romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

Obvodní soud pro Prahu 10 pokračuje v řešení rasistického útoku na Afričana v Praze, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat u soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz

Skupina fanoušků Sigmy Olomouc napadla v tramvaji muže původem ze Západní Afriky. Muž skončil v nemocnici. Policie ještě tentýž den několik útočníků zatkla a vyšetřovala pro podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, výtržnictví a ublížení na zdraví.

Před soud se už v loni na podzim dostali tři hlavní útočníci Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Už od počátku případu má soud jeden zásadní problém - nedostatek svědků. Většina z nich jsou kamarádi obžalovaných, kteří tvrdí, že nic neviděli, nebo si nic nepamatují.

Ostatní svědci nechtějí na soudu vypovídat, mají strach o vlastní život. Jeden z klíčových svědků včera vypovídal v utajení. Jeho hlas ve výpovědi byl upraven speciální technikou.
„Do tramvaje přistoupila skupina fotbalových fanoušků. Byli opilí. Pokřikovali rasistické věci, například Jude Slavia. Pak křičeli Sigma Olomouc, tak jsem pochopil, že jsou z Olomouce," vypovídal svědek v utajení. „V tramvaji seděl černoch, kterého začali napadat. Křičeli na něj: Negře, vrať se do Afriky. Pak ho začali i mlátit. On se zkusil bránit. Jednoho z těch útočníků se chytil. Ale všichni se do něj pustili. Mlátili ho pěstmi do hlavy, kopali ho. Bylo to velmi brutální," vyprávěl o napadení svědek.

Oběť se do dnes z útoku vzpamatovává a má stále strach o svůj život. Jeho totožnost soud také nezveřejnil. Minulý rok u soudu vypovídal v utajení, prostřednictvím speciální hlasové techniky. Jedná se o vysokoškolsky vzdělaného programátora, který pracuje a žije v Praze deset let.

Už na počátku tohoto případu měla policie problém s nedostatkem svědků. Poté, co byli k případu přivoláni, nebyla řada svědků ochotna proti útočníkům vypovídat. Z desítky cestujících, na místě zůstali pouze tři, kteří vše viděli. Soud jednání odročil, chce vyslechnout soudního znalce, a poté zřejmě celý případ uzavře a bude moci rozhodnout.

 

Přečteno: 1089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Napadení, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo