romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zdechovský a Vondra žádají omluvu. Europoslanec López Aguilar prý zpochybnil vyšetřování českých úřadů v případu smrti Stanislava Tomáše

26.11.2021 0:33
Zleva: Tomáš Zdechovský, Alexandr Vondra a Juan Fernando López Aguilar (Koláž: Romea.cz)
Zleva: Tomáš Zdechovský, Alexandr Vondra a Juan Fernando López Aguilar (Koláž: Romea.cz)

Čeští europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Alexandr Vondra (ODS) vyzvali kolegu Juana Fernanda Lópeze Aguilara ze Španělské dělnické socialistické strany, aby se okamžitě omluvil za své výroky pronesené během diskuze na plenárním zasedání Evropského parlamentu o policejním násilí proti Romům v EU.

Španělský europoslanec ve svém vystoupení uvedl, že Rom Stanislav Tomáš zemřel v červnu letošního roku v důsledku policejní brutality.

"Stanislav Tomáš, evropský občan, Rom, občan České republiky zemřel po brutálním policejním zákroku. Byl udušen," prohlásil španělský poslanec Juan Fernando López Aguilar ze Španělské dělnické socialistické strany. "Připomněl bych případ George Floyda s jedním rozdílem - že v Evropě nezazněly hlasy, nevzniklo hnutí s heslem ´Nemohu dýchat´," doplnil španělský poslanec, podle něhož jsou Romové oběťmi systematických útoků.

VIDEO

Podle dvou českých europoslanců proslovem na půdě Evropského parlamentu tak zpochybnil nezávislost českých úřadů.

Na konci října policie zveřejnila krátké prohlášení, ve kterém s odvoláním na závěrečnou pitevní zprávu tvrdí, že mezi zákrokem policistů a úmrtím Stanislava Tomáše neexistuje žádná souvislost. Právník rodiny Stanislava Tomáše výsledek znaleckého posudku zpochybnil a Evropské centrum pro práva Romů v reakci uvedlo, že se jedná o obvyklou policejní rétoriku a dál bude prostřednictvím právního zástupce usilovat o spravedlnost v tomto případu.

Čeští europoslanci z koalice SPOLU se obrátili dopisem nejen na Lópeze Aguilara, ale také na předsedkyni sociálních demokratů (S&D) Iratxe Garcíu Pérezovou, do jejíž frakce španělský europoslanec patří, a členy výboru LIBE, kterému López Aguilar předsedá. Žádají vysvětlení těchto výroků a okamžitou omluvu.  

„Je naprosto neakceptovatelné, aby pan López Aguilar zpochybňoval na evropské půdě nezávislost vyšetřování českých úřadů v případu pana Tomáše. Naprosto ignoroval fakta a svou neznalostí celého incidentu se dopustil šíření naprosto odporných dezinformací, se kterými se snaží Evropská unie dlouhodobě bojovat,“ uvedl ve Tomáš Zdechovský.

„Podobné výroky jsou naprosto mimo a kolega by se měl okamžitě omluvit a nastudovat si celý případ. Jednoznačně stojíme za českými úřady, které celou věc důkladně prošetřily. Není možné, aby pan López Aguilar šířil takové bludy před kolegy na plenárním zasedání,“ komentoval proslov europoslanec Alexandr Vondra, který těsně po debatě tvrdil, že o projednávání násilí na Romech Evropským parlamentem se dozvěděl až z českých médií.

"Europoslanec Zdechovský se romskou problematikou dlouhodobě zabývá. V minulosti působil čtyři roky jako streetworker s Romy," uvádí se v tiskové zprávě, kterou oba europoslanci zveřejnili.

"Dezinformace vypuštěné z úst Lópeze Aguilara jen přiživují vnímání České republiky jako extremistické země vůči romskému obyvatelstvu, zatímco realita je v posledních desetiletích mnohem pozitivnější,“ dodal Tomáš Zdechovský.  

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Přečteno: 1137x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, omluvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo