Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zeman nechce přijímat migranty. Haní zákony, reaguje eurokomisař Oettinger

04. srpna 2016
Čtení na 2 minuty

Podle prezidenta Miloše Zemana by měl otázku přijímání uprchlíků řešit Parlament. Jak uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček, prezident nesouhlasí s jakýmkoliv přijímání uprchlíků – s přijetím 80 migrantů z tureckých uprchlických táborů ani s celkovým počtem 2691 migrantů, k jejichž přijetí se již Česko zavázalo.

Hradní mluvčí zároveň uvedl, že “příliv” migrantů je “naprosto nekontrolovatelný a nekontrolovaný”. “To znamená, my v tuto chvíli nejsme schopni, a je to vidět i v Německu, rozlišit ekonomické migranty od válečných uprchlíků. Ukázalo se to v případě oněch teroristických útoků,” řekl. Dodal, že Česko by i nadále nemělo migranty přijímat – vytvářelo by tím podle něj “podhoubí pro barbarské útoky” na svém území.

Na vyjádření hlavy státu včera zareagoval eurokomisař Günther Oettinger. „Kdo jako Zeman takovým způsobem haní evropské zákonodárství, oslabuje Evropu jako celek,“ řekl v rozhovoru s německým rádiem ffn. Podle něj Evropa přijala uprchlické kvóty velkou většinou a jsou tak evropským právem.

“Skutečně si myslím, že se musíme sami sebe zahanbeně ptát, jestli nemůžeme 300.000 obklíčeným Syřanů v Halabu nabídnout víc,” řekl dále v rozhovoru Oettinger. Lidé ve městě na severozápadě Sýrie, které je v obklíčení sil syrského prezidenta Bašára Asada, podle německého eurokomisaře hladoví a jsou na pokraji smrti.

Se Zemanem si notuje i ministr financí Andrej Babiš – chce, aby přijímání migrantů do Česka na mimořádné schůzi projednala Sněmovna.. Na sociální síti twitter ve středu uvedl, že je nutné reagovat na potřeby a obavy občanů a postarat se o jejich bezpečnost a že kvóty nebude respektovat i za cenu hrozících sankcí. Ve svém komentáři na serveru Expres.cz pak dodal, že v ČR nechce ani jediného uprchlíka, a to ani dočasně. “Přestal jsem věřit v úspěšnou integraci, v multikulturalismus,” napsal Babiš.

Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót schválily státy EU loni v září. Česká vláda se opakovaně staví proti kvótám, na rozdíl od Slovenska a Maďarska ale jejich přijetí nenapadla u unijního soudu. “Dnes už je na žalobu pozdě. Na druhou stranu říkám, že v EU se občas nerespektují rozhodnutí komise ze strany členských států,” uvedl Babiš. Česko by se mělo v této otázce podle něj zachovat obdobně. O kvótách však nerozhodla Evropská komise, ale ministři vnitra jednotlivých členských zemí EU.

Pokud by kvůli tomuto postupu došlo na sankce, navrhuje Babiš, aby se proti nim Česká republika bránila žalobou. “Z hlediska přístupu k migraci bychom si měli brát příklad z Maďarska a Slovenska,” napsal pro Expres.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka aktuálně čerpá dovolenou, podle tiskového oddělení úřadu vlády se k problematice migrace a postoji vlády k ní v minulých dnech opakovaně vyjadřoval. Na jeho stanovisku se nic nemění, uvedlo tiskové oddělení.

Sobotka v minulosti uvedl, že politici by neměli využívat obav obyvatel z migrační krize pro budování politické kariéry. Není to podle něho dobrá cesta, řešení imigrace do Evropy neposune. Klíčová je ochrana vnějších hranic unie, je také třeba otevřít otázku společné evropské armády, uvedl už dřív ministerský předseda. Zároveň zdůraznil, že je nutné pomáhat lidem, kteří mají právo na azyl.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon