romea - logo
24. dubna 2019 (středa)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel další olašský král Jan Horvátko

Prostějov, 16.3.2013 0:27, (ROMEA)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)

Ve středu zemřel po dlouhých zdravotních problémech další olašský král Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Jan Lipa, se kterým se Horvátko dělil o post krále, zemřel loni v říjnu. Pohřeb se bude konat v sobotu od devíti hodin na ústředním hřbitově v Prostějově. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce upoután na lůžko a postupně mu odumíraly orgány. Musel umřít, už nemohl žít," řekl serveru iDNES.cz Jan Lakatoš, který se v pátek večer zúčastnil vartování v Brodku u Prostějova.

Po smrti dřívějšího olašského krále Josefa Smolky se o tento post dělil Horvátko s Janem Lipou, který byl králem od roku 2001. Část brněnských olašských Romů ho však za krále neuznala a zvolila dalším králem Jana Horvátka. Jako priority si po zvolení vytyčil zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Horvátko žil 23 let v Americe, kde se živil obchodováním s perskými koberci. Obchodoval i s Janem Lipou, se kterým znal a měl s ním dobré vztahy. Rozkol přišel až v České republice.

Josef Stojka, pravá ruka bývalého krále z Ostravy Josefa Lipy, nyní vyjádřil lítost nad smrtí výborného člověka. Podle něj uzavřely klany z Ostravy a Brna mír.

ROMEA, iDNES.cz
Přečteno: 2813x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Olašští RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo