romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zatím pět neonacistů je podezřelých z trestných činů při včerejším pokusu o pogrom na Romy v Ostravě

Ostrava, 28.9.2013 13:06, (ROMEA)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)

Policie pátrá po pachateli, který v pátek večer při střetu policie a neonacisté v Ostravě osvětloval laserem policejní vrtulník. ČTK to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel a dodal, že by mohlo jít o trestný čin obecného ohrožení. Pět z jednadvaceti lidí, které policie v pátek zadržela, je podezřelých z trestných činů. Obviněni budou v některých případech ještě dnes. Dalších 16 lidí zřejmě spáchalo přestupek. Kriminalisté zadržené vyslýchají, vyhodnocují natočené záznamy, řekla ČTK mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

Dav se po mítinku extremistické DSSS pokusil o pogrom na Romy bydlící v jedné ostravské ubytovně. "V noci jsme zadržené vyslýchali. V některých případech jsme museli počkat, až dotyčné osoby vystřízliví," uvedla Holčáková. Podezřelí mohou být obviněni z útoku na úřední osobu, poškozování cizí věci i výtržnictví.

Podle mluvčí mohou přibýt další podezřelí z řad lidí, jež v pátek policisté nezadrželi. "Musíme vyhodnotit hodiny pořízených videozáznamů," dodala.

Kužel dnes uvedl, že pachatel, který osvětloval policejní vrtulník, který monitoroval páteční bitku, tak činil opakovaně. "Prošetřujeme to jako obecné ohrožení, protože v případě havárie vrtulníku v obydleném místě by hrozily ztráty na životech," řekl ČTK. Kužel připomněl, že podobný případ už tuzemští policisté v minulosti řešili a viníka našli.

Střety s policií, které skončily zraněním několika policistů a demonstrantů, začaly v pátek po mítinku extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Několik set lidí se pokusilo dostat k ubytovně, kde žijí hlavně Romové. Policie jim v tom zabránila. Z davu začaly létat kameny, petardy či skleněné láhve. Těžkooděnci dav přes hodinu vytlačovali a snažili se ho rozehnat. Použili i slzný plyn.

"Evidujeme zranění tří policistů. V jednom případě je středně těžké a kolega je v pracovní neschopnosti. Další dva policisté jsou zraněni lehce. Všechna zranění způsobily házené předměty," uvedla Holčáková. Zraněni podle ní byli i dva demonstranti. V jejich případě jde o tržné rány.

V bitky s policií se změnila i srpnová protiromská demonstrace v centru Ostravy. V této souvislosti policie obvinila už deset lidí, v ulicích jich tehdy zadržela 62. Kužel ČTK řekl, že srpnový a páteční zásah byl stejně náročný. "Musíme ale říct, že agresivita demonstrantů roste," řekl.

Kužel už dříve uvedl, že srpnový zásah stál přes milion korun, dalších 160.000 korun byla škoda na majetku policie. Na zásahu se tehdy podílelo 300 policistů, 21 z nich bylo zraněno, zranění utrpělo i několik radikálů.

VIDEO

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ Policie ČR

Na ostravském náměstí SNP se v podvečer dne 27. 9. 2013 shromáždilo zhruba 500 osob, přihlížejících mítinku. Posléze se dav lidí přesouval k ubytovně na Čujkovově ulici. Útoku na tento objekt bylo zamezeno nasazením policistů speciální pořádkové jednotky. Následoval útok na policisty, z davu létaly různé předměty. Reakcí na výzvy policistů k zanechání protiprávního jednání bylo házení kamenů, lahví (ať už skleněných nebo plastových), cihel a dalších předmětů vůči policistům i na služební vozy. V době, kdy došlo k páchání protiprávního jednání, byl realizován zákrok a tomuto jednání bylo zamezeno. Policisté omezili na osobní svobodě celkem 21 podezřelých osob, které byly eskortovány na jednotlivá ostravská obvodní oddělení. Mezi zadrženými osobami jsou opět i mladiství. Některé z osob, jež byly omezeny na osobní svobodě, nebylo zprvu možné podrobit výslechu, neboť byly ovlivněny alkoholem.

Nejčastěji podezřelí neuposlechli výzev policistů, útočili na ně. V současnosti je pět osob podezřelých z trestných činů. Dva jsou mladiství ve věku 16 a 17 let. Tři pak ve věku 18 až 22 let. Policisté jim kladou za vinu, že na nasazené kolegy házeli kameny a skleněné láhve. Někteří nesou odpovědnost i za poškozená auta. Počet podezřelých či stíhaných osob, případně prověřovaných trestných činů se bude vyvíjet dle realizovaného dokazování.

V nočních hodinách pak pokračovaly úkony trestního řízení, ohledání míst činů, byly realizovány výslechy, dokumentovány škody. Před námi jsou, stejně jako při posledních nepokojích dne 24. 8. 2013, analýzy zajištěných obrazových záznamů a další dokazování. I tentokrát byly v davu maskované osoby.

Převážně se jednalo o přestupky proti veřejnému pořádku. Některé zadržené osoby jsou podezřelé z trestných činů výtržnictví, poškození cizí věci a násilí proti úřední osobě. V krajním případě tak podezřelým hrozí trest odnětí svobody až na šest let.

Do současnosti disponujeme informacemi ke třem zraněným policistům a dalším dvěma zraněným osobám z řad přihlížejících. Dokumentováno je také poškození osmi služebních vozidel policie, konkrétněji skel i kapot.

Přečteno: 1456x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Nacionalismus, Neonacismus, Pochod, Ostrava, Demonstrace, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo