romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žákyni základní školy v České Lípě šikanovali kvůli romskému původu. Pokusila se o sebevraždu

29.10.2018 12:00
(FOTO: Repro Tn.cz)
(FOTO: Repro Tn.cz)

Žákyně 8.třídy základní školy Slovanka v České Lípě se pokusila o sebevraždu kvůli šikaně svých spolužáků. Ti si ji vybrali pravděpodobně pro její romský původ.

„Začalo to urážkama kvůli tomu, jak vypadám a co jsem. Že jsem zas…cikánka,“ uvedla dívka, která má z otcovy strany romské předky, v reportáži televize Nova.

„Snažila jsem se to neřešit, nereagovat, ale teď už to fakt nešlo,“ řekla dívka, která se nakonec pokusila na toaletě o sebevraždu tím, že se podřezala.

Tisková mluvčí policie v České Lípě Ivana Baláková potvrdila, že policie šetřila, za jakých okolností si nezletilá dívka řezná poranění způsobila. Vzhledem k jejímu věku však nepodala žádné bližší informace.

"Ti chlapci dostali nějaké snížené známky, nějaká výchovná opatření. Jsou opravdu pod drobnohledem nejenom vedení školy, ale i třídních učitelů. Ředitelská důtka, dvojka a trojka z chování na řadu dětí z 80% vůbec neplatí, ba někdy se tím děti holedbají, že jsou něco víc," řekl pro tn.cz ředitel školy Václav Špetlík.

Podle něj by základním školám pomohlo zavedení podmínečného vyloučení jako je tomu na středních školách. Rodiče žáků, které se vedení školy snažilo přesvědčit, aby ze školy odešli, s touto možností nesouhlasili. "Byť všichni odborníci, všichni úředníci to vidí jinak, ale stejně to konečné rozhodnutí je jen a jen na tom rodiči," řekl Špetlík.

Školu nakonec opustila šikanovaná dívka. "Na konci školního roku měla jednu dvojku. A tamti kluci? Ti jsou rádi, že procházejí," uvedla její matka.

Přečteno: 6126x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Šikana, Česká Lípa, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo