romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žatecká pizzerie zveřejnila na Primě kamerové záznamy. Není vidět počáteční útok Roma na hosty ani intenzita zásahu na něj

30.10.2016 18:58
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)

Žatecká pizzerie prostřednictvím televize Prima zveřejnila v sobotu večer záznam z bezpečnostní kamery z incidentu, po kterém zemřel 18. 10. 2016 mladý Rom. Vedení žatecké pizzerie tvrdí, že se snaží tímto krokem uklidnit situaci. Podle čtvrteční reportáže televize Prima video viděla dříve i starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Kamerové záznamy jsou přitom předmětem vyšetřování policie, která je měla pustit pouze otci mrtvého Roma.

Záběry, které zveřejnila ve své reportáži televize Prima neukazují, že by mladý Rom někoho napadl. Záznam totiž začíná až v momentě, kdy mladík jde, možná běží, po pizzerii a před ním rychlou chůzí jde žena v bílém svetru. Žena jde okolo stolu a staví mladíkovi do cesty židli. Mladík za ženou nepokračuje a jde k jinému stolu, kde jej však buď chytí nebo mu podrazí nohy jeden z hostů. Na videu je vidět jak se mladík na chvilku zastaví nebo spadne a pak utíká dál. V tu chvíli zřejmě už pouze prchá před hosty, kteří ho honí.

Na videu je dále nejasně vidět, že ho hosté zastaví, svalí na zem, u dveří pizzerie. Záběry jsou rozostřené a nejasné, není vidět vůbec intenzita s jakou ho povalují na zem a co se děje pak.

V reportáži televize Prima svědci pak pouze slovně vyprávějí co měl všechno mladík v pizzerii dělat před tím než byl hosty zpacifikován. Svědci potvrzují dřívější informace v článcích serveru Romea.cz, například informaci, že mladík byl v pizzerii dvakrát a při druhé návštěvě měl podle svědků televize Prima napadnout zřejmě ženu v bílém.

Druhou mladíkovu návštěvu pizzerie svědkyně popisuje takto: "Už ty dveře jakoby silně rozrazil, řítil se k nám a začal napadat jednu ze slečen,“ řekla televizi Prima návštěvnice restaurace. Na záběrech zveřejněných televizí Prima tento moment zachycen není.

Svědci, které oslovila televize Prima tvrdí, že mladíkovi nikdo neubližoval, nikdo ho nemlátil, nekopal, nikdo ho neurážel.

Televize Prima ve své reportáži zveřejnila dále vyjádření starostky Žatce Zdeňky Hamousové. "Ten zásah byl adekvátní, v mezích zákona, vůbec nebyl brutální," řekla starostka.

Žádný z romských svědků incidentu v reportáži televize Prima slovo nedostal. Redaktorka Renata Malíková pak na závěr reportáže uvádí, že otec zemřelého mladíka jim měl údajně říct, že rodina již vše vzdává. Podle informací serveru Romea.cz, se však otec pouze odmítl konkrétně pro televizi Prima vyjádřit.

VIDEO

Přečteno: 26292x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Policie, televize, Smrt Roma v Žatci, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo