romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková k Mezinárodnímu dni Romů: Segregované školy jsou ostudou naší země, nerovné postavení Romů sleduji dlouhodobě

8.4.2020 16:15
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana. (FOTO: Adam Holubovský, Muzeum romské kultury)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana. (FOTO: Adam Holubovský, Muzeum romské kultury)

K oslavám Mezinárodního dne Romů se přidala i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. "Nerovné postavení Romů v naší společnosti sleduji dlouhodobě a snažím se zasazovat o jeho zlepšení," vyjádřila se ve svém prohlášení a dodala, že doufá, že příští rok se oslavy Mezinárodního dne Romů se ponesou v lepším duchu. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Moniky Šimůnkové v plném znění.

Prohlášení Moniky Šimůnkové k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Vážení a milí Romové,

chci se tímto připojit k oslavám Mezinárodního dne Romů, které jako vše v této zemi narušila současná epidemie. Přesto nezapomínám, že také epidemie postihuje různé části společnosti různým způsobem.

Situace ve vyloučených lokalitách, kde mnoho Romů stále musí žít, zatím uniká mediální pozornosti. Všichni jsme uzavřeni ve svých domovech, ale ne všechny domovy poskytují důstojné zázemí. Až se zase otevřou školy pro děti, některé romské bohužel zamíří zpátky do segregovaných škol, jejichž existence je velkou ostudou naší země. Nerovné postavení Romů v naší společnosti sleduji dlouhodobě a snažím se zasazovat o jeho zlepšení.

Pevně doufám, že nadcházející dekáda přinese zlepšení vaší situace a že snad již příští rok oslav Mezinárodního dne Romů se ponese v optimističtějším duchu, než je tomu dnes.

Přeji vám vše nejlepší k vašemu významnému dni, především hodně zdraví, trpělivosti a výdrže v těchto pro všechny obtížných časech. Snad by nás tato náročná doba mohla alespoň spojit a připomenout nám, že jsme si všichni rovni bez ohledu na odlišnosti, kterým jindy přisuzujeme tak velký význam.

Přečteno: 899x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo