romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zástupci Židovské obce vzkazují SPD, aby se omluvila Romům za své výroky o táboře v Letech u Písku

15.2.2018 13:32
Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)
Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Strana SPD Tomia Okamury, zveřejnila dopis směřovaný Židovské obci. Měla to být forma omluvy, za výroky členů SPD o táboře v Letech u Písku. SPD tím chtěla utlumit silnou kritiku, která je směřována k výrokům Tomia Okamury a Miloslava Roznera. Dopis obdržela pražská židovská obec minulý týden. Obec toto prohlášení nepovažuje za omluvu a dle jejich názoru mělo směřovat k samotným Romům.

 „Dopis jsme přijali s jistou rezervovaností, protože pan Okamura si napíše, co chce. Myslím si, že to je dáno čistě účelem a já osobně k němu mám velkou nedůvěru,“ řekl pro server Lidovky.cz předseda Židovské obce v Praze Jan Munk.

Prohlášení SPD nepůsobí jako omluva za výroky, které zlehčovali hrůzy tábora, ale spíše jako korekce těchto výroků. Tomio Okamura v dopise opět upozorňuje na údajnou lživou kampaň proti SPD ze strany médií a konkurenčních politických stran.

„Hnutí SPD naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta a utrpení lidí, které prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války. Plánovité vyvraždění Židů, Slovanů a tehdy takzvaného cikánského obyvatelstva bylo součástí zločinných plánů nacistů na tzv. konečné řešení rasové otázky. Jde o nezpochybnitelný fakt,“ zní klíčová pasáž dopisu, kterou SPD zveřejnila na svém profilu na sociální síti Facebook.

Letský tábor sloužil výhradně k internaci Romů. Zástupce židovské obce především kritizují, že SPD svou omluvu nesměřuje směrem k Muzeu romské kultury, které spravuje památník obětí táboru v Letech u Písku.

„Co je podle mne zarážející, že jsem doposud nezaregistroval omluvu od Tomia Okamury směrem k Muzeu romské kultury,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek.

Ředitelka muzea Jana Horváthová serveru Lidovky.cz potvrdila, že od Okamury se dosud projevené lítosti nedočkala. Přitom muzeum lídra SPD vyzvalo k omluvě prakticky obratem poté, co 27. ledna v rozhovoru pro DVTV zpochybnil oplocení tábora. Podle Horváthové Okamura od té doby nevystupuje uměřeně, naopak útočením na kritiky a média citlivou kauzu ještě vyhrocuje.

Přečteno: 120x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo