romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel další olašský král Jan Horvátko

Prostějov, 16.3.2013 0:27, (ROMEA)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)

Ve středu zemřel po dlouhých zdravotních problémech další olašský král Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Jan Lipa, se kterým se Horvátko dělil o post krále, zemřel loni v říjnu. Pohřeb se bude konat v sobotu od devíti hodin na ústředním hřbitově v Prostějově. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce upoután na lůžko a postupně mu odumíraly orgány. Musel umřít, už nemohl žít," řekl serveru iDNES.cz Jan Lakatoš, který se v pátek večer zúčastnil vartování v Brodku u Prostějova.

Po smrti dřívějšího olašského krále Josefa Smolky se o tento post dělil Horvátko s Janem Lipou, který byl králem od roku 2001. Část brněnských olašských Romů ho však za krále neuznala a zvolila dalším králem Jana Horvátka. Jako priority si po zvolení vytyčil zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Horvátko žil 23 let v Americe, kde se živil obchodováním s perskými koberci. Obchodoval i s Janem Lipou, se kterým znal a měl s ním dobré vztahy. Rozkol přišel až v České republice.

Josef Stojka, pravá ruka bývalého krále z Ostravy Josefa Lipy, nyní vyjádřil lítost nad smrtí výborného člověka. Podle něj uzavřely klany z Ostravy a Brna mír.

ROMEA, iDNES.cz
Přečteno: 2827x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Olašští RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo