romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zabil bych kvůli vyznání, tvrdil muž, který psal protižidovské výroky. Soud ho zprostil viny

22.12.2017 11:23
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Obvodní soud pro Prahu 6 v úterý zprostil viny muže obžalovaného kvůli zveřejňování protižidovských výroků na sociálních sítích. Podle zatím nepravomocného verdiktu nebylo prokázáno, že příspěvky psal. Osmadvacetiletý muž čelil podle serveru novinky.cz obžalobě i kvůli tetování vojáka nacistické pěchoty, jež má na předloktí, to však podle soudu není trestným činem. Žalobkyně i obhájce si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Podle obžaloby se mladík dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Na svém facebookovém profilu „Tomáš Chlupec“ před rokem a půl zveřejnil příspěvek „Kam až musejí zajít aby to vaše vyjebané mozky pochopili? Nadnárodní korporace ničí svět .. a komu myslíte že ku**a patří ? ŽIDI zase ŽIDI!!! Zbavme se židů a bude na světě dobře…KEIN JUDEN, KEIN PROBLEM!!!!“. Podle žalobce se mladík podobně nenávistně vůči Židům vyjadřoval i dříve na jednom z diskusních webů. Na otázku, zda by zabil člověka jen na základě vyznání, položenou na téže stránce, měl odpovědět „To není vyznání, žid je židem od narození - je vidět, že o tom víš ho*no.. a ano zabiju.“

Soudce podle serveru sice uvedl, že příspěvky na sociálních sítích naplňují znaky trestného činu, nelze podle něj však prokázat, že je psal právě obžalovaný. Na dotyčný diskusní web se totiž profil podle znaleckého posudku připojoval přes veřejnou síť, společnost Facebook ale údaje o IP adresách podle znalce odmítla poskytnout. Existenci tetování má sice soudce za prokázanou, pokud ho však mladík nevystavoval na veřejnosti, nejedná se podle rozsudku o trestný čin.

Soud mladíka v lednu uznal vinným z podněcování a z hanobení, obvinění z projevu sympatií ho zprostil. Rozsudek ale zrušil odvolací soud. Za zmíněné trestné činy hrozí až tříleté vězení.

Přečteno: 935x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Soud, Nenávist, Výroky, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo