romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemanovy výroky na adresu médií zvedly vlnu nevole u Syndikátu novinářů

ČR, 15.3.2013 10:15, (ROMEA)

Syndikát novinářů je znepokojen tím, že prezident Miloš Zeman při inauguračním projevu podstatnou část českých médií postavil na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám. Vyplývá to z otevřeného dopisu, který Syndikát novinářů prezidentovi zaslal.

"Toto zařazení podstatné části českých médií je zarážející tím více, že podle našeho pevného přesvědčení právě valná část českých médií na nebezpečí spojená s organizovaným zločinem a jeho prorůstáním do politiky a na ohrožování demokracie v České republice extremistickými hnutími vytrvale a soustavně poukazuje," stojí v dopisu, který podepsal předseda syndikátu Adam Černý.

Zeman v inauguračním projevu označil podstatnou část českých médií za jeden ze tří ostrovů negativní deviace s tím, že se zaměřují na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. "Proto pokládáme za nutné se proti Vašemu paušálně vyznívajícímu obvinění českých médií, které neobsahovalo žádné konkrétní důkazy a argumenty, zásadně ohradit," uvedl k tomu syndikát.

Podle syndikátu lze pochopit, že se Zemana mohla dotknout leckterá tvrzení, která na jeho adresu z médií zazněla, především v průběhu kampaně před prezidentskou volbou. "Ale jako přesvědčený demokrat a milovník citátů budete jistě souhlasit s Voltairovým výrokem: 'Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat', protože na této zásadě francouzského myslitele stojí svoboda projevu a svobodná výměna názorů, ať už s nimi souhlasíme, anebo ne," uvedl syndikát.

Pokud česká média selhávají existují tu zákonem opravné prostředky, stojí dále v dopisu. Při Syndikátu novinářů řadu let pracuje Komise pro etiku, která se na základě podaných podnětů zabývá případy porušování etického kodexu novinářů. "S ohledem na dlouholetou zkušenost si dovolujeme tvrdit, že většina redakcí s Komisí pro etiku spolupracuje a napomáhá tak naší snaze česká média kultivovat," uvedl syndikát.

Přečteno: 577x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo