romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za výtržnosti při protiromských pochodech v Č. Budějovicích bylo zatím obviněno 16 lidí

České Budějovice, 26.9.2013 11:59, (ROMEA)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)

Z násilí proti úřední osobě a výtržnictví při protiromských demonstracích na českobudějovickém sídlišti Máj policisté obvinili zatím 16 lidí. ČTK to dnes řekl mluvčí krajské policie Jiří Matzner. "Kriminalisté a vyšetřovatelé k dnešnímu dni pracují s 35 trestními spisy, které se týkají protiprávního jednání účastníků demonstrací na sídlišti Máj. Z 35 případů již v šestnácti věcech obvinili konkrétní osoby z konkrétního protiprávního jednání. Poslední tři byli obviněni v těchto dnech," uvedl Matzner.

Všichni tři muži obvinění z násilí proti úřední osobě a výtržnictví ve věku 19, 20 a 28 let jsou z Českých Budějovic. Jeden z nich v sobotu 29. června v ulici A. Barcala napadl klackem zasahující policisty pořádkové jednotky. Další opakovaně na policisty v ulici J. Bendy házel různé předměty. Třetí z obviněných házel po policistech kameny, a to i přes opakované výzvy k opuštění prostoru. V případě odsouzení by mužům hrozil trest odnětí svobody až na dobu šesti let, shrnul mluvčí.

Většina dosud obviněných je stíhána v souvislosti s první demonstrací 29. června. Podle kriminalistů počet obviněných ještě stoupne, tak jak se budou vyhodnocovat pořízené záběry.

V pátek odpoledne by se podle magistrátu měla konat další protiromské shromáždění s pochodem Lannovou třídou a ulicí Na Sadech. Otázkou je, zda se opravdu uskuteční. "Při demonstraci, která je na magistrátu nahlášena na páteční odpoledne, se policie soustředí především na zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy, na frekventované třídě Na Sadech," uvedl Matzner.

Podle mluvčí magistrátu Jitky Welzlové páteční demonstraci nahlásili Evropští patrioti, kteří shromáždění organizovali už v srpnu. Protestovat chtějí "proti systému sociálních dávek, černému rasismu a proti policejní brutalitě," řekla mluvčí ČTK.

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20.000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.

Situace na sídlišti Máj byla napjatá od června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, 16 jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Přečteno: 720x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, Extremismus, České Budějovice, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo