romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zabil bych kvůli vyznání, tvrdil muž, který psal protižidovské výroky. Soud ho zprostil viny

22.12.2017 11:23
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Obvodní soud pro Prahu 6 v úterý zprostil viny muže obžalovaného kvůli zveřejňování protižidovských výroků na sociálních sítích. Podle zatím nepravomocného verdiktu nebylo prokázáno, že příspěvky psal. Osmadvacetiletý muž čelil podle serveru novinky.cz obžalobě i kvůli tetování vojáka nacistické pěchoty, jež má na předloktí, to však podle soudu není trestným činem. Žalobkyně i obhájce si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Podle obžaloby se mladík dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Na svém facebookovém profilu „Tomáš Chlupec“ před rokem a půl zveřejnil příspěvek „Kam až musejí zajít aby to vaše vyjebané mozky pochopili? Nadnárodní korporace ničí svět .. a komu myslíte že ku**a patří ? ŽIDI zase ŽIDI!!! Zbavme se židů a bude na světě dobře…KEIN JUDEN, KEIN PROBLEM!!!!“. Podle žalobce se mladík podobně nenávistně vůči Židům vyjadřoval i dříve na jednom z diskusních webů. Na otázku, zda by zabil člověka jen na základě vyznání, položenou na téže stránce, měl odpovědět „To není vyznání, žid je židem od narození - je vidět, že o tom víš ho*no.. a ano zabiju.“

Soudce podle serveru sice uvedl, že příspěvky na sociálních sítích naplňují znaky trestného činu, nelze podle něj však prokázat, že je psal právě obžalovaný. Na dotyčný diskusní web se totiž profil podle znaleckého posudku připojoval přes veřejnou síť, společnost Facebook ale údaje o IP adresách podle znalce odmítla poskytnout. Existenci tetování má sice soudce za prokázanou, pokud ho však mladík nevystavoval na veřejnosti, nejedná se podle rozsudku o trestný čin.

Soud mladíka v lednu uznal vinným z podněcování a z hanobení, obvinění z projevu sympatií ho zprostil. Rozsudek ale zrušil odvolací soud. Za zmíněné trestné činy hrozí až tříleté vězení.

Přečteno: 947x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Soud, Nenávist, Výroky, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo