romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková k Mezinárodnímu dni Romů: Segregované školy jsou ostudou naší země, nerovné postavení Romů sleduji dlouhodobě

8.4.2020 16:15
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana. (FOTO: Adam Holubovský, Muzeum romské kultury)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana. (FOTO: Adam Holubovský, Muzeum romské kultury)

K oslavám Mezinárodního dne Romů se přidala i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. "Nerovné postavení Romů v naší společnosti sleduji dlouhodobě a snažím se zasazovat o jeho zlepšení," vyjádřila se ve svém prohlášení a dodala, že doufá, že příští rok se oslavy Mezinárodního dne Romů se ponesou v lepším duchu. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Moniky Šimůnkové v plném znění.

Prohlášení Moniky Šimůnkové k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Vážení a milí Romové,

chci se tímto připojit k oslavám Mezinárodního dne Romů, které jako vše v této zemi narušila současná epidemie. Přesto nezapomínám, že také epidemie postihuje různé části společnosti různým způsobem.

Situace ve vyloučených lokalitách, kde mnoho Romů stále musí žít, zatím uniká mediální pozornosti. Všichni jsme uzavřeni ve svých domovech, ale ne všechny domovy poskytují důstojné zázemí. Až se zase otevřou školy pro děti, některé romské bohužel zamíří zpátky do segregovaných škol, jejichž existence je velkou ostudou naší země. Nerovné postavení Romů v naší společnosti sleduji dlouhodobě a snažím se zasazovat o jeho zlepšení.

Pevně doufám, že nadcházející dekáda přinese zlepšení vaší situace a že snad již příští rok oslav Mezinárodního dne Romů se ponese v optimističtějším duchu, než je tomu dnes.

Přeji vám vše nejlepší k vašemu významnému dni, především hodně zdraví, trpělivosti a výdrže v těchto pro všechny obtížných časech. Snad by nás tato náročná doba mohla alespoň spojit a připomenout nám, že jsme si všichni rovni bez ohledu na odlišnosti, kterým jindy přisuzujeme tak velký význam.

Přečteno: 923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo