romea - logo
24. ledna 2020 (pátek)
svátek má Milena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muž, jenž napadl policistu v Chanově, se k činu přiznal

Most, 27.7.2012 13:32, (ROMEA)
Sídlo Okresního soudu v Mostě (FOTO: Hadonos, Creative Commons, licence 3.0 Unported)
Sídlo Okresního soudu v Mostě (FOTO: Hadonos, Creative Commons, licence 3.0 Unported)

Okresní soud v Mostě dnes řešil případ muže, který v březnu na sídlišti Chanov v Mostě údajně zaútočil na policistu. Dnes u soudu vyšla ze strany šéfa mosteckých strážníku Bronislava Schwarze najevo informace , že se muž k činu přiznal.

 

Obžalovaný se měl zpovídat z pobodání a pořezání policisty, ran pěstí i kopanců, které mu uštědřil. Policistu měl pak vystrčit z nezajištěného balkónu v prvním patře opuštěného domu. Za těžké ublížení na zdraví mu hrozí až 10 let vězení.

Bronislav Schwarz před soudem řekl, že Cina se k útoku strážníkovi přiznal. Ukázal mu i místo útoku. "Obžalovaný mi přesně popsal místo činu, že se jednalo o mezipatro," vypověděl Schwarz.

Doplnil, že podle jeho zkušeností byl Cina pod vlivem drog. Místní obyvatelé o muži po útoku řekli, že čichal toluen. Pod jeho vlivem dochází k halucinacím, které mohou vyvolat agresivní chování. Schwarz pracuje s obyvateli Chanova už sedm let, několik tamních Romů zaměstnává jako asistenty městské policie.

Strážníci si Ciny všimli už krátce po útoku v davu přihlížejících, podle svědků se choval divně, snažil se dostat co nejblíž a nadával. "Teď dojde taky na vás" nebo "Pokud se budete chovat jako on, skončíte stejně", křičel prý na další uniformované příslušníky. Nikoho ale při tom fyzicky nenapadl.

Kromě Ciny policie zadržela ještě patnáctiletého mladíka. Toho však později propustila. Dvaatřicetiletý muž pak putoval do vazby. Mostecký soud páteční jednání odročil na 29. srpna. K soudu se totiž nedostavil klíčový svědek obžaloby.

Zraněný policista skončil na chirurgickém oddělení mostecké nemocnice. "Utrpěl povrchové řezné rány a pohmožděniny," řekl naopak ČTK o rozsahu jeho zranění bezprostředně po incidentu mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Mladý policista na sídlišti Chanov ověřoval informaci, že se tam zdržuje hledaná osoba, a při pátrání zavítal i do téměř vybydleného panelového domu. Ve druhém podlaží jej kdosi napadl, pořezal a záchranka, kterou si policista sám přivolal, jej našla na zemi před domem.

"V prvním patře byl fyzicky napaden obviněným, který ho měl na schodišti udeřit do hlavy a způsobil mu řezná poranění v oblasti hrudníku a horních končetin. Zranění, které policista utrpěl, svědčí i o pádu z výšky," popsala incident v březnu mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Incidentu na sídlišti zneužili ke svému zviditelnění extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a neonacisté z Národního odporu (NO). Svolavatelé očekávali 100 až 200 účastníků, jiné odhady hovořily ještě o stovce navíc. Pochod extremistů však dospěl k totálnímu debaklu, na sídliště dorazilo pouze 50 - 70 radikálů. Na chanovském sídlišti proti nim disciplinovaně protestovalo asi 150 Romů, kteří se neonacistům vysmáli.

Sídliště Chanov bylo zbudováno v letech 1976-1978 jako sociální experiment předpokládající, že tváří v tvář luxusním bytovým podmínkám Romové napodobí kulturní a hodnotové vzorce majority. Jako nereálná byla tato očekávání zhodnocena na jednání města Most již v roce 1985, na němž bylo konstatováno, že asi pouze třetina rodin dokázala v nových podmínkách napodobit tento styl a necítí se mezi ostatními, jimž soužití dělá problémy, dobře a chce se odstěhovat zpět do Mostu. Bylo řečeno, že koncentrace obyvatel výlučně romského původu do jednoho místa neurychluje proces jejich integrace.

Za hlavní příčiny odborníci považují sestěhování různých rodin bez ohledu na jejich subetnický původ či příslušnost k původním komunitám na Slovensku, které nedovolovaly užší meziskupinové sociální styky, v nichž se přestěhováním do Chanova ze dne na den bez vlastní volby rodiny ocitly. Lišila se rovněž životní úroveň, mnohdy sem byly nastěhovány rodiny z bytů 4. kategorie po letech uvyklých žít povětšinou ve zcela jiných materiálních, sociálních a kulturních podmínkách. Soužití se tedy záhy ukázalo jako nefunkční a vedlo k hluboké morální a sociální devastaci řady jeho obyvatel, jejíž následky sledujeme dodnes, i když dnes již v místě probíhá řada intenzivních opatření výrazně zlepšujících situaci chanovských obyvatel i stav panelového sídliště.

ČTK, ras, iDnes.cz
Přečteno: 2063x
 

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Napadení, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo