romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zachránkyni životů Ireně Drevňákové chce kraj Vysočina pomoci s bydlením

Telč, 23.8.2012 13:02, (ROMEA)

Irena Drevňáková žije v sociálně vyloučené lokalitě, v bývalé telčské cihelně, ráda by se však přestěhovala jinam. Život zde není lehký především kvůli podmínkám, v nichž zde žije několik romských rodin. Nedávno se tato čtyřiadvacetiletá matka tří dcer (7, 4 a 2 roky) výrazně podílela na záchraně pěti mladých lidí poté, kdy jejich automobil skončil po bouračce v nedalekém rybníku.

Díky svému odvážnému činu se setkala s vrcholnými krajskými politiky, hejtmanem a radním pro sociální záležitosti. Ti jí slíbili, že jí pomohou získat lepší bydlení, pokud to bude v jejich možnostech.

Vlhké a plesnivé zdi

Bydlení v bývalé cihelně není nic příjemného. Byty jsou vlhké kvůli množství spodní vody, ze zdí se loupe malba, místy jsou plesnivé. Hygienické podmínky zde jsou špatné.

Irenina maminka Monika Drevňáková měla štěstí, že při rostoucí nezaměstnanosti sehnala práci, ale ani tak jim peníze na vylepšení bydlení nestačí. Telč na opravy nemá peníze, jak rodině řekl starosta. „Slibovali, že nám dají barák do pořádku - a nejen náš barák, ale celý komplex. Občas tu sice něco udělají, ale je to pořád málo,“ řekla Monika Drevňáková serveru Romea.cz.

monika-drevnakova.jpgMonika Drevňáková. Foto František Kostlán

Kanalizaci a pitnou vodu sice město po letech do areálu cihelny přivedlo, vodu ovšem jen do chodbičky domku, nikoli do bytu. Vodu na mytí musejí ohřívat ve velkých hrncích na plotně, čímž zvyšují již tak dost velkou vlhkost v bytě. Záchod stále musejí zalévat vodou z vědra. Kanalizaci řemeslníci ukončili několik metrů od jejich domu, vykopat a přivést dovnitř si ji nakonec museli sami.

Nemoci a slib

„Děti jsou kvůli zdejším podmínkám často nemocné, mají furt angíny nebo rýmu, je to furt dokola. Ve dvoupokojovém bytě nás dohromady bydlí dvanáct. Mám tři děti a chtěla bych s nimi mít vlastní život,“ vyjmenovává Irena Drevňáková důvody, proč by chtěla do vlastního bytu.

„Můj slib, který jsme dali při společné návštěvě s hejtmanem, stále platí. Vedle sociálních věcí mám na starosti i multikulturní záležitosti, takže to spadá pode mne stoprocentně. Hned jak se s Irenou Drevňákovou domluvím jaké má představy, začnu o situaci s jejím bydlením jednat se starostou Telče. Rád jí pomohu, velmi si vážím lidí jako je ona, kteří neváhají bez ohledu na sebe pomoci druhým,“ řekl Petr Krčál (ČSSD), radní kraje Vysočina pro sociální záležitosti, serveru Romea.cz.

irena-drevnakova-deti.jpg
Irena Drevňáková s dětmi. Foto František Kostlán.

Záchrana životů

Ve středu 25. července se znovu narodilo pět lidí. Vevnitř automobilu sedělo pět mladých lidí mezi patnácti a jedenadvaceti lety. Řidič dostal smyk, přejel do protisměru a od stromu se auto odrazilo do rybníku Roštejn. Zmizelo ve dvoumetrové hloubce a bylo z něj vidět pouze kousek střechy a část otevřeného kufru.

Naštěstí šla okolo Irena Drevňáková, která zavolala záchranku a začala zraněné vytahovat z vody a oživovat je. V průběhu zachraňování jí pomohl Roman Červenka, který se předtím opodál koupal.

S odstupem má velmi dobrý pocit z toho, že zachránění žijí. „Dodnes z toho ale pořádně nespím. Každou noc to mám před očima než jdu spát.“ Celý čin ovšem pokládá za samozřejmost, je přesvědčena, že by to na jejím místě udělal každý.

A co tomu říká její maminka? „Jsem na to, co dcera udělala, patřičně hrdá. Co cítím, nejde říci slovy,“ řekla Monika Drevňáková.

Přečteno: 2472x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Sociální vyloučení, Bydlení, Irena DrevňákováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo