romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zelení: Významné výročí se snaží zneužít neonacisté, postavme se jim!

Praha, 17.11.2013 12:14, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ani čtvrtstoletí nestačilo, abychom naplnili ideály Listopadu ’89. Zelení jsou přesvědčeni, že iniciátory potřebných společenských změn musí být na prvním místě politici, avšak bez silnějšího zapojení veřejnosti k zásadní změně nedojde. Mnohé nasvědčuje tomu, že politici zvoleni v posledních volbách na takový úkol stále nejsou připraveni. Významného výročí se navíc opět snaží zneužít neonacisté.

„Stejně jako se občané i mimo volby mají aktivně podílet na české politice, stejně tak mají politici ukazovat společnosti, kudy se ubírat. Odkaz, který s sebou nese 17. listopad je důležitý právě v tom, že ukazuje, že bez zapojení občanů k žádoucím změnám nedojde. V kontrastu s událostmi před 24 lety ještě více vynikne liknavost, s níž političtí představitelé přistupují k fungování státu a momentálně i k sestavování vlády,”  uvádí Pavla Brady, 1. místopředsedkyně Strany zelených (SZ).

Zelení si 17. listopad připomínají zapojením do různých akcí po celé ČR. Jednoznačně se vymezili vůči neonacistům a postavili se za akci Společně proti fašismu!. Ta stejně jako před dvěma lety reaguje na neonacisty, kteří se snaží zneužít k propagaci své ideologie tento významný den. “Vyzýváme všechny občany i politiky, aby se postavili neonacismu a pravicovým radikálům hlásajícím nenávist nejen dnes, ale při každé příležitosti,” uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Čtyřiadvacet let od Sametové revoluce se České republice nedostává zcela zásadních zákonů, které by politiku zprůhledňovaly a zároveň přibližovaly občanům. Je zřejmé, že demokracie v naší zemi stále není dospělá. Nezbývá, než doufat, že nově zvolení poslanci a poslankyně dostojí svým závazkům a tento stav změní,” dodal Liška. Narážel tak například na iniciativu Rekonstrukce státu, prosazující přijetí devíti klíčových protikorupčních zákonů, k jejichž schválení se před volbami zavázalo více než 140 poslanců nové Sněmovny.

Sedmnáctý listopad není jen výročím Sametové revoluce, v první řadě je Mezinárodním dnem studentstva, jehož kořeny sahají až k zavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939. „Pokud chceme být na špici v oblasti vzdělávání v době, kdy je ČR ve výdajích na vzdělání čtvrtá od konce v celé EU a máme dokonce druhé nejhůře placené učitele z celé Evropy, je naprosto jednoznačně třeba začít tyto věci měnit,” uvedl Ondřej Liška.

Zelení se účastní i dalších akcí v ČR: Pavla Brady se zúčastní připomínky boje proti nacistické okupaci v roce 1939 i proti komunistickému režimu v roce 1989 a večer zahájí v Opavě již tradiční Lampionový průvod, Ondřej Liška se zúčastní diskuze s mladými lidmi v Národním parlamentu dětí a mládeže Česko po volbách a mladí lidé, další zelení se účastní Sametového posvícení, Budování demokracie v Česku nebo oslaví tento den soukromě, zapálením svíčky například na Národní třídě v Praze.

ryz, TZ Strany zelených
Přečteno: 869x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana zelených, DSSS, Dělnická mládež, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo