romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM A FOTOGALERIE: Na demonstraci Roma Lives Matter bylo zveřejněno svědectví, podle kterého byl Stanislav Tomáš nakládán na nosítka zcela bezvládný

2.7.2021 11:15
Zhruba stovka lidí se 30. 6. 2021 vpodvečer sešla na Palackého náměstí v Praze na demonstraci kvůli úmrtí Stanislava Tomáše v Teplicích (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Zhruba stovka lidí se 30. 6. 2021 vpodvečer sešla na Palackého náměstí v Praze na demonstraci kvůli úmrtí Stanislava Tomáše v Teplicích (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Zhruba stovka lidí se ve středu vpodvečer sešla na Palackého náměstí v Praze na demonstraci kvůli úmrtí Stanislava Tomáše v Teplicích, který zemřel po policejním zákroku. Aktivisté na akci s názvem Na romských životech záleží kritizovali přístup policistů. Protestovali proti rasismu a diskriminaci.

ZÁZNAM SHROMÁŽDĚNÍ

Případ Stanislava Tomáše, který po policejním zákroku zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Předběžná zpráva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Média však tuto informaci interpretovala tak, že zemřel na předávkování drogami.

Účastníci akce odmítali, že by zákrok neměl nic společného se smrtí Stanislava Tomáše. Řečníci, kteří na shromáždění vystoupili, policejní verzi nevěří. Kritizovali politiky, kteří se za policejní postup postavili. Podporu policistům vyjádřil mimo jiné ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) či premiér Andrej Babiš (ANO). Podle aktivistů se smrt Stanislava Tomáše z Teplic zlehčuje.

"Předsudky, diskriminace a rasismus v České republice existují," řekl David Tišer ze spolupořádající skupiny Romane Kale Panthera (RKP) neboli Romští Černí Panteři. Skupina uspořádala na shromáždění malý pohřební průvod. Vedli ho dva romští muzikanti, kteří hráli na saxofon a akordeon. Za nimi s věncem kráčeli čtyři členové skupiny v černých kuklách s věncem. Nakonec promluvili k soše Františka Palackého, která je na náměstí.

Na shromáždění promluvil romský aktivista Jozef Miker, který je v úzkém kontaktu s rodinou zemřelého Tomáše a společně s Miroslavem Brožem rodině pomáhá například se zajištěním pohřbu.

Miker během svého projevu pustil audiozáznam, na kterém je svědectví dvou žen, který celý zákrok viděly. Podle výpovědi svědkyně Stanislav Tomáš přestal reagovat již na chodníku během policejního zákroku. Do sanitky byl pak naložen zcela bezvládný. Svědkyně tvrdí, že to samé vypověděla na policii. Policie však nejdříve tvrdila, že muž zkolaboval v sanitce, na pozdější tiskové konferenci policisté uvedli, že nejsou schopni říci, kdy Tomáš zkolaboval.

Na Mikerově záznamu je také tvrzení, že policie na místo přivolala posily. Podle žen šlo o těžkooděnce.

Na akci dorazili hlavně mladí. Řada z nich se hlásila k anarchistům či k levicovým uskupením. "Jsme gádžové z Prahy a chceme, aby Romové z Teplic věděli, že jejich životy jsou stejně důležité," řekla jedna z účastnic shromáždění.

Krátké představení narušila pětice, která dorazila na náměstí s konfederační vlajkou amerického jihu. Ta se považuje za symbol rasistického rozdělování. Na transparentech pětice měla, že za úmrtím jsou drogy. Na místě po chvíli vznikla strkanice. Potyčka trvala několik minut.

Podvečerní shromáždění nebylo ohlášené. Akce na pražském Palackého náměstí se ale oznamovat nemusí. Na demonstraci či v dohledu tak žádní policisté v uniformách nebyli a na bezpečnost nedohlíželi. Stanoviště měli v parčíku mezi budovami ministerstev práce a zdravotnictví. Po 19:30 většina z nich odjela.

FOTOGALERIE

Přečteno: 3816x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Demonstrace, Policie, SvědectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo