romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel další olašský král Jan Horvátko

Prostějov, 16.3.2013 0:27, (ROMEA)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)

Ve středu zemřel po dlouhých zdravotních problémech další olašský král Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Jan Lipa, se kterým se Horvátko dělil o post krále, zemřel loni v říjnu. Pohřeb se bude konat v sobotu od devíti hodin na ústředním hřbitově v Prostějově. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce upoután na lůžko a postupně mu odumíraly orgány. Musel umřít, už nemohl žít," řekl serveru iDNES.cz Jan Lakatoš, který se v pátek večer zúčastnil vartování v Brodku u Prostějova.

Po smrti dřívějšího olašského krále Josefa Smolky se o tento post dělil Horvátko s Janem Lipou, který byl králem od roku 2001. Část brněnských olašských Romů ho však za krále neuznala a zvolila dalším králem Jana Horvátka. Jako priority si po zvolení vytyčil zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Horvátko žil 23 let v Americe, kde se živil obchodováním s perskými koberci. Obchodoval i s Janem Lipou, se kterým znal a měl s ním dobré vztahy. Rozkol přišel až v České republice.

Josef Stojka, pravá ruka bývalého krále z Ostravy Josefa Lipy, nyní vyjádřil lítost nad smrtí výborného člověka. Podle něj uzavřely klany z Ostravy a Brna mír.

ROMEA, iDNES.cz
Přečteno: 2861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Olašští RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo