romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žákyni základní školy v České Lípě šikanovali kvůli romskému původu. Pokusila se o sebevraždu

29.10.2018 12:00
(FOTO: Repro Tn.cz)
(FOTO: Repro Tn.cz)

Žákyně 8.třídy základní školy Slovanka v České Lípě se pokusila o sebevraždu kvůli šikaně svých spolužáků. Ti si ji vybrali pravděpodobně pro její romský původ.

„Začalo to urážkama kvůli tomu, jak vypadám a co jsem. Že jsem zas…cikánka,“ uvedla dívka, která má z otcovy strany romské předky, v reportáži televize Nova.

„Snažila jsem se to neřešit, nereagovat, ale teď už to fakt nešlo,“ řekla dívka, která se nakonec pokusila na toaletě o sebevraždu tím, že se podřezala.

Tisková mluvčí policie v České Lípě Ivana Baláková potvrdila, že policie šetřila, za jakých okolností si nezletilá dívka řezná poranění způsobila. Vzhledem k jejímu věku však nepodala žádné bližší informace.

"Ti chlapci dostali nějaké snížené známky, nějaká výchovná opatření. Jsou opravdu pod drobnohledem nejenom vedení školy, ale i třídních učitelů. Ředitelská důtka, dvojka a trojka z chování na řadu dětí z 80% vůbec neplatí, ba někdy se tím děti holedbají, že jsou něco víc," řekl pro tn.cz ředitel školy Václav Špetlík.

Podle něj by základním školám pomohlo zavedení podmínečného vyloučení jako je tomu na středních školách. Rodiče žáků, které se vedení školy snažilo přesvědčit, aby ze školy odešli, s touto možností nesouhlasili. "Byť všichni odborníci, všichni úředníci to vidí jinak, ale stejně to konečné rozhodnutí je jen a jen na tom rodiči," řekl Špetlík.

Školu nakonec opustila šikanovaná dívka. "Na konci školního roku měla jednu dvojku. A tamti kluci? Ti jsou rádi, že procházejí," uvedla její matka.

Přečteno: 6259x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Šikana, Česká Lípa, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo