romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zelení: Významné výročí se snaží zneužít neonacisté, postavme se jim!

Praha, 17.11.2013 12:14, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ani čtvrtstoletí nestačilo, abychom naplnili ideály Listopadu ’89. Zelení jsou přesvědčeni, že iniciátory potřebných společenských změn musí být na prvním místě politici, avšak bez silnějšího zapojení veřejnosti k zásadní změně nedojde. Mnohé nasvědčuje tomu, že politici zvoleni v posledních volbách na takový úkol stále nejsou připraveni. Významného výročí se navíc opět snaží zneužít neonacisté.

„Stejně jako se občané i mimo volby mají aktivně podílet na české politice, stejně tak mají politici ukazovat společnosti, kudy se ubírat. Odkaz, který s sebou nese 17. listopad je důležitý právě v tom, že ukazuje, že bez zapojení občanů k žádoucím změnám nedojde. V kontrastu s událostmi před 24 lety ještě více vynikne liknavost, s níž političtí představitelé přistupují k fungování státu a momentálně i k sestavování vlády,”  uvádí Pavla Brady, 1. místopředsedkyně Strany zelených (SZ).

Zelení si 17. listopad připomínají zapojením do různých akcí po celé ČR. Jednoznačně se vymezili vůči neonacistům a postavili se za akci Společně proti fašismu!. Ta stejně jako před dvěma lety reaguje na neonacisty, kteří se snaží zneužít k propagaci své ideologie tento významný den. “Vyzýváme všechny občany i politiky, aby se postavili neonacismu a pravicovým radikálům hlásajícím nenávist nejen dnes, ale při každé příležitosti,” uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Čtyřiadvacet let od Sametové revoluce se České republice nedostává zcela zásadních zákonů, které by politiku zprůhledňovaly a zároveň přibližovaly občanům. Je zřejmé, že demokracie v naší zemi stále není dospělá. Nezbývá, než doufat, že nově zvolení poslanci a poslankyně dostojí svým závazkům a tento stav změní,” dodal Liška. Narážel tak například na iniciativu Rekonstrukce státu, prosazující přijetí devíti klíčových protikorupčních zákonů, k jejichž schválení se před volbami zavázalo více než 140 poslanců nové Sněmovny.

Sedmnáctý listopad není jen výročím Sametové revoluce, v první řadě je Mezinárodním dnem studentstva, jehož kořeny sahají až k zavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939. „Pokud chceme být na špici v oblasti vzdělávání v době, kdy je ČR ve výdajích na vzdělání čtvrtá od konce v celé EU a máme dokonce druhé nejhůře placené učitele z celé Evropy, je naprosto jednoznačně třeba začít tyto věci měnit,” uvedl Ondřej Liška.

Zelení se účastní i dalších akcí v ČR: Pavla Brady se zúčastní připomínky boje proti nacistické okupaci v roce 1939 i proti komunistickému režimu v roce 1989 a večer zahájí v Opavě již tradiční Lampionový průvod, Ondřej Liška se zúčastní diskuze s mladými lidmi v Národním parlamentu dětí a mládeže Česko po volbách a mladí lidé, další zelení se účastní Sametového posvícení, Budování demokracie v Česku nebo oslaví tento den soukromě, zapálením svíčky například na Národní třídě v Praze.

ryz, TZ Strany zelených
Přečteno: 863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana zelených, DSSS, Dělnická mládež, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo