romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zájemci o vsetínské byty odmítají čunkodomky po vystěhovaných Romech. Město na to přistupuje

Vsetín, 14.6.2012 12:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Vsetín - Poschlá v roce 2006.

Vsetínská radnice nabídla zájemcům o městský byt montované čunkodomky ("kontejnery")na Poschlé. Ti ale odmítli s tím, že mají strach se do nich nastěhovat. Je to lokalita, kam svého času tehdejší starosta Jiří Čunek nastěhoval Romy. Někteří z nich však odtud na jaře letošního roku odešli . Informuje o tom server iDnes.cz.

Radnice nyní tyto nespokojené překvapivě nevyhodila z pořadníku, místo toho změnila pravidla. "Odůvodnili to obavou o svoje bezpečí a my to chápeme," reagovala místostarostka Vsetína Květoslava Othová.

Radnice má seznam lidí, kteří žádají o přidělení městského bytu i o volné byty. Ty jsou ale momentálně v lokalitě Poschlá, kde žije početná romská komunita. Kdykoli jindy by radnice žadatele, kteří odmítnou nabízený byt, vyhodila z pořadníku. Kdo ale odmítnutí bytu na Poschlé řádně zdůvodní, může v pořadníku zůstat.

Radnice už má i řešení jak dál nepřicházet o nájemné. Původní nájemníci se totiž ze 14 bytů v montovaných čunkodomcích odstěhovali už na jaře. "Když o byty nebude zájem u lidí z pořadníku, nabídneme je i dalším. Podmínkou ale bude, aby neměli dluhy vůči městu," plánuje místostarostka.

Obávané lokality jsou i v dalších městech v kraji. Například ve Zlíně se lidé jen neradi stěhují do segmentu na Jižních Svazích, v Kroměříži zase odmítají Račín. Zatímco ve Zlíně zájemci jednou odmítnout mohou, v Kroměříži jsou nekompromisní. "V pořadníku je hodně lidí, takže když někomu nabídneme byt a on ho nepřevezme, končí," potvrdil mluvčí radnice Pavel Zrna.

Bytové domy z montovaných kontejnerů nechal na okraji Vsetína postavit někdejší starosta Jiří Čunek v roce 2006 a přestěhoval do nich romské rodiny z pavlačového domu u polikliniky v centru, kam je ovšem před tím sám nastěhoval.

fk, , iDnes.cz
Přečteno: 1843x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vsetín, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo