romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Domy v Přednádraží nový majitel zbourá. Další osud bývalého ostravského ghetta je nejasný

29.10.2015 12:57
Dům v Přednádraží v Ostravě-Přívozu (ZDROJ: Google maps)
Dům v Přednádraží v Ostravě-Přívozu (ZDROJ: Google maps)

Domy v ostravské ulici Přednádraží, z kterých se muselo před dvěma lety odstěhovat asi 25 romských rodin, mají od poloviny října nového majitele. Po několika neúspěšných dražbách je za téměř 600 tisíc korun odkoupila společnost Ostravské opravny a strojírny, která má poblíž výrobní areál. Všech deset domů, které jsou kvůli sporům mezi vlastníky v dezolátním stavu, chce společnost zbourat. Píše o tom server Lidovky.cz.

Zájemce o zchátralé domy se objevil už v červnu. Insolvenční správce podle serveru uvedl, že pro nového majitele jsou cenné spíše jen pozemky, protože na domy vydal ostravský stavební úřad pravomocné demoliční výměry. Nový majitel má tedy povinnost všechny budovy zbourat. Zároveň ho ale čeká jednání s majiteli okolních parcel, protože k domům neexistuje žádný přístup. Jsou totiž obklopeny cizími pozemky.

„Do nákupu jsme šli také proto, že hned vedle máme výrobní areál. Zatím ale vůbec nevíme, zdali se nám podaří vykoupit sousední pozemky. Momentálně je to investice úplně na vodě,“ uvedl pro Lidovky.cz Ležatka, právní zástupce Ostravských opraven a strojíren. Vzhledem k tomu, že jedním z vlastníků okolních pozemků je mimo další i Správa železniční dopravní cesty, která hospodaří s majetkem státu, může se jednání o odkupu protáhnout i na roky.

Jak na serveru Romea.cz upozornila Helena Balabánová, místopředsedkyně organizace Společně-JEKHETANE, v domech, které využívali vlastníci k nájemnímu bydlení pro sociálně znevýhodněné lidi, bylo nájemné navzdory špatnému stavu jednotlivých bytů neúměrně vysoké - přesto žádný z vlastníků neinvestoval do oprav. Obyvatelé na zhoršující se situaci v lokalitě upozorňovali Peticí za práva obyvatel lokality Přednádraží v Moravské Ostravě a Přívoze už v roce 2007. Petice byla adresována tehdejšímu ministrovi dopravy panu Ing. Aleši Řebíčkovi a zastupitelům Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz – ovšem bez výsledku.

Lidem z Přednádraží bylo v roce 2012 úřady oznámeno, že se ze svých domovů musí všichni do následující půlnoci vystěhovat. Následoval boj proti tomuto rozhodnutí a dlouhotrvající úsilí alespoň jeden dům zachránit. Nakonec však téměř všichni obyvatelé Přednádraží skončili v předražených, přeplněných a hygienicky i sociálně nevyhovujících ubytovnách. „Vzali nám domov, kde jsme žili několik desítek let. Teď se už dva roky stěhujeme z jednoho bytu do druhého, nevíme, co bude další měsíc, a nemáme vlastně nic,” shrnula v roce 2014 pro server Romea.cz situaci rodin dlouholetá obyvatelka Přednádraží paní Helena.

Poslední obyvatelé opustili Přednádraží v roce 2013, kdy už v objektech nefungovala elektřina,voda ani kanalizace. Od té doby se řešilo, co s domy bude. Nepodařilo se je prodat za pevně stanovenou částku, takže na návrh věřitele firmy Domy Přednádraží šly do dražby. Vyvolávací cena za samotné domy a pozemky pod nimi byla zhruba 1,5 milionu korun. O koupi domů se ucházela také organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem. Cílem bylo umožnit Romům návrat do jejich domovů. Tento plán ale z finančních důvodů a z obav z právních tahanic okolo nedořešeného sporu o vlastnictví zdevastované kanalizace nakonec nevyšel.

Přečteno: 677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Bydlení, byznys s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo