romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žatecká pizzerie zveřejnila na Primě kamerové záznamy. Není vidět počáteční útok Roma na hosty ani intenzita zásahu na něj

30.10.2016 18:58
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)

Žatecká pizzerie prostřednictvím televize Prima zveřejnila v sobotu večer záznam z bezpečnostní kamery z incidentu, po kterém zemřel 18. 10. 2016 mladý Rom. Vedení žatecké pizzerie tvrdí, že se snaží tímto krokem uklidnit situaci. Podle čtvrteční reportáže televize Prima video viděla dříve i starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Kamerové záznamy jsou přitom předmětem vyšetřování policie, která je měla pustit pouze otci mrtvého Roma.

Záběry, které zveřejnila ve své reportáži televize Prima neukazují, že by mladý Rom někoho napadl. Záznam totiž začíná až v momentě, kdy mladík jde, možná běží, po pizzerii a před ním rychlou chůzí jde žena v bílém svetru. Žena jde okolo stolu a staví mladíkovi do cesty židli. Mladík za ženou nepokračuje a jde k jinému stolu, kde jej však buď chytí nebo mu podrazí nohy jeden z hostů. Na videu je vidět jak se mladík na chvilku zastaví nebo spadne a pak utíká dál. V tu chvíli zřejmě už pouze prchá před hosty, kteří ho honí.

Na videu je dále nejasně vidět, že ho hosté zastaví, svalí na zem, u dveří pizzerie. Záběry jsou rozostřené a nejasné, není vidět vůbec intenzita s jakou ho povalují na zem a co se děje pak.

V reportáži televize Prima svědci pak pouze slovně vyprávějí co měl všechno mladík v pizzerii dělat před tím než byl hosty zpacifikován. Svědci potvrzují dřívější informace v článcích serveru Romea.cz, například informaci, že mladík byl v pizzerii dvakrát a při druhé návštěvě měl podle svědků televize Prima napadnout zřejmě ženu v bílém.

Druhou mladíkovu návštěvu pizzerie svědkyně popisuje takto: "Už ty dveře jakoby silně rozrazil, řítil se k nám a začal napadat jednu ze slečen,“ řekla televizi Prima návštěvnice restaurace. Na záběrech zveřejněných televizí Prima tento moment zachycen není.

Svědci, které oslovila televize Prima tvrdí, že mladíkovi nikdo neubližoval, nikdo ho nemlátil, nekopal, nikdo ho neurážel.

Televize Prima ve své reportáži zveřejnila dále vyjádření starostky Žatce Zdeňky Hamousové. "Ten zásah byl adekvátní, v mezích zákona, vůbec nebyl brutální," řekla starostka.

Žádný z romských svědků incidentu v reportáži televize Prima slovo nedostal. Redaktorka Renata Malíková pak na závěr reportáže uvádí, že otec zemřelého mladíka jim měl údajně říct, že rodina již vše vzdává. Podle informací serveru Romea.cz, se však otec pouze odmítl konkrétně pro televizi Prima vyjádřit.

VIDEO

Přečteno: 26092x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Policie, televize, Smrt Roma v Žatci, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo