romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žalobce chce pro surové útočníky z Duchcova vazbu, podal stížnost

Teplice, 31.5.2013 12:11, (ROMEA)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Státní zástupce žádá vazbu pro skupinu lidí podezřelých z napadení manželského páru v Duchcově. Podal proto stížnost proti rozhodnutí teplického okresního soudu, který původní návrh policie na uvalení vazby minulý týden nepřijal. Sdělil to teplický okresní státní zástupce Otakar Zahradník. Policie pětici Romů ve věku 16 až 44 let obvinila z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Rasistický podtext útoku zatím neprokázala.

"Stížnosti jsou podané čtyři," upřesnil Zahradník. Soud o vazbě rozhodoval 23. května, nakonec dal před vazbou přednost dohledu probační a mediační služby.

"Myslím, že mají být ve vazbě. Jejich útok byl nesmyslný, brutální a agresivní. Čtyři z pěti už měli potíže se zákonem," řekl státní zástupce Pavel Norek, který se případem zabývá.

Útočníci se nervali jen s mužem, jeho ženu povalili na zem, kopali ji, bili pěstmi, skákali a dupali na ni. "Klasifikovali jsme to jako pokus o těžké ublížení na zdraví, což je nejpřísnější možné," řekl novinářům ve středu zástupce vedoucího územního odboru teplické policie Jaroslav Jedlička. Podle něj se ale kvalifikace může změnit, například na výtržnictví. Za pokus těžkého ublížení na zdraví by čtyřem dospělým obviněným hrozilo až deset let vězení.

Ve středu se kvůli nespokojenosti se situací v Duchcově sešla na náměstí asi tisícovka lidí. Na demonstraci začali hovořit různí zástupci města. Toto shromáždění přišel podpořit i občan ze Šluknova, který hovořil o nedobré situaci s romskou menšinou. Nabádal je, aby to nenechali jen tak. Následoval aplaus, provázený hlasitým pokřikem. Po oficiálním ukončení shromáždění se někteří z demonstrantů pokusili dostat k místu, kde žijí bydlí Romové a kde se případ stal, cestu jim ale zahradili policejní těžkooděnci. Demonstraci zorganizovali místní neonacisté, nespíš i proto zde zaznívali rasistické pokřiky namířené proti Romům jako celku, například: "vyvraždit je, ty černý svině".

Proti paušalizování a svalování viny na všechny Romy varovalo více společenských osobností, například socioložka Jiřina Šiklová, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Surový útok romské pětice jednoznačně odsoudilo mnoho Romů, a to nejen jednotlivě. Čin odsoudila i Celostátní asociace Romů v ČR.

Přečteno: 4141x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Násilí, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo