romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zaučovat "cikánku" dělalo prodavačce problém, rasisticky jí urážela, knihkupectví jí vyhodilo. "Elity", které rasismus podněcují, trestány nejsou

11.2.2020 14:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Knihkupectví Kanzelsberger se rozhodlo propustit prodavačku, která na sociální síti Twitter rasisticky urážela romskou kolegyni a zveřejnila i další rasistické poznámky. V neděli je na svém účtu pak sdílel Daniel Hůle z Člověka v tísni a ptal se vedení knihkupectví, zda takové chování bude tolerováno. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," reagovalo na Twitteru knihkupectví.

"I procházka po brněnském Cejlu mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala žena, která vystupovala na Twitteru pod jménem Tereza Bart. S rasistickými urážkami pokračovala i v komentářích pod příspěvkem. "Každý přece ví, že normální barva je bílá," dodala.

Firma se od názorů své bývalé prodavačky distancovala. "Zachovala se neslučitelně s lidským přístupem, nemůže urážet svoje kolegy," řekla pro iROZHLAS.cz vedoucí marketingového oddělení Jana Kmuníčková. "Nebylo to vyjádření firemního postoje k menšinám," řekla redakci Kmuníčková.

Čtenáři se okamžitě rozdělili na dva tábory. Někteří odsuzují jednání prodavačky, jiní označují Daniela Hůleho za udavače. Další se zamýšlí nad tím, zda vyhození z práce není příliš přísný trest.

"To, že firma prodavačku propustila je správné (mimochodem, jak to je s odstupným?). Ale zajímalo by mě, zdali u té propuštěné (Tereza) to nepovede k ještě větší nenávisti. Jak je dle Vás nejsprávnější postupovat, aby si Tereza uvědomila, že se nechovala správně a že urážela člověka?" ptá se například bývalý hokejový brankář Dominik Hašek.

Nad výší trestu se zamýšlí i novinářka Saša Uhlová v komentáři na webu A2larm.cz. "Rasistická zaměstnankyně knihkupectví byla vyhozena z práce. Její vyhazov v nejlepším možném případě pomůže pár jednotlivcům, diskriminaci Romů ale bohužel nijak nesníží," ůpíše Saša Uhlová, která si myslí, že prodavačka neměla být vyhozena, ale měla být pouze přeřazena na jiné místo, kde by nikoho nemohla diskriminovat.

Uhlová upozorňuje, že diskriminace je všudypřítomná a ničí životy většiny českých Romů. "Pocit, že lze veřejně rasisticky štvát a šikanovat romské zaměstnance a uchazeče o práci, vyvěrá i z toho, co všechno se ve veřejném prostoru může šířit. Rasistickými výroky nešetří mnozí politici ani další lidé, kteří ovlivňují veřejné mínění, píše Uhlová a dodává: "Svými projevy podporují to, co udělala personalistka z Jablonce, za své postoje jsou ale spíše odměňováni. Novináři si je zvou do televize a rozhlasu a ptají se jich na jejich názory, dělají s nimi rozhovory do novin. Čím dál tím častěji se přitom děje, že čím nehoráznější jsou, tím větší publicitu tito lidé mají a ještě se přitom nezřídkakdy sami staví do role utlačovaných, ačkoli jsou to třeba poslanci, senátoři nebo prezidenti. Když už někdy udeří kladivo spravedlnosti za každodenní rasismus, dopadne spolehlivě jen na obyčejné lidi, nikoli na propagátory rasismu z řad elit nebo politiků."

Přečteno: 3611x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo