romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

27.1.2021 16:05
Miloš Zeman 5. 10. 2018 při odchodu z volební místnosti urážel Romy. (FOTO: Repro ČT)
Miloš Zeman 5. 10. 2018 při odchodu z volební místnosti urážel Romy. (FOTO: Repro ČT)

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí si, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Jeho izraelský protějšek Reuven Rivlin zdůraznil, že je nezbytné důsledně potírat antisemitismus a nezapomínat na zvěrstva nacismu. Prezidenti to řekli při dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí.

Zeman také uvedl, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Rivlin o Palestině ve svém projevu nehovořil. Český překlad Zemanova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

"Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holokaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. A proto tato závist stále přetrvává. Je přítomná v komplexu méněcennosti vůči židovskému národu, vůči Izraeli. Je přítomná ve zbabělosti, které se také někdy říká appeasement," řekl Zeman. "Vidíme ji v Evropské unii, která je striktně pro Palestinu, která je proteroristická, a vidíme ji v Íránu, který hovoří o vyhlazení Izraele z mapy. Co je toto vyhlazení z mapy jiného než jiná podoba holokaustu?" dodal.

"Ve svém posledním projevu v Knesetu jsem řekl, že když zradíme Izrael, zradíme sami sebe. Ve jménu potlačení jakékoliv nové formy holokaustu, prosím vás, nezrazujme sami sebe," uzavřel Zeman. Naposledy Izrael navštívil v listopadu 2018.

Izraelský prezident Rivlin řekl, že cílem nacistického režimu bylo vyhladit všechny Židy na světě a spolu s nimi také jejich odkaz, historii a kulturu. Poznamenal, že loni se více než 50 světových lídrů setkalo v Jeruzalémě, aby obnovili společný slib "nikdy více". Zdůraznil, že klíčovou částí tohoto slibu je zachovat a obnovit kulturu a náboženský odkaz evropských židovských komunit. "Musíme se postavit veškerým pokusům měnit či odmítat historii holokaustu, musíme ale také bojovat proti nacistickému záměru zničit kulturu. Musíme zajistit spravedlnost a aby evropské židovské komunity měly prostředky na podporu pestrého židovského života," uvedl, přičemž zdůraznil potřebu efektivně bojovat s antisemitismem a zaručit židovským komunitám bezpečí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes dopoledne na svém twitteru poznamenal, že "je důležité si připomínat hrůzy, které má na svědomí antisemitismus a extremistické myšlenky. Zejména v době, kdy jsou tyto projevy opět na vzestupu a ve světě stále dochází ke zločinům proti lidskosti."

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.
Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Ddnes dopoledne se uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání v Senátu, na němž předsedové horní i dolní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) zkritizovali použití židovské hvězdy při nedávných protestech proti vládním protikoronavirovým opatřením. Od 18:00 se koná v pražské Španělské synagoze slavnostní koncert, který je přenášen přes youtube kanál Židovského muzea v Praze.

Přečteno: 167x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo