romea - logo
20. ledna 2019 (neděle)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)
Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

Obvodní soud pro Prahu 10 pokračuje v řešení rasistického útoku na Afričana v Praze, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat u soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz

Skupina fanoušků Sigmy Olomouc napadla v tramvaji muže původem ze Západní Afriky. Muž skončil v nemocnici. Policie ještě tentýž den několik útočníků zatkla a vyšetřovala pro podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, výtržnictví a ublížení na zdraví.

Před soud se už v loni na podzim dostali tři hlavní útočníci Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Už od počátku případu má soud jeden zásadní problém - nedostatek svědků. Většina z nich jsou kamarádi obžalovaných, kteří tvrdí, že nic neviděli, nebo si nic nepamatují.

Ostatní svědci nechtějí na soudu vypovídat, mají strach o vlastní život. Jeden z klíčových svědků včera vypovídal v utajení. Jeho hlas ve výpovědi byl upraven speciální technikou.
„Do tramvaje přistoupila skupina fotbalových fanoušků. Byli opilí. Pokřikovali rasistické věci, například Jude Slavia. Pak křičeli Sigma Olomouc, tak jsem pochopil, že jsou z Olomouce," vypovídal svědek v utajení. „V tramvaji seděl černoch, kterého začali napadat. Křičeli na něj: Negře, vrať se do Afriky. Pak ho začali i mlátit. On se zkusil bránit. Jednoho z těch útočníků se chytil. Ale všichni se do něj pustili. Mlátili ho pěstmi do hlavy, kopali ho. Bylo to velmi brutální," vyprávěl o napadení svědek.

Oběť se do dnes z útoku vzpamatovává a má stále strach o svůj život. Jeho totožnost soud také nezveřejnil. Minulý rok u soudu vypovídal v utajení, prostřednictvím speciální hlasové techniky. Jedná se o vysokoškolsky vzdělaného programátora, který pracuje a žije v Praze deset let.

Už na počátku tohoto případu měla policie problém s nedostatkem svědků. Poté, co byli k případu přivoláni, nebyla řada svědků ochotna proti útočníkům vypovídat. Z desítky cestujících, na místě zůstali pouze tři, kteří vše viděli. Soud jednání odročil, chce vyslechnout soudního znalce, a poté zřejmě celý případ uzavře a bude moci rozhodnout.

 

Přečteno: 849x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Napadení, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Vyhlášení výsledků literární soutěže organizace ROMEA 2018 (FOTO: ROMEA)

Literární soutěž organizace ROMEA zná své vítěze

10.1.2019 11:24
Čtvrtý prosinec loňského roku se nesl ve znamení mladých talentovaných Romů, kteří si přijeli pro ocenění za nejlepší literární počiny v soutěži Romano suno, kterou pořádá organizace Nová škola. V rámci tohoto vyhlašování byli oceněni i autoři nejlepších příspěvků literární soutěže organizace Romea. Literární soutěž pro romské studenty pořádá organizace Romea už třetím rokem. Letos mohli posílat své texty, jak studenti středních a vyšších odborných škol, tak vysokoškolští studenti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo