosti na přítomnost šanonu nadepsaného „Cikáni + feťáci“ ve služebně policejního inspektora. Tu minulý týden podal člověk, který si jej během přítomnosti na služebně kriminální policie všiml. Ředitelka nezná totožnost zaměstnance, který šanon nadepsal, proto nemůže nikoho potrestat. 

„Stížnost jsem prověřila a ukázalo se, že odpovídá skutečnosti. Vše ale nasvědčuje tomu, že ten šanon byl v kanceláři už řadu let a že se jeho nadepsání nevztahuje k těm policistům,“ cituje deník ECHO24.cz  Brotánkovou.  Závadný nápis byl odstraněn a šanon zůstává k dalšímu použití.

Podřízeným, kteří služebnu sdílí, řekla, že „je to nevhodné a neetické“, postih jim však nehrozí. „Zákon hovoří o tom, že mohu trestat jen konkrétní osobu,“ dále zdůvodňuje závěry šetření ředitelka. Stejně bude informovat ministra Milana Chovance (ČSSD), který se o případ zajímal a chování policistů odsoudil.

Člověk, který podáním stížnosti inicioval vyšetřování Obvodní ředitelství policie Praha II, si nadále přeje zůstat v anonymitě. Serveru Romea.cz dnes poskytl vyjádření: „Vysvětlení policejní ředitelky, že současní policisté nemají s prázdným šanonem co do činění, mě vůbec neuklidnilo. Pokud řadu let neregistrují předmět, kterého si návštěvník služebny všimne během několika minut, znamená to, že nejsou zdravotně způsobilí k výkonu svého povolání.“

Více ho však znepokojuje další aspekt případu: „Pokud šanon přehlíželi, tedy tolerovali, je na místě ptát se, zda jejich dosavadní pracovní činnost nebyla ovlivněna rasistickým smýšlením, a není třeba ji revidovat. Fakt, že mnoho let nechávali šanon bez obav z reakcí veřejnosti či nadřízených vystavený na odiv, nejlépe ilustruje realitu policejních služeben v České republice.“

Další právní kroky iniciátor stížnosti zváží po obdržení oficiálního vyrozumění: "Zatím jsem na stížnost neobdržel žádnou reakci a neobdrželi ji, pokud vím, ani moji právní zástupci."

O případu šanonu nadepsaného „CIKÁNI + FEŤÁCI“, který se nacházel na Obvodním ředitelství policie Praha II, informoval minulý týden Deník ECHO24.cz. Ředitelka Zdeňka Brotánková, nadřízená policejního inspektora, v jehož služebně byl šanon umístěn, tehdy reagovala slovy, že pokud se informace potvrdí, může dojít i na kázeňské řízení s kriminalisty, kteří v kanceláři sedí.

„Tento konkrétní případ neznám, nicméně požádám policejního prezidenta, aby mě o něm informoval,“ řekl deníku ECHO24.cz před týdnem ministr vnitra Milan Chovanec, podle nějž se však nejedná o běžné chování policie: „Věřím, že naprostá většina policistů jsou profesionálové a podobné postupy jsou jim cizí.“

Jednání inspektora tehdy odsoudil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který uvedl: „Zrovna policie by se takovýchto stereotypů měla vyvarovat“.

Přečteno: 1709x
 

Kam dál:

Štítky:  

Policie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo