romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zájem rodičů prvňáčků výrazně převýší kapacitu školy v Předlicích

Ústí nad Labem, 29.1.2014 10:34, (ROMEA)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)

Násobně více dětí, než kolik bude možné přijmout, se letos hlásí do prvních tříd základní školy v ústecké čtvrti Předlice. Do školy chodí výhradně děti romské národnosti. V Ústí nad Labem je taková škola jediná. Uvedl to ředitel školy Martin Košnar.

"Není to tak, že by škola byla zřizována jako romská, vyvinulo se to ze situace, která v Předlicích je," řekl Košnar. Škola letos přijme 23 dětí, sedm z nich do přípravné třídy, ostatní do dvou prvních tříd. "Snažíme se držet co nejmenší počet dětí, aby učitelky mohly mít co nejvíce individuální přístup," vysvětlil Košnar. Zápisy jsou naplánované na dva dny, hned v úterý po 13. hodině přivedli rodiče víc než desítku dětí. "Líbí se mi individuální přístup a také to, že je tady nabídka kroužků," řekla Angela Badiová, která k zápisu do první třídy přivedla syna a vnučku.

Škola má navýšený počet hodin českého jazyka, pedagogům pomáhají i asistenti a kromě výuky se škola zaměřuje i na volnočasové aktivity žáků. Provozuje rukodělný kroužek, sportovní, taneční a hudební kroužky, děti mají denně k dispozici i budovu, kde mohou sportovat a bavit se. "Naše nabídka není tak široká, děláme jen kroužky, na které seženeme peníze z dotací nebo grantů. Ale využívané jsou všechny," řekl Košnar s tím, že pro žáky školy jsou kroužky většinou zcela zdarma.

Ve škole působí i asistenti prevence kriminality. "Dohlížejí na děti, aby nedělaly cestou do školy a ze školy nepořádek, chodí i do problémových rodin," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. Podle statistik se asistenti v Předlicích osvědčili. "Od té doby, co se tady pohybují asistenti, tak děti, které třeba páchaly přestupky, už se nám ve statistikách neobjevují," doplnil Novotný.

Podle mluvčí ústeckého magistrátu Romany Macové přijde letos v Ústí nad Labem k zápisům do prvních tříd přibližně 1150 dětí. "Jde o odhad, konečné číslo může být ovlivněno migrací. Kapacita otevřených prvních tříd je dostatečná," doplnila Macová. Pro děti, které se nedostanou do školy ve své spádové oblasti, bude podle Macové místo v jiných školách.

Radnice stejně jako v minulých letech uvolnila pro každého prvňáka 2000 korun. Školy za ně nakoupí kompletní vybavení, včetně učebnic nebo sešitů.

Přečteno: 1105x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Předlice, Prevence, asistent prevence kriminality, Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo