romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zdravotně postižené a Romy prý obyvatelé Červeného újezdu vedle sebe nechtějí

Červený Újezd na Teplicku, 3.9.2013 11:16, (ROMEA)

Majitelé bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu na Teplicku zde plánovaly bydlení pro postižené lidi, nemají ale licenci na provozování sociálních služeb. Úředníci se snaží zabránit tomu, aby se do budov přistěhovali Romové, nemohou však zasáhnout okamžitě. Řekli to místním lidem, kteří se sešli v Měrunicích, pod něž areál spadá.

Původně zde byla kasárna, později zde vznikl uprchlický tábor pro 800 lidí. Jde o několik zděných budov. Místní se prý bojí toho, že se sem nastěhují Romové. Dnes tam žije podle provozovatele areálu asi 70 postižených lidí a pět romských rodin.

Pro poskytování takových sociálních služeb ale provozovatel nemá povolení. Policie také vyšetřovala způsob, jakým toto zařízení zacházelo s postiženými lidmi, personál však všechna nařčení odmítl. "Za neoprávněné poskytování sociálních služeb udělil pražský magistrát pokutu 250 000 korun. Tu po odvolání potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí," vysvětlila starostka Měrunic Jitka Nová. Pražský magistrát se tím zabýval proto, že provozovatel tohoto sociálního zařízení má sídlo v hlavním městě a všechny stížnosti na jeho provoz proto skončily zde.

Správní řízení s novou majitelkou areálu, kterou je podle výpisu z katastru nemovitostí Lucie Zocherová z Chomutova, vede také bílínský městský úřad - kvůli nefunkční čističce a nezkolaudovaným budovám. Areál byl původně k prodeji za 64 milionů korun, podle starostky Nové ho ale majitelka koupila zhruba za osminu.

Obec nejprve řešila jen problémy s chybějícími dokumenty, v červenci ale ke zdravotně postiženým přibyly romské rodiny. "V posledních měsících se podnikatelský záměr změnil, což našim obcím přináší nová rizika. Všichni mají zájem, aby tu nebylo velkokapacitní ubytovací zařízení," řekla starostka nedalekých Hrobčič Jana Syslová. Ta tvrdí i to, že se kvůli příchodu romských rodin zvýšila v kraji kriminalita.

Jednatel firmy, která tam lidi ubytovává, Pavel Fousek, tvrdí, že místní nechtěli ani zdravotně postižené. "Chtěl jsem z toho udělat ubytovnu ne pro romské rodiny, ale pro bílé sociálně slabé," uvedl. Starostkám nabídl, že mohou "barvu pleti" ubytovaných řešit společně. Místní tvrdí, že Romů je v areálů mnohem víc, než pět rodin po průměrně třech členech, jak tvrdí Fousek.

Kvůli nezkolaudovaným budovám úřad práce pozastavil vyplácení sociálních dávek na bydlení lidem, kteří v bývalém uprchlickém táboře bydlí. "Za současných podmínek tam nemůže být ubytovna. Ten podnikatelský záměr kvůli zastavení dávek stejně spěje k zániku," uklidňoval přítomné v sále místní hospody radní města Bíliny Zdeněk Svoboda.

Lidé ale čekat nechtějí, úředníci se jim proto snažili vysvětlit, že všechny úřady mají své lhůty, během nichž musí veškerá podání řešit. "Obec, město Bílina i Ústecký kraj musejí pracovat podle zákona. Přestože se vám může zdát, že je to zdlouhavé," řekl na závěr hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Starostka Nová připomněla, že není žádný úřad, který by areál mohl v tuto chvíli nechat zavřít.

Obci by mohl pomoci nový územní plán, který má být hotový do konce roku. Ten dovolí areál využívat pouze pro poskytování sociálních služeb. To už ale nejspíš bude problém nového majitele. "Už je uzavřená smlouva o smlouvě budoucí. Jsem zvědavý, jak budete buzerovat nového majitele," dodal na adresu místních a úředníků Fousek.

Přečteno: 1591x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, ubytovny, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo