romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za schvalování vraždy Roma musí Grznár zaplatit pokutu 15 tisíc korun, potvrdil to dnes soud

31.3.2021 15:14
Filip Grznár. (zdroj: Repro YouTube)
Filip Grznár. (zdroj: Repro YouTube)

Ústecký krajský soud dnes zamítl odvolání známého kulturisty, zápasníka MMA a youtubera Filipa Grznára a potvrdil pokutu 15 tisíc korun. Tu musí Grznár zaplatit to, že před třemi roky natočil video, v němž schvaloval vraždu Roma na chomutovském sídlišti a vyhrožoval vyvražďováním.

V květnu 2017 zastřelil Petr Benda romského řidiče dodávky, přičemž se hájil, že chtěl chránit lidi na ulici a nakonec i sebe, protože šofér podle něj najížděl do lidí a jiných vozů a nakonec jel proti němu. Benda si za to odpykává 10 let vězení.

„Nějaký cikán najížděl autem do lidí a někoho zranil. Nějaký člověk se tam proti němu ohradil, vzal legálně drženou devítku a zastřelil ho. Dobrou věc udělal. Problém je v tom, že zku… česká justice ho bude posílat za katr, docela na raketu, hrozný. A cikáni chtějí dělat nepokoje a vyhrožují jeho rodině. Jestli to udělají, tak si pro ty cikány jedu do Chomutova. Vyvraždím to,“ řekl doslova Grznár ve zmíněném videu. Rozhodnutí ústeckého krajského soudu Grznára nezaskočil.

„Byli jsme si téměř jisti, že to takhle dopadne. Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ sdělil serveru idnes.cz šestatřicetiletý Grznár hned po vynesení verdiktu.

„Už po rozhodnutí Okresního soudu v Chomutově jsme uváděli, že nepočítáme s velkým úspěchem na úrovni krajského soudu a že budeme pokračovat dál. To se naplnilo,“ doplnil jeho obhájce Jan Varga.

Okresní soud v Chomutově mu za to nejprve uložil peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun formou trestního příkazu za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a za schvalování trestného činu. Grznár však částku odmítl zaplatit, a tak bylo ve věci nařízeno hlavní líčení. V něm se sportovec hájil tím, že svá prohlášení nemyslel doslova, že ve skutečnosti nikoho vyvraždit nechtěl, ale šlo prý pouze o nadsázku s cílem zaujmout ve videu co nejširší veřejnost.

„Jen jsem věděl, že někdo se postavil se zbraní člověku, který řídil auto a najížděl do lidí. Tedy zbraň proti zbrani. Ani jsem nevěděl, že tam někdo umřel,“ uvedl Grznár.

Před soudem pronesl, že jeho videa jsou „určitý druh umělecké tvorby“ a potřebuje mít co nejvyšší sledovanost, protože ho za to platí sponzoři.

„Nikdo nemohl brát vážně, že coby známá osobnost a otec dvou dětí pojedu do Chomutova a někoho tam budu vyvražďovat. To je absurdní,“ dodal. Soudkyně Naděžda Hájková je ovšem jiného názoru.

„Stejně jako soud prvního stupně jsme dospěli k závěru, že dva přečiny, z kterých byl obžalován, byly spáchány. Trest je víceméně symbolický, je přiměřený,“ okomentovala rozsudek soudkyně Naděžda Hájková. Podle obhajoby však jednání Grznára nemělo být vůbec posuzováno jako trestný čin.

„Ani v přípravném řízení ani v hlavním líčení nebylo vůbec prokazováno, natož prokázáno, že by jeho výhrůžka vyvolala nějakou obavu osob. Všem bylo jasné, že je to nadsázka. Nikdo se neobával o život ani se neobrátil na policii,“ vysvětloval v soudní síni Varga. S tím se ale soudkyně neztotožnila.

„Podstatné je, zda ta výhrůžka byla takového charakteru, že by mohla obavu vzbudit, bez ohledu na to, jestli ji skutečně vzbudila. Dospěli jsme k závěru, že tato výhrůžka takovou obavu vzbudit mohla, tudíž byla způsobilá,“ sdělila Hájková po vynesení rozsudku.

Přečteno: 1504x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chomutov, Soud, Rasismus, Extremismus, Romové, Nenávist, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo