romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Záleží na každém dítěti: Organizace REST spouští webové stránky pro české učitele týkající se vzdělávání romských dětí

31.5.2021 20:30
Organizace Roma Education Support Trust (REST) spustí 1. června 2021 webovou stránku
Organizace Roma Education Support Trust (REST) spustí 1. června 2021 webovou stránku "Záleží na každém dítěti"

Organizace Roma Education Support Trust (REST) spustí 1. června 2021 webovou stránku "Záleží na každém dítěti". Stránka interaktivní a vizuální formou představuje nově vydanou praktickou příručku společného vzdělávání pro české učitele, která předkládá zkušenosti českých škol s realizací společného vzdělávání. Unikátní praktickou příručku společného vzdělávání vydala organizace v roce 2020 v partnerství s českými základními školami.

"V příručce naleznete osvědčené rady, tipy a strategie, které čeští ředitelé a učitelé přejali od svých britských a českých kolegů během recipročních pracovních návštěv a adaptovali je na místní podmínky," uvádí se v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.

Příručka sestává z pěti částí: úvod do společného vzdělávání, včetně právního rámce společného vzdělávání v ČR a dalších informací o něm. Druhá část představuje případové studie ze ZŠ Grafická a ZŠ Trmice. Třetí část ukazuje, jak vypadá inkluzivní třída a společné vzdělávání v akci a jak dobře naplánovat hodinu a diferenciovat výuku, aby došlo k zapojení všech žáků. Čtvrtá část obsahuje osvědčené strategie výuky a učení, včetně diferenciačních strategií a 46 odlišných aktivit, které je možné při výuce využít. V závěrečné části jsou pak uvedené praktické tipy.

"Najdete zde tipy na práci se žáky, jejichž mateřským jazykem není čeština (např. tipy na práci s obrázky či vizuálními pomůckami), praktické rady ohledně práce pedagogů s žáky s poruchou autistického spektra a mozkovou obrnou či tipy na práci s chováním žáků a jejich rodiči nebo vzory školní strategie pro boj se šikanou a rasismem," dodávají autoři příručky.

Webové stránky https://www.zalezinakazdemditeti.cz/, na kterých j emožné po registraci stáhnout, mají být zkrácenou verzí praktické příručky a online platformou pro učitele.

REST zároveň u příležitosti Dne dětí uspořádá 1. června 2021 od 17.00 diskuzi, při které budou Michal Mižigár ze Středoevropské univerzity v Budapešti a Petra Gelbart diskutovat nejen o webové stránce a příručce, ale i o svých vlastních zkušenostech se školstvím v ČR a obecněji se vzděláváním romských, jinojazyčných a jinak odlišných dětí.

Přečteno: 931x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo