romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel další olašský král Jan Horvátko

Prostějov, 16.3.2013 0:27, (ROMEA)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)

Ve středu zemřel po dlouhých zdravotních problémech další olašský král Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Jan Lipa, se kterým se Horvátko dělil o post krále, zemřel loni v říjnu. Pohřeb se bude konat v sobotu od devíti hodin na ústředním hřbitově v Prostějově. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce upoután na lůžko a postupně mu odumíraly orgány. Musel umřít, už nemohl žít," řekl serveru iDNES.cz Jan Lakatoš, který se v pátek večer zúčastnil vartování v Brodku u Prostějova.

Po smrti dřívějšího olašského krále Josefa Smolky se o tento post dělil Horvátko s Janem Lipou, který byl králem od roku 2001. Část brněnských olašských Romů ho však za krále neuznala a zvolila dalším králem Jana Horvátka. Jako priority si po zvolení vytyčil zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Horvátko žil 23 let v Americe, kde se živil obchodováním s perskými koberci. Obchodoval i s Janem Lipou, se kterým znal a měl s ním dobré vztahy. Rozkol přišel až v České republice.

Josef Stojka, pravá ruka bývalého krále z Ostravy Josefa Lipy, nyní vyjádřil lítost nad smrtí výborného člověka. Podle něj uzavřely klany z Ostravy a Brna mír.

ROMEA, iDNES.cz
Přečteno: 2793x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Olašští RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo