romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zelení: Novela školského zákona podporuje segregaci a vrací nás do minulosti

Praha, 19.9.2014 15:50, (ROMEA)
Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy (FOTO: www.msmt.cz)
Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy (FOTO: www.msmt.cz)

Poslanci mají projednat vládní novelu školského zákona, jejímž cílem je umisťovat do praktických škol i žáky, kteří by byli schopní s pomocí absolvovat běžnou základní školu a žáky z odlišného kulturního či sociálního prostředí. Strana zelených (SZ) takový přístup považuje za nepřijatelný návrat do minulosti. Za správnou strategii považují zelení podporu inkluzivního vzdělávání.

Podle novely školského zákona by bylo možné do praktických škol zařadit i průměrně inteligentní žáky, kteří nejsou mentálně postižení – stačí, že trpí poruchou učení (například dyslexií). Tito žáci by s pomocí zvládli navštěvovat běžnou základní školu a měli by tak větší jistotu dalšího vzdělání a lepší možnosti uplatnění na trhu práce.

Velmi problematickým aspektem navrhovaného školského zákona je také možnost umístit do praktické školy dítě z rozdílného kulturního prostředí a na základě jeho životních podmínek, což povede k ještě většímu prohloubení segregace takových dětí a opakování osudu jejich rodičů. Zelení proto podporují návrh na změnu, kterou navrhla Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání.

“Ministr Chládek chce řešit problém zbytečně vysokého počtu praktických škol tím, že do nich umístí žáky, kteří by bez větších problémů mohli studovat na běžné základní škole. Kromě dětí s dyslexií chce ministr do těchto škol posílat také děti, které se od ostatních liší pouze kulturně, nebo pochází z chudých rodin. To je nejen nespravedlivé, ale i nerozumné, protože tak vytváří armádu těžko zaměstnatelných lidí. Ministr Chládek se tak vrací k segregaci a to je špatně,” uvádí Jana Drápalová, 1. místopředsedkyně zelených.

Zelení dále upozorňují, že tím, kdo bude o diagnóze a budoucnosti dítěte rozhodovat jsou speciálně-pedagogická centra, která patří k praktickým školám a jejich rozhodování může být značně neobjektivní.

“Návrh zákona také rozhodně není v souladu s již sedm let starým rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva ‘D.H. a ostatní proti ČR’. Podle něj posílá ČR zcela nepřiměřený počet romských dětí do praktických škol. Ministr navrhuje řešení, které počet dětí vylučovaných z běžné výuky opět zvýší,” dodává Pavla Brady, 2. místopředsedkyně zelených.
tisková zpráva, Strana zelených,
Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

školství, Inkluzivní vzdělávání, Praktické školy, praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo