romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Začínáte být prolhaný a blbý" - výběr z výroků poslanců při projednávání amnestie

Praha, 18.1.2013 12:12, (ROMEA)
Poslanecká sněmovna (FOTO: Česká televize)
Poslanecká sněmovna (FOTO: Česká televize)

Přehled výroků, které zazněly v Poslanecké sněmovně před hlasováním o nedůvěře vládě kvůli novoroční amnestii prezidenta republiky (vláda hlasování přežila):

Petr Gazdík (STAN): "Pokud by tato vláda padla proto, že její premiér kontrasignoval pobuřující rozhodnutí prezidenta Václava Klause, byl by to právě prezident Václav Klaus, kdo by jmenoval nástupce Petra Nečase. Jestliže si opozice přeje tuto radost panu prezidentovi dopřát, nechť hlasuje pro nedůvěru vládě."

Vítězslav Jandák (ČSSD) ke Gazdíkovi: "Já jsem si vás vážil. Byl jste mladý, byl jste pomýlený. Ale začínáte být prolhaný a blbý."

Radek John (VV): "Jde o naprostý amatérismus, politickou nezodpovědnost, anebo dokonce zlovůli. I udělenou amnestii, která využila i dávno přežitou abolici, hodnou absolutistického šejka, a tím podle našeho mínění popřela rovnost před soudem a právo na rovný proces, i tuto amnestii považujeme za důkaz, že stát pod vedením faktického premiéra Miroslava Kalouska a jeho stínu Petra Nečase selhává."

Vojtěch Filip (KSČM): "Ten směšný krok pana předsedy vlády - že si požádá ex post o dopady té amnestie - mně připadá z říše takových pohádek, kterým nemůže uvěřit vůbec nikdo."

Petr Skokan (VV): "Celá replika ze Star Treku je od národa, který si říká Borgové. Oni vždycky říkali - vzdejte se, veškerý odpor bude marný, budete asimilováni. Já bych na to jenom chtěl říct - my ve Věcech veřejných jsme si už zvykli, že nám všude říkají - vzdejte se, veškerý odpor bude marný, budete asimilováni. Někteří byli a někteří se ještě nevzdávají."

Jiří Paroubek (NS-LEV21): "Tato vláda dává přednost zájmům podezřele zbohatlých delikventů, kteří okradli tu občany, tu partnery v obchodě, či naši republiku, a činí tak pod rouškou zcela smyšlených argumentů o neúměrně dlouhých lhůtách, ve kterých probíhá trestní řízení."

Jiří Dolejš (KSČM): "Doporučil bych těm, kteří zůstali v sále, jejich pozornosti mé - doufám, že stručné - zamyšlení nad smyslem dnešního pokračování ze série našich pravidelných setkávání nad mandátem této vlády. Protože asi nejenom já sám, ale i vy, a možná i občané, si položili otázku na smysl tohoto kymácení vládou, když vláda se drží zuby nehty svých křesel a zdá se, že ani dnes se těch křesel nepustí."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Tato podoba amnestie budí podezření, že ve skutečnosti byla ušita na míru právě na základě několika konkrétních kauz závažné hospodářské trestné činnosti a že těch několik tisíc propuštěných za méně závažné trestné činy má ve skutečnosti vytvořit jenom něco jako kouřovou clonu.
"Tato podoba amnestie tak, jak ji schválil prezident a vláda, je ve skutečnosti ostudou."

Petr Nečas (ODS): "Amnestie prezidenta republiky je pouze záminkou k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě České republiky, protože to není amnestie vlády České republiky."
"Politika a rétorika sociální demokracie komplikuje České republice zvýšení ratingu. ... A to jste tu politiku, dámy a pánové ze sociální demokracie, ještě ani nestihli uskutečnit. Vy o ní jenom mluvíte a už tím České republice škodíte."

Jeroným Tejc (ČSSD): "Rozumím tomu, že pan předseda vlády se snažil odvést pozornost tím, že mluvil o ratingu a o dalších věcech. ... Já jsem přesvědčen, že lepšího ratingu se lidé ani nenají, ale ani z něj nezaplatí nájem."

Karolína Peake (LIDEM): "Já svým krátkým příspěvkem zřejmě potěším pana předsedu Sobotku. Rozhodně totiž nejdu obhajovat amnestie. Považuji amnestii za špatný krok, a to hlavně kvůli rozsahu. ... Spadá totiž časově do vlády sociální demokracie a já bych si velmi přála, aby kauzy z vlády sociální demokracie byly došetřeny."

Pavel Blažek (ODS): "Pokud to trestní řízení bude zastaveno, nebude to prosím vás tak, že pan soudce Berka půjde na pokladnu soudu, tam si vezme zhruba pět milionů korun a ty si zase odnese. Já ten nárok považuji za sporný. Vydal jsem pokyny pro to, aby to vyplaceno nebylo. A pan Berka v takovémto případě, pokud má člověk kus cti v těle, tak to buďto vůbec vymáhat nebude, nebo ať to vymáhá soudně."

Karel Schwarzenberg (TOP 09): "Jako první místopředseda vlády a předseda koaliční strany jsem se dozvěděl o amnestii stejně jako všichni ostatní občané České republiky během novoročního projevu prezidenta republiky. Bylo nám řečeno, že byly obavy, že se zvěst o amnestii rozšíří a šlo o to, aby nedošlo k neklidu ve věznicích. Očividně tím pan premiér vyslovil to, k čemu se vy dnes chystáte, totiž že nedůvěřuje vlastní vládě, když jí ani nesdělí předem, co se chystá."

Lubomír Zaorálek (ČSSD): "On (Blažek) nám tady znovu opakuje pohádky o tom, že přece je civilní řízení, tam se mohou (poškození) přihlásit a uplatňovat nějaké nároky. Realita dneska v této zemi je taková, že je to mýtus, sen a krmení lidí sny, které se nezakládají na pravdě."
"Já jsem si tady dokonce přinesl trestní zákoník, akorát jsem ho nechal tam, kdyby mi ho pan poslanec Hamáček hodil, tak bych mu byl vděčný."
"Celá parta pana soudce Berky, která je teď nevinná, to abych se bál, že teď budu já napaden, že tady o někom, kdo je nevinný, mluvím o něm jako o zločinci, ale já si to dovolím, když mně někdo dá trošku vody, jestli bych mohl poprosit. Honza (Hamáček) neví, jak to učinit, ale hoď po mně třeba flašku."

Přečteno: 541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo