romea - logo
26. září 2018 (středa)
svátek má Andrea
Loading
rozšířené vyhledávaní

ZÁZNAM: Sněmovna neodvolala Okamuru z funkce místopředsedy. Ano a komunisté ho podrželi. Lidovci chtějí mimořádnou schůzi

27.2.2018 11:35, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)

Sněmovna nebude na nynější schůzi hlasovat o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy dolní komory kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech u Písku. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek dnes neuspěl s návrhem na zařazení tohoto bodu do programu.

Návrh na Okamurovo odvolání podepsal dostatek poslanců na to, aby se o jeho zařazení mohlo hlasovat. Bartošek oznámil, že podpisů bylo 86. Potřeba bylo 80 podpisů, tedy dvou pětin z celkového počtu poslanců.

Zařazení návrhu do programu ale podpořilo 70 ze 169 přítomných poslanců. Rovněž 70 jich bylo proti, a to z řad SPD, ANO a KSČM.

Bartošek po neúspěšném hlasování vyčetl poslancům ANO, že se chovají v mnoha ohledech stejně jako komunisté v minulosti a svým chováním přispívají k destrukci politické kultury. Tím, že někteří poslanci hlasovali proti nebo se zdrželi, se podle něj přiznali ke zpochybňování utrpení lidí v koncentračním táboře v Letech. "Pro mě osobně je to znevážení utrpení lidí, kteří zemřeli v holokaustu," řekl.

Místopředseda klubu STAN Vít Rakušan na podporu Bartoškova návrhu přečetl ještě před hlasováním seznam více než tří stovek lidí, kteří v táboře v Letech za protektorátu zemřeli. "337 důvodů pro odvolání pana místopředsedy Sněmovny," prohlásil na závěr svého projevu.

Sněmovna přesto o odvolání Okamury hlasovat bude. Starostové a lidovci totiž kvůli tomu chtějí svolat mimořádnou schůzi. Potřebují k tomu pouze 40 podpisů. "Půjdeme tedy touto cestou. Je to škoda, ale když si to tak kolegové přejí…" okomentoval situaci předseda STAN Petr Gazdík.

Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL v Poslanecké sněmovně

Já se ještě vrátím k pořadu schůze a k bodu, který jsem se pokusil zařadit na program schůze. Ještě jednou děkuji všem poslancům, kteří svůj podpis připojili k tomuto bodu. Je potřeba si uvědomit, že atmosféra ve společnosti se mění stejně tak jako v Poslanecké sněmovně a začínají být myslitelné věci, které do ještě nedávné doby jsme mysleli, že se k nim nikdy nebudeme vracet. Je potřeba si uvědomit, že tím, že jste neumožnili zařazení tohoto bodu, tak jste neumožnili ani místopředsedovi Okamurovi, aby vysvětlil a nebo se omluvil. Je potřeba říct, že místopředseda Poslanecké sněmovny v takto vysoké ústavní funkci reprezentuje Českou republiku a já jsem nikde neslyšel, že by se tato strana distancovala od výroků svého bývalého tajemníka, že Židé, Cikáni a homosexuálové patří do plynu.

Je potřeba si uvědomit, že místopředseda Poslanecké sněmovny reprezentuje Českou republiku při mezinárodních jednáních. Tím, že jste hlasovali proti zařazení tohoto bodu nebo jste se zdrželi, tak jste se jasně přiznali k tomuto chování. Stejně tak jako ke zpochybňování utrpení lidí v koncentračním táboru v Letech, ať už ho nazýváte pracovní nebo jakkoliv jinak. Pro mne osobně je to znevážení utrpení lidí, kteří zemřeli v holocaustu, milionu lidí, kdy zoficiálňujete názory, které popírají utrpení lidí v průběhu druhé světové války, v průběhu holocaustu.

Vyměnili jste účelové spojení, milí členové hnutí ANO, kteří jste nepřipojili svůj podpis, s Komunistickou stranou a s extremistickou stranou v únoru, kdy si připomínáme, co se dělo před sedmdesáti lety. V mnoha ohledech se chováte stejně jako ti komunisti a přispíváte k tomu, že destruujete politickou kulturu v České republice. Děkuji.

VIDEO

Okamura se dnes na jednání poslanců ANO za výroky ohledně tábora pro Romy v Letech omluvil. Předseda poslanců SPD Radim Fiala tuto hrozbu označil za politický boj ze strany KDU-ČSL, jehož smyslem je oslabit případnou podporu SPD a KSČM menšinové vládě ANO v čele s Andrejem Babišem. Okamura a Fiala to po návštěvě v poslaneckém klubu ANO řekli novinářům.

Oba prý na jednání klubu ANO pobyli jen krátce a nechali na poslancích nejsilnější parlamentní frakce, aby vše sami zvážili. Okamura uvedl, že řekl poslancům ANO jen tři věty. "Řekl jsem, že za nepřesné výroky jsem se omluvil a vysvětlil jsem, že jsme nezpochybňovali hrůzy holokaustu," řekl.

Fiala poukázal na předchozí vyjádření SPD. "Chtěli jsme říct, co si myslíme a mít jistotu, že naše zprávy budou interpretovány správně. Řekl jsem, že je to politický boj vyvolaný KDU-ČSL, že se snaží oslabit SPD, ANO i Babiše," uvedl Fiala.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek pak na tiskovém brífinku oznámil, že drtivá většina poslanců ANO se shodla na tom, že nepodpoří odvolání Okamury z pozice místopředsedy sněmovny.

Místopředseda poslanců STAN Vít Rakušan novinářům řekl, že Okamura nemůže zastávat jednu z nejvyšších ústavních funkcí. Poslanců STAN je šest. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se Okamura, který je "znám extrémními a xenofobními názory", neměl místopředsedou Sněmovny vůbec stát. Podpisy kromě TOP 09 dodali lidovcům také Piráti a ČSSD.

Odvolání Okamury podle Jana Birkeho (ČSSD) podpoří 14 z 15 poslanců sociální demokracie. Podle informací ČTK odmítl podpis připojit Jaroslav Foldyna. ČSSD bude podporovat tajné hlasování, aby se každý mohl svobodně vyjádřit, uvedl Birke. Věří, že v tomto směru nebude fungovat "ďábelská koalice ANO, KSČM a SPD", která měla loni hlavní vliv na obsazení funkcí ve Sněmovně.

KSČM se podle svého předsedy Vojtěcha Filipa k návrhu nepřipojí. "Jsem přesvědčen, že Okamura se omluvil, a nemáme důvod podepsat iniciativu KDU-ČSL," uvedl Filip. Důvodem jdou podle něj styky představitelů KDU-ČSL se "Sudeťáky" a půlmiliardová suma za výkup vepřína v blízkosti tábora v Letech.

"Odpovědnost leží na poslancích ANO. Buď jim je vyjádření Okamury jedno, nebo se s ním ztotožňují," uvedl Bartošek. ANO má se 78 poslanci ve Sněmovně nejsilnější frakci.

VIDEO

V případě, že by dolní komora nakonec o Okamurově odvolání hlasovala, bylo by to podle dostupných informací poprvé, kdy by se rozhodovalo o odvolání místopředsedy Sněmovny.

Lidovcům vadí Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu. Poukazují i na slova dalších zástupců SPD v těchto záležitostech. Okamura se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust, ohradil. Už dříve řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech za protektorátu, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Přečteno: 3117x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sněmovna, odvolání, Tomio Okamura, Okamura - popírání romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

Zemřela Eva Davidová, etnografka s velkým srdcem, které patřilo Romům

25.9.2018 9:39
V pátek 21. září zemřela ve věku 85 let Eva Davidová, etnografka, socioložka, historička umění a také fotografka, která se od poloviny 50. let systematicky věnovala studiu způsobu života a kultury Romů v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Poslední rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu.
 celý článek

Vsrazi Tibora Danihela u soudu. Obžalovaný Milan Brat vypovídá 22. 6. 1998 před táborskou pobočkou Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde se z rozhodnutí Nejvyššího soudu znovu projednává smrt sedmnáctiletého Roma Tibora Danihela, který 24. září 1993 utonul v řece Otavě v Písku po útoku skupiny rasistů. (FOTO: ČTK)

Před 25 lety zavraždili rasisté Tibora Danihela. Po soudních tahanicích byla potrestána jen trojice útočníků z osmnácti

24.9.2018 20:47
Píseckému Romovi Tiboru Danihelovi bylo teprve 17 let, když ho 24. září 1993 skupina neonacistů nahnala do řeky Otavy, v níž utonul. Následné soudní líčení s viníky prošlo řadou peripetií od zproštění viny u takřka všech obžalovaných až k vynesení nepodmíněných trestů nad trojicí účastníků. Smrt Tibora Danihela dodnes zůstává jedním z nejznámějších případů rasově motivovaného násilí v Česku.
 celý článek

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Ivan Bartoš: Být proti fašismu a rasismu je přeci normální

24.9.2018 20:16
Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo