romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zaučovat "cikánku" dělalo prodavačce problém, rasisticky jí urážela, knihkupectví jí vyhodilo. "Elity", které rasismus podněcují, trestány nejsou

11.2.2020 14:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Knihkupectví Kanzelsberger se rozhodlo propustit prodavačku, která na sociální síti Twitter rasisticky urážela romskou kolegyni a zveřejnila i další rasistické poznámky. V neděli je na svém účtu pak sdílel Daniel Hůle z Člověka v tísni a ptal se vedení knihkupectví, zda takové chování bude tolerováno. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," reagovalo na Twitteru knihkupectví.

"I procházka po brněnském Cejlu mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala žena, která vystupovala na Twitteru pod jménem Tereza Bart. S rasistickými urážkami pokračovala i v komentářích pod příspěvkem. "Každý přece ví, že normální barva je bílá," dodala.

Firma se od názorů své bývalé prodavačky distancovala. "Zachovala se neslučitelně s lidským přístupem, nemůže urážet svoje kolegy," řekla pro iROZHLAS.cz vedoucí marketingového oddělení Jana Kmuníčková. "Nebylo to vyjádření firemního postoje k menšinám," řekla redakci Kmuníčková.

Čtenáři se okamžitě rozdělili na dva tábory. Někteří odsuzují jednání prodavačky, jiní označují Daniela Hůleho za udavače. Další se zamýšlí nad tím, zda vyhození z práce není příliš přísný trest.

"To, že firma prodavačku propustila je správné (mimochodem, jak to je s odstupným?). Ale zajímalo by mě, zdali u té propuštěné (Tereza) to nepovede k ještě větší nenávisti. Jak je dle Vás nejsprávnější postupovat, aby si Tereza uvědomila, že se nechovala správně a že urážela člověka?" ptá se například bývalý hokejový brankář Dominik Hašek.

Nad výší trestu se zamýšlí i novinářka Saša Uhlová v komentáři na webu A2larm.cz. "Rasistická zaměstnankyně knihkupectví byla vyhozena z práce. Její vyhazov v nejlepším možném případě pomůže pár jednotlivcům, diskriminaci Romů ale bohužel nijak nesníží," ůpíše Saša Uhlová, která si myslí, že prodavačka neměla být vyhozena, ale měla být pouze přeřazena na jiné místo, kde by nikoho nemohla diskriminovat.

Uhlová upozorňuje, že diskriminace je všudypřítomná a ničí životy většiny českých Romů. "Pocit, že lze veřejně rasisticky štvát a šikanovat romské zaměstnance a uchazeče o práci, vyvěrá i z toho, co všechno se ve veřejném prostoru může šířit. Rasistickými výroky nešetří mnozí politici ani další lidé, kteří ovlivňují veřejné mínění, píše Uhlová a dodává: "Svými projevy podporují to, co udělala personalistka z Jablonce, za své postoje jsou ale spíše odměňováni. Novináři si je zvou do televize a rozhlasu a ptají se jich na jejich názory, dělají s nimi rozhovory do novin. Čím dál tím častěji se přitom děje, že čím nehoráznější jsou, tím větší publicitu tito lidé mají a ještě se přitom nezřídkakdy sami staví do role utlačovaných, ačkoli jsou to třeba poslanci, senátoři nebo prezidenti. Když už někdy udeří kladivo spravedlnosti za každodenní rasismus, dopadne spolehlivě jen na obyčejné lidi, nikoli na propagátory rasismu z řad elit nebo politiků."

Přečteno: 3909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo