romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zajistit bezpečnost v přerovských sociálně vyloučených lokalitách pomůžou domovníci, asistenti prevence kriminality i kamery. Město žádá dotaci na ministerstvu vnitra

5.2.2021 14:40
Ilustrační FOTO: https://www.prerov.eu/
Ilustrační FOTO: https://www.prerov.eu/

Modernizace kamerového systému, asistenti prevence kriminality, a nově i domovníci mají posílit bezpečnost v sociálně vyloučených lokalitách v Přerově. Na tato opatření bude město žádat o dotaci ministerstvo vnitra. Město o tom informovalo na svých webových stránkách.

Na bezpečnost v ulicích Přerova dohlížejí už několik let také asistenti prevence kriminality, kteří spadají pod městskou policii, ale mají jen omezené kompetence. Snaží se řešit konflikty vlastními silami a v případě nutnosti přivolají policii. Asistentů prevence je v Přerově aktuálně pět.

"Asistentů máme pět. Jsou to lidé, kteří znají lokalitu, v níž se pohybují, a také její obyvatelstvo. Jejich rajonem je především přednádražní čtvrť, obývaná romskou komunitou – a nově monitorují i problematické adresy v centru města,“ uvedl primátorův náměstek Petr Kouba. Na mzdy preventistů jde letos 1 milion 461 tisíc korun a státní dotace má činit 1 milion 167 tisíc.

Zajistit pořádek pomůžou v městských domech také domovníci, kteří mají řešit sousedské vztahy. „Domovníků bude celkem pět a každý z nich může mít na starosti maximálně tři vchody. Budeme hledat domovníky v domech na adresách Jižní čtvrť II, náměstí Františka Rasche a v ulicích Husova, Denisova a Kojetínská,“ uvedla manažerka prevence kriminality Dagmar Krejčířová. Náklady na domovníky přijdou na 247 tisíc korun a dotace by měla činit 181 tisíc.

Ke zklidnění situace mezi majoritou a Romy má přispět také nová pracovní skupina pro sociálně nežádoucí jevy. Ta vznikla koncem loňského roku jako reakce politiků na „válku“ olašských Romů, která se rozhořela vloni v létě v centru Přerova. Předsedou skupiny je primátor města Petr Měřínský a tvoří ji koaliční i opoziční politici. Nechybějí v ní ani zástupci Romů.

V rámci posílení bezpečnosti rovněž dojde k modernizaci technických prostředků magistrátu i policie. „Modernizací projdou dvě kamery. Jedna dohlíží na dění v Tovární ulici u autobusového nádraží a další pak v ulici Trávník, kde oko hlídá okolí školy a obchodního centra Trumf. Městská policie by měla dostat lepší server pro přenos dat na monitorující obrazovky, včetně zajištění archivace,“ vysvětlil primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

Pořízení kamer přijde na 350 tisíc korun, z toho by měla 210 tisíc pokrýt dotace. Na modernizaci serveru a datového úložiště je vyčleněno 680 tisíc a zpět ze státních peněz se má vrátit 340 tisíc.

Přečteno: 521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přerov, Sociálně vyloučené lokality, Bezpečnost, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo