romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zastřelení Roma v Tanvaldu bylo podle státního zástupce nutnou sebeobranou

Tanvald, 18.6.2012 9:56, (ROMEA-ATUALIZOVÁNO)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Třiašedesátiletý muž, který na Nový rok zastřelil v Tanvaldu na Jablonecku romského mladíka a druhého zranil, nebude stíhán. Státní zástupce Radim Kadlček případ posoudil jako nutnou obranu. V tiskové zprávě o tom informovala náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

„Státní zástupce dospěl k závěru, že cílem jednání osoby, která použila střelnou zbraň, bylo zabránit probíhajícímu útoku na ni samotnou, nikoliv způsobit útočníkům vážné zranění či smrt," uvedla Bradáčová.

Incident se stal na Nový rok kolem 01:30 na okraji města směrem na sousední Desnou u železniční trati. Třiašedesátiletý muž zde byl napaden několika Romy a po dvaadvacetiletém mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi vystřelil. „Střelci nezbyla jiná varianta efektivní obrany," konstatovala Bradáčová.

Podle Bradáčové ve prospěch střílejícího muže svědčily okolnosti napadení. „Odlehlost místa, tma, kluzký terén, výrazně mladší útočníci, jeden z útočníků ozbrojen, přepad ze zálohy, větší počet útočníků či osob, od kterých se připojení k útoku dalo očekávat, následně blokování v nevýhodné pozici vleže na zádech či na boku," vypočetla Bradáčová. I proto vyšetřovatel dospěl k závěru, že střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany.

Proti rozhodnutí státního zástupce je možné podat stížnost, zabývalo by se jí vrchní státní zastupitelství. V případu nebyl nikdo obviněn. Státní zastupitelství již dříve vyloučilo jakékoli rasové nebo majetkové pohnutky.

Proti postupu státního zastupitelství podal už v lednu trestní oznámení předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. Ohrazoval se proti tomu, že státní zastupitelství údajně po incidentu nepřispělo ke zklidnění situace ve městě. "Jeho podnět byl shledán jako nedůvodný," uvedl Radim Kadlček.

V případu nebyl zatím nikdo obviněn. Další postup podle státního zástupce závisí na tom, zda se proti rozhodnutí o nutné obraně někdo ze zúčastněných stran odvolá. "Na základě tohoto rozhodnutí lze odvodit trestní odpovědnost, ale až nabude právní moci. Pak bude jasné, zda je platný skutkový stav, ze kterého jsem vycházel," vysvětlil Kadlček.

Státní zastupitelství již dříve vyloučilo jakékoli rasové nebo majetkové pohnutky.

Podle starosty sedmitisícového Tanvaldu Petra Poláka (ODS) se situace ve městě po lednovém incidentu zklidnila. „Jsou problémy, ty však nesouvisí s tímto případem. Vztahy mezi minoritou a většinou jsou delší dobu napjatější, drží se to ale v nějakých mezích,“ uvedl starosta.

V Tanvaldu byly po střelbě posíleny policejní hlídky, podle krajské mluvčí policie Vlasty Suchánkové již ale toto není potřeba. „Monitorovali jsme situaci několik měsíců a je zklidněná. Dohled nyní provádí standardně obvodní oddělení,“ uvedla, S obnovením zvýšeného dohlednu po rozhodnutí státního zástupce nepočítají. „Pokud ale budou náznaky, že by se mohlo schylovat k nepokojům, budeme reagovat adekvátně,“ konstatovala.

Celé znění tiskové zprávy Lenky Bradáčové:

Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočky v Liberci, rozhodl na základě obsáhlého dokazování provedeného Policií ČR ve věci úmrtí jedné osoby a střelného poranění další osoby v obci Tanvald, ke kterému došlo 1.1.2012, tak že jednání střelce bylo vyhodnoceno jako jednání v nutné obraně.

Státní zástupce rozhodl o odložení věci, neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu. Rozhodnutí je v současně době doručováno subjektům trestního řízení.

Ustálená judikatura k institutu nutné obrany dovozuje, že obrana musí být zásadně tak intenzivní, aby útok jistě a bez rizika pro napadeného odvrátila, tj. musí být silnější než útok, avšak nesmí být zcela zjevně nepřiměřená. U nutné obrany se tedy nevyžaduje přiměřenost obrany ve smyslu naprosté proporcionality. Použité prostředky útočníka a obránce nemusí být ani přibližně stejné účinnosti. Intenzita obrany, a tedy přiměřenost obrany intenzitě útoku, není totiž závislá na použitém prostředku, ale na tom, za jakých okolností a jak tento prostředek obránce použije.

Státní zástupce dospěl k závěru, že cílem jednání osoby, která použila střelnou zbraň bylo zabránit probíhajícímu útoku na ni samotnou, nikoliv způsobit útočníkům vážné zranění či smrt.

Použití střelné zbraně proti útočníkovi ozbrojenému nožem či jiným, tupým předmětem, za předpokladu převahy útočníků a dalších okolností, které situaci doprovázely (odlehlost místa, tma, kluzký terén, výrazně mladší útočníci, jeden z útočníků ozbrojen, přepad ze zálohy, větší počet útočníků či osob, od kterých se připojení k útoku dalo očekávat, následně blokování v nevýhodné pozici vleže na zádech či na boku) a svědčily o vážnosti útoku, kdy střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany, vykazuje znaky nutné obrany.

V Ústí nad Labem dne 18.6.2012

JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
náměstkyně krajského státního zástupce

Přečteno: 9526x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo