romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zbitý mladík: Policista mi řekl, abych se rozloučil se životem

Praha, 11.3.2015 14:28, (ROMEA)
Nicolas Kurej s kontaktní pracovnicí ROMEA, o.p.s. pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace (foto: bau)
Nicolas Kurej s kontaktní pracovnicí ROMEA, o.p.s. pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace (foto: bau)

„Bál jsem se o život,“ říká pro server Romea.cz devatenáctiletý mladík, který nedávno prožil své nejhorší rande, které vyústilo v noční útěk přes les, a následkem je přes měsíc trvající pracovní neschopnost.

Na organizaci ROMEA, která poskytuje pomoc obětem násilí z nenávisti a diskriminace, se obrátil Nicolas Kurej, devatenáctiletý chlapec, který tvrdí, že byl v lese na okraji Prahy surovým způsobem zmlácen trojicí mužů, z nichž dva měli být dokonce uniformovaní policisté z Místního oddělení Policie ČR pro Prahu 14. Třetí je údajně bývalý policista. Během mlácení nechyběly ani rasistické nadávky.

Incident se podle výpovědi napadeného odehrál v noci z 29. na 30. ledna na sídlišti Hloubětín a v nedalekém lesíku. On i jeho rodiče mají strach, aby se situace ze msty neopakovala.

Napadený začíná výpověď okamžikem, kdy byl se svou šestnáctiletou přítelkyní na pokoji, který si na noc zaplatili v jedné z hloubětínských ubytoven. O půlnoci někdo zabušil na dveře pokoje a ohlásil se „Policie, otevřete!“

Nicolas otevřel a na chodbě uviděl tři muže, dva z nich v policejní uniformě, a matku své přítelkyně. Tu odtáhla její matka z ložnice pryč a Nicolas zůstal v pokoji sám s mužem bez uniformy.

„Předtím mu ještě jeden z policistů řekl, ať hlavně neteče krev,“ vzpomíná na začátek incidentu Nicolas. „Ten chlap se pořád ptal na nějaké zlato. Já mu ale opakoval, že žádné nemám, ať si klidně prohlédne moje věci. Pak mě chytnul za vlasy a hodil na postel. Začal jsem křičet o pomoc,“ pokračuje Nicolas.

Vzápětí prý do pokoje vstoupili dva uniformovaní muži, pak se objevila i matka se svou ubrečenou a vyděšenou dcerou. Jeden z policistů následně Nicolasovi uštědřil ránu pěstí do břicha a zavelel, že to dořeší jinde.

Nicolas příkazu policisty, aby si sbalil věci, uposlechl a společně se všichni odebrali do recepce, aby vrátil klíče od pokoje.

Dívka se venku před ubytovnou prý ještě své matce pokoušela vysvětlit, že řetízek, který policista hledal, jí vzala ona. To už ji ale odváděla do auta svého přítele, zatímco Nicolase po chvíli usadili policisté na zadní sedačku policejního vozu. Nicolasovi se po ranách do břicha dělalo zle a žádal policisty, aby zavolali záchranku.

„Bylo mi špatně a prosil jsem je o pomoc lékaře, ale tomu se jenom vysmáli. Navíc se začali bavit o tom, že jedeme do lesa a abych se rozloučil se životem. To už jsem byl opravdu vyděšený,“ říká Nicolas.

Po chvíli policejní auto skutečně zastavilo u nějakého lesíka. Přijelo i vozidlo s oběma ženami řízené mužem v civilu. „Ten mě chytnul pod krkem za mikinu a vytáhl z policejního auta ven. Křičel jsem, ať mě nechá být, a snažil se držet za opěradlo, ale byl mnohem silnější a najednou jsem ležel na zemi vedle auta,“ popisuje své zážitky Nicolas.

Muž ho bil pěstmi obalenými do nějaké látky do hlavy, kopal do něj a dokonce mu prý šlapal do oblasti břicha. Všemu přihlíželi policisté i matka dívky.

Když ho muž přestal mlátit, chlapec se po chvíli posbíral a z posledních sil se rozeběhl lesem směrem k metru Hloubětín, kde na nedaleké tramvajové zastávce uviděl dva strážníky městské policie, kterým vylíčil, co se mu stalo. Ti podle Nicolasovy výpovědi ale nejevili o poskytnutí pomoci zmlácenému chlapci žádný zájem, proto nasedl na noční spoj a odjel domů.

Nicolasovi rodiče ihned volali, dnes již jeho bývalé, přítelkyni, která jim vše potvrdila a uvedla i jméno přítele své matky, který měl chlapce v lese zbít. Poté volali na policii Prahy 14 a odvezli Nicolase do nemocnice na vyšetření.

Telefonát od policie: „Tohle se nemělo stát.“

Nicolasově matce volala následující den policie. Telefonát jí podle jejích slov vyrazil dech.

„Volal policista z Proseka, že u sebe mají občanský průkaz mého syna. Prý se objevil v jejich schránce. Zároveň bylo znát, že o tom, co se v noci stalo, ví. Ten policista, co mi volal, mi totiž řekl, že je jim to líto, že se to nemělo stát," líčí Nicolasova matka telefonát od policie. Ještě ten den jim prý prosecký policista služebním autem Nicolasův občanský průkaz přivezl.

Nicolas se domnívá, že za brutálním napadením může stát matka jeho přítelkyně. Ta si totiž nepřeje, aby její dcera chodila s romským mladíkem. Když zjistila, že jí její dcera vzala zlatý řetízek a má být s Nicolasem přes noc venku, využila známostí svého přítele, který je podle našich informací bývalým policistou a zalarmoval dva příslušníky policie z Černého Mostu.

Z toho, co se podle Nicolasova vyprávění stalo, jsou zděšeni všichni jeho blízcí. „Nicolas není svatoušek, ale jsem si jistá, že se nedopustil ničeho, co by ty muže, navíc policisty, opravňovalo k tomu, aby ho odtáhli někam do lesa a takovým způsobem dobili,“ svěřuje se serveru Romea.cz Nicolasova teta.

Nicolas podal v této věci vysvětlení na policii Prahy 8. Ta ho začátkem února vyrozuměla, že po provedném šetření postoupila posouzení případu na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), zda je ve věci spatřován trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Server Romea.cz se pokusil získat vyjádření od policistů na Místním oddělení Policie ČR pro Prahu 14. Vedoucí oddělení npor. Bambousek se ale odmítl k věci zatím vyjádřit.

„Dokud Generální inspekce bezpečnostních sborů nezveřejní výsledek šetření, nebudeme z naší strany dávat žádné vyjádření,“ uvedl npor. Bambousek.

V následujích dnech čeká Nicolase návštěva GIBS, kde má opět o svém napadení vypovědět.

Případ budeme i nadále sledovat.

Přečteno: 7136x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Policie, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo