romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muž, jenž napadl policistu v Chanově, se k činu přiznal

Most, 27.7.2012 13:32, (ROMEA)
Sídlo Okresního soudu v Mostě (FOTO: Hadonos, Creative Commons, licence 3.0 Unported)
Sídlo Okresního soudu v Mostě (FOTO: Hadonos, Creative Commons, licence 3.0 Unported)

Okresní soud v Mostě dnes řešil případ muže, který v březnu na sídlišti Chanov v Mostě údajně zaútočil na policistu. Dnes u soudu vyšla ze strany šéfa mosteckých strážníku Bronislava Schwarze najevo informace , že se muž k činu přiznal.

 

Obžalovaný se měl zpovídat z pobodání a pořezání policisty, ran pěstí i kopanců, které mu uštědřil. Policistu měl pak vystrčit z nezajištěného balkónu v prvním patře opuštěného domu. Za těžké ublížení na zdraví mu hrozí až 10 let vězení.

Bronislav Schwarz před soudem řekl, že Cina se k útoku strážníkovi přiznal. Ukázal mu i místo útoku. "Obžalovaný mi přesně popsal místo činu, že se jednalo o mezipatro," vypověděl Schwarz.

Doplnil, že podle jeho zkušeností byl Cina pod vlivem drog. Místní obyvatelé o muži po útoku řekli, že čichal toluen. Pod jeho vlivem dochází k halucinacím, které mohou vyvolat agresivní chování. Schwarz pracuje s obyvateli Chanova už sedm let, několik tamních Romů zaměstnává jako asistenty městské policie.

Strážníci si Ciny všimli už krátce po útoku v davu přihlížejících, podle svědků se choval divně, snažil se dostat co nejblíž a nadával. "Teď dojde taky na vás" nebo "Pokud se budete chovat jako on, skončíte stejně", křičel prý na další uniformované příslušníky. Nikoho ale při tom fyzicky nenapadl.

Kromě Ciny policie zadržela ještě patnáctiletého mladíka. Toho však později propustila. Dvaatřicetiletý muž pak putoval do vazby. Mostecký soud páteční jednání odročil na 29. srpna. K soudu se totiž nedostavil klíčový svědek obžaloby.

Zraněný policista skončil na chirurgickém oddělení mostecké nemocnice. "Utrpěl povrchové řezné rány a pohmožděniny," řekl naopak ČTK o rozsahu jeho zranění bezprostředně po incidentu mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Mladý policista na sídlišti Chanov ověřoval informaci, že se tam zdržuje hledaná osoba, a při pátrání zavítal i do téměř vybydleného panelového domu. Ve druhém podlaží jej kdosi napadl, pořezal a záchranka, kterou si policista sám přivolal, jej našla na zemi před domem.

"V prvním patře byl fyzicky napaden obviněným, který ho měl na schodišti udeřit do hlavy a způsobil mu řezná poranění v oblasti hrudníku a horních končetin. Zranění, které policista utrpěl, svědčí i o pádu z výšky," popsala incident v březnu mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Incidentu na sídlišti zneužili ke svému zviditelnění extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a neonacisté z Národního odporu (NO). Svolavatelé očekávali 100 až 200 účastníků, jiné odhady hovořily ještě o stovce navíc. Pochod extremistů však dospěl k totálnímu debaklu, na sídliště dorazilo pouze 50 - 70 radikálů. Na chanovském sídlišti proti nim disciplinovaně protestovalo asi 150 Romů, kteří se neonacistům vysmáli.

Sídliště Chanov bylo zbudováno v letech 1976-1978 jako sociální experiment předpokládající, že tváří v tvář luxusním bytovým podmínkám Romové napodobí kulturní a hodnotové vzorce majority. Jako nereálná byla tato očekávání zhodnocena na jednání města Most již v roce 1985, na němž bylo konstatováno, že asi pouze třetina rodin dokázala v nových podmínkách napodobit tento styl a necítí se mezi ostatními, jimž soužití dělá problémy, dobře a chce se odstěhovat zpět do Mostu. Bylo řečeno, že koncentrace obyvatel výlučně romského původu do jednoho místa neurychluje proces jejich integrace.

Za hlavní příčiny odborníci považují sestěhování různých rodin bez ohledu na jejich subetnický původ či příslušnost k původním komunitám na Slovensku, které nedovolovaly užší meziskupinové sociální styky, v nichž se přestěhováním do Chanova ze dne na den bez vlastní volby rodiny ocitly. Lišila se rovněž životní úroveň, mnohdy sem byly nastěhovány rodiny z bytů 4. kategorie po letech uvyklých žít povětšinou ve zcela jiných materiálních, sociálních a kulturních podmínkách. Soužití se tedy záhy ukázalo jako nefunkční a vedlo k hluboké morální a sociální devastaci řady jeho obyvatel, jejíž následky sledujeme dodnes, i když dnes již v místě probíhá řada intenzivních opatření výrazně zlepšujících situaci chanovských obyvatel i stav panelového sídliště.

ČTK, ras, iDnes.cz
Přečteno: 2053x
 

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Napadení, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo