romea - logo
18. března 2019 (pondělí)
svátek má Eduard
Loading
rozšířené vyhledávaní

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

Obvodní soud pro Prahu 10 pokračuje v řešení rasistického útoku na Afričana v Praze, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat u soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz

Skupina fanoušků Sigmy Olomouc napadla v tramvaji muže původem ze Západní Afriky. Muž skončil v nemocnici. Policie ještě tentýž den několik útočníků zatkla a vyšetřovala pro podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, výtržnictví a ublížení na zdraví.

Před soud se už v loni na podzim dostali tři hlavní útočníci Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Už od počátku případu má soud jeden zásadní problém - nedostatek svědků. Většina z nich jsou kamarádi obžalovaných, kteří tvrdí, že nic neviděli, nebo si nic nepamatují.

Ostatní svědci nechtějí na soudu vypovídat, mají strach o vlastní život. Jeden z klíčových svědků včera vypovídal v utajení. Jeho hlas ve výpovědi byl upraven speciální technikou.
„Do tramvaje přistoupila skupina fotbalových fanoušků. Byli opilí. Pokřikovali rasistické věci, například Jude Slavia. Pak křičeli Sigma Olomouc, tak jsem pochopil, že jsou z Olomouce," vypovídal svědek v utajení. „V tramvaji seděl černoch, kterého začali napadat. Křičeli na něj: Negře, vrať se do Afriky. Pak ho začali i mlátit. On se zkusil bránit. Jednoho z těch útočníků se chytil. Ale všichni se do něj pustili. Mlátili ho pěstmi do hlavy, kopali ho. Bylo to velmi brutální," vyprávěl o napadení svědek.

Oběť se do dnes z útoku vzpamatovává a má stále strach o svůj život. Jeho totožnost soud také nezveřejnil. Minulý rok u soudu vypovídal v utajení, prostřednictvím speciální hlasové techniky. Jedná se o vysokoškolsky vzdělaného programátora, který pracuje a žije v Praze deset let.

Už na počátku tohoto případu měla policie problém s nedostatkem svědků. Poté, co byli k případu přivoláni, nebyla řada svědků ochotna proti útočníkům vypovídat. Z desítky cestujících, na místě zůstali pouze tři, kteří vše viděli. Soud jednání odročil, chce vyslechnout soudního znalce, a poté zřejmě celý případ uzavře a bude moci rozhodnout.

 

Přečteno: 1048x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Napadení, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoBUDEME VYSÍLAT ŽIVĚ: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získá slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 se uskuteční již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. V úterý 19. března odpoledne bude v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získá ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz bude udělení ceny přenášet živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo