romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za zapálení duhové vlajky uložil soud podmínku i peněžitý trest. Nezohlednil ale homofobní pohnutku pachatele

18.2.2021 16:10
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Za zapálení duhové vlajky a vystřelování světlic směrem k účastníkům festivalu Prague Pride dostal Michal Sýkora desetiměsíční podmínku s dohledem probačního úředníka a peněžitý trest 26 000 korun. Soud ho shledal vinným z výtržnictví. Rozsudek není pravomocný - muž, který má na kontě už čtyři další záznamy za výtržnictví, se proti němu ihned odvolal. Tvrdí, že na záběrech, které pořídil jeden z účastníků akce, není on.

Zmocněnkyně spolku Petra Vytejčková z organizace In IUSTITIA zdůrazňovala, že soud by měl zohlednit homofobní motivaci trestného činu. Soud se ale homofobní pohnutkou útoku nezabýval. 

"Všechny české soudy by měly při ukládání trestu zohlednit nenávistnou pohnutku, ukládá jim to judikatura Evropského soudu pro lidská práva i judikatura Ústavního soudu," uvedla na sociální síti organizace In IUSTITIA zmocněnkyně poškozených, která rozhodnutí soudu přesto vítá.

Vytejčková tak připomněla, že Ústavní soud uložil obecným soudům, aby se při objasňování motivů trestného činu zabývaly právě i předsudečnou pohnutkou. Poukazovala také na to, že Sýkora má na rouškou zakrytém obličeji vytetovaný nápis Grassel, což je značka oblečení vyhledávaného příznivci neonacismu. Soudkyně Králová se nicméně při odůvodnění verdiktu o homofobní pohnutce nezmínila.

Svědci incidentu sice Sýkoru neidentifikovali, to však podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové není podstatné. "Obžalovaného dostatečně označily kamerové záznamy," uvedla. Sýkorovi u soudu přitížilo to, že se výtržnictví opakovaně dopouštěl i v minulosti. Králová mu k podmíněnému trestu stanovila nejpřísnější možnou, tedy pětiletou zkušební dobu. Zcela tak vyhověla návrhu státního zástupce.

Skupinka lidí, mezi nimiž byl podle rozsudku i Sýkora, zapálila symbol LGBT komunity 8. srpna 2019 na mostě Legií, kde byly duhové vlajky připevněné na pouličních lampách. Stalo se to po utkání fotbalové Sparty, které Sýkora fandí. Skupina také vystřelovala světlice na Střelecký ostrov, kde se konal doprovodný program Prague Pride. Ostatní spolupachatele se policii nepodařilo ztotožnit.

"Na videu jsem se nepoznal a nemyslím si, že jsem to já," prohlásil dnes dvaatřicetiletý vyučený kuchař. Tvrdí, že si už nepamatuje, co v daný den dělal, popírá ale, že by se byl podívat na fotbalový zápas.

Součástí trestu je i povinnost uhradit spolku Prague Pride 319 korun za zničenou vlajku.

Sýkora má v rejstříku trestů čtyři záznamy za výtržnictví. Státní zástupce dříve zmínil, že muž byl odsouzený i za nošení svastiky. Sýkorův advokát se domáhal klientova zproštění. Záznamy podle něj nejsou průkazné, a i kdyby se na nich podařilo někoho identifikovat, zachycené jednání je podle právníka maximálně přestupkem. Případem se bude zabývat ještě pražský městský soud.

Přečteno: 936x
 

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, Soud, trest, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo