romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Domy v Přednádraží nový majitel zbourá. Další osud bývalého ostravského ghetta je nejasný

29.10.2015 12:57
Dům v Přednádraží v Ostravě-Přívozu (ZDROJ: Google maps)
Dům v Přednádraží v Ostravě-Přívozu (ZDROJ: Google maps)

Domy v ostravské ulici Přednádraží, z kterých se muselo před dvěma lety odstěhovat asi 25 romských rodin, mají od poloviny října nového majitele. Po několika neúspěšných dražbách je za téměř 600 tisíc korun odkoupila společnost Ostravské opravny a strojírny, která má poblíž výrobní areál. Všech deset domů, které jsou kvůli sporům mezi vlastníky v dezolátním stavu, chce společnost zbourat. Píše o tom server Lidovky.cz.

Zájemce o zchátralé domy se objevil už v červnu. Insolvenční správce podle serveru uvedl, že pro nového majitele jsou cenné spíše jen pozemky, protože na domy vydal ostravský stavební úřad pravomocné demoliční výměry. Nový majitel má tedy povinnost všechny budovy zbourat. Zároveň ho ale čeká jednání s majiteli okolních parcel, protože k domům neexistuje žádný přístup. Jsou totiž obklopeny cizími pozemky.

„Do nákupu jsme šli také proto, že hned vedle máme výrobní areál. Zatím ale vůbec nevíme, zdali se nám podaří vykoupit sousední pozemky. Momentálně je to investice úplně na vodě,“ uvedl pro Lidovky.cz Ležatka, právní zástupce Ostravských opraven a strojíren. Vzhledem k tomu, že jedním z vlastníků okolních pozemků je mimo další i Správa železniční dopravní cesty, která hospodaří s majetkem státu, může se jednání o odkupu protáhnout i na roky.

Jak na serveru Romea.cz upozornila Helena Balabánová, místopředsedkyně organizace Společně-JEKHETANE, v domech, které využívali vlastníci k nájemnímu bydlení pro sociálně znevýhodněné lidi, bylo nájemné navzdory špatnému stavu jednotlivých bytů neúměrně vysoké - přesto žádný z vlastníků neinvestoval do oprav. Obyvatelé na zhoršující se situaci v lokalitě upozorňovali Peticí za práva obyvatel lokality Přednádraží v Moravské Ostravě a Přívoze už v roce 2007. Petice byla adresována tehdejšímu ministrovi dopravy panu Ing. Aleši Řebíčkovi a zastupitelům Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz – ovšem bez výsledku.

Lidem z Přednádraží bylo v roce 2012 úřady oznámeno, že se ze svých domovů musí všichni do následující půlnoci vystěhovat. Následoval boj proti tomuto rozhodnutí a dlouhotrvající úsilí alespoň jeden dům zachránit. Nakonec však téměř všichni obyvatelé Přednádraží skončili v předražených, přeplněných a hygienicky i sociálně nevyhovujících ubytovnách. „Vzali nám domov, kde jsme žili několik desítek let. Teď se už dva roky stěhujeme z jednoho bytu do druhého, nevíme, co bude další měsíc, a nemáme vlastně nic,” shrnula v roce 2014 pro server Romea.cz situaci rodin dlouholetá obyvatelka Přednádraží paní Helena.

Poslední obyvatelé opustili Přednádraží v roce 2013, kdy už v objektech nefungovala elektřina,voda ani kanalizace. Od té doby se řešilo, co s domy bude. Nepodařilo se je prodat za pevně stanovenou částku, takže na návrh věřitele firmy Domy Přednádraží šly do dražby. Vyvolávací cena za samotné domy a pozemky pod nimi byla zhruba 1,5 milionu korun. O koupi domů se ucházela také organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem. Cílem bylo umožnit Romům návrat do jejich domovů. Tento plán ale z finančních důvodů a z obav z právních tahanic okolo nedořešeného sporu o vlastnictví zdevastované kanalizace nakonec nevyšel.

Přečteno: 686x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Bydlení, byznys s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo