romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žatecká pizzerie zveřejnila na Primě kamerové záznamy. Není vidět počáteční útok Roma na hosty ani intenzita zásahu na něj

30.10.2016 18:58
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)

Žatecká pizzerie prostřednictvím televize Prima zveřejnila v sobotu večer záznam z bezpečnostní kamery z incidentu, po kterém zemřel 18. 10. 2016 mladý Rom. Vedení žatecké pizzerie tvrdí, že se snaží tímto krokem uklidnit situaci. Podle čtvrteční reportáže televize Prima video viděla dříve i starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Kamerové záznamy jsou přitom předmětem vyšetřování policie, která je měla pustit pouze otci mrtvého Roma.

Záběry, které zveřejnila ve své reportáži televize Prima neukazují, že by mladý Rom někoho napadl. Záznam totiž začíná až v momentě, kdy mladík jde, možná běží, po pizzerii a před ním rychlou chůzí jde žena v bílém svetru. Žena jde okolo stolu a staví mladíkovi do cesty židli. Mladík za ženou nepokračuje a jde k jinému stolu, kde jej však buď chytí nebo mu podrazí nohy jeden z hostů. Na videu je vidět jak se mladík na chvilku zastaví nebo spadne a pak utíká dál. V tu chvíli zřejmě už pouze prchá před hosty, kteří ho honí.

Na videu je dále nejasně vidět, že ho hosté zastaví, svalí na zem, u dveří pizzerie. Záběry jsou rozostřené a nejasné, není vidět vůbec intenzita s jakou ho povalují na zem a co se děje pak.

V reportáži televize Prima svědci pak pouze slovně vyprávějí co měl všechno mladík v pizzerii dělat před tím než byl hosty zpacifikován. Svědci potvrzují dřívější informace v článcích serveru Romea.cz, například informaci, že mladík byl v pizzerii dvakrát a při druhé návštěvě měl podle svědků televize Prima napadnout zřejmě ženu v bílém.

Druhou mladíkovu návštěvu pizzerie svědkyně popisuje takto: "Už ty dveře jakoby silně rozrazil, řítil se k nám a začal napadat jednu ze slečen,“ řekla televizi Prima návštěvnice restaurace. Na záběrech zveřejněných televizí Prima tento moment zachycen není.

Svědci, které oslovila televize Prima tvrdí, že mladíkovi nikdo neubližoval, nikdo ho nemlátil, nekopal, nikdo ho neurážel.

Televize Prima ve své reportáži zveřejnila dále vyjádření starostky Žatce Zdeňky Hamousové. "Ten zásah byl adekvátní, v mezích zákona, vůbec nebyl brutální," řekla starostka.

Žádný z romských svědků incidentu v reportáži televize Prima slovo nedostal. Redaktorka Renata Malíková pak na závěr reportáže uvádí, že otec zemřelého mladíka jim měl údajně říct, že rodina již vše vzdává. Podle informací serveru Romea.cz, se však otec pouze odmítl konkrétně pro televizi Prima vyjádřit.

VIDEO

Přečteno: 26218x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Policie, televize, Smrt Roma v Žatci, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo