Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Za zavražděné Romy se u pomníku v Letech pomodlil kardinál Duka

13. května 2013
Čtení na 2 minuty

Kardinál Dominik Duka a zhruba stovka dalších lidí si dnes v Letech na Písecku připomněli při pietním aktu romské oběti nacismu. Památku Romů zemřelých za druhé světové války v místním sběrném táboře uctili například i americký velvyslanec Norman Eisen, předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer, Miroslav Kováč za sdružení FORUM, předseda Strany Zelených Ondřej Liška, Michal Havránek z Pirátské strany, aktivisté Imrich Horvát z Ostravy, Ivanka Mariposa Čonková a Ondřej Slačálek z Prahy, Míra Brož z Ústí nad Labem či Emil Voráč z chodovského sdružení Khamoro. Akce se nezúčastnil žádný přední představitel české politické scény. Akci, jako vždy, pořádal Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu.

Květiny či věnce u památníku položili i zástupci dalších velvyslanectví,
Velké Británie, Německa a Francie, či zástupci ministerstva obrany.

Duka pronesl u památníku v Letech za oběti válečného holokaustu modlitbu. "Chceme Boha prosit za duši zemřelých, za uznání důstojnosti každé lidské osoby, za sebe navzájem," pronesl kardinál. Podle něj bývalý sběrný tábor pro Romy v Letech představuje místo, které dokazuje, co může udělat lidská zloba, nenávist a nezodpovědnost. "Jsme tady, abychom všichni řekli ne těm, kteří se domnívají, že je možné pošlapávat důstojnost a práva druhých," uvedl Duka.

Českou vládu na pietním aktu zastupovala zmocněnkyně Monika Šimůnková, která připomněla tíživou situaci chudých Romů v bydlení. Vyslovila také přání, stejně jako ostatní účastníci piety, aby byl z území bývalého koncentračního tábora v Letech odstraněn vepřín. Projevy o současné neutěšené situaci pronesli i Ondřej Liška, Míra Brož ze sdružení Konexe a František Kostlán, člen sdružení ROMEA a místopředseda Českého helsinského výboru. Server Romea.cz některé projevy postupně zveřejní.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Výbor pro odškodnění romského holocaustu, jenž dnešní pietu pořádal, roky usiluje o zbourání vepřína, který stojí v blízkosti památníku. "Byli bychom rádi, pokud by toto místo bylo trochu důstojnější," uvedl Čeněk Růžička. Nečas loni řekl, že vláda nemá peníze na to, aby prasečák v Letech odkoupila a zrušila. Celkové náklady by se prý pohybovaly ve stovkách milionů korun.

"Myslím, že je opravdu nutné uvědomit si hodnotu lidských obětí a v tomto případě také demonstrovat, že lidská důstojnost patří každému člověku bez ohledu na národ, vyznání či politickou příslušnost. V době, kdy pozorujeme, že otázka lidské důstojnosti je zpochybňována často i urážena, je tato akce důležitá," uvedl pro server Romea.cz Dominik Duka.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon