romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zeman by se jako prezident nesešel s dalajlamou

Praha, 23.1.2013 15:21, (ROMEA)
Dalajlama v Mariboru v roce 2010 (FOTO: Jernej Borovinšek, http://commons.wikimedia.org)
Dalajlama v Mariboru v roce 2010 (FOTO: Jernej Borovinšek, http://commons.wikimedia.org)

Pokud by se Miloš Zeman stal českým prezidentem, odmítl by se ve funkci setkat s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Kdyby byl však dalajlama velkým investorem, schůzka by se uskutečnit mohla. Zeman (SPOZ) to uvedl v debatě pořádané think-tankem Evropské hodnoty, která se věnovala převážně zahraniční politice. Karel Schwarzenberg (TOP 09), který bude Zemanovým soupeřem ve druhém kole prezidentské volby, se diskuze nezúčastnil, prý z časových důvodů.

"Dalajlama je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlamou setkat. Ale pokud vím, nikdo, ani z mých spolupracovníků, ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil. Další možnost by byla, kdyby dalajlama byl velkým investorem," prohlásil Zeman. Tibetský duchovní vůdce má podle něj "svaté právo" do Česka přijet a setkat se se zdejšími náboženskými představiteli, "a to je všechno".

Z českých prezidentů se s dalajlamou opakovaně setkával Václav Havel, kterého s tibetským duchovním vůdcem pojilo i osobní přátelství. Jeho následovník v úřadu Václav Klaus tak nikdy neučinil. Loni v září se kvůli vztahům s dalajlamou strhla na politické scéně prudká výměna názorů, když premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export.

Na Nečase tehdy tvrdě reagoval zejména ministr zahraničí a současný uchazeč o post hlavy státu Schwarzenberg, jehož prý premiérova slova zděsila. Vadilo mu, že ministerský předseda mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva," poznamenal s tím, že Nečas ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu.

Přečteno: 689x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volby, Václav Havel, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo