romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel další olašský král Jan Horvátko

Prostějov, 16.3.2013 0:27, (ROMEA)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)
Jan Horvátko alias Bobko byl zvolen olašským králem 7. října 2001 v Brně. (FOTO: ČTK)

Ve středu zemřel po dlouhých zdravotních problémech další olašský král Jan Horvátko přezdívaný Bobko. Jan Lipa, se kterým se Horvátko dělil o post krále, zemřel loni v říjnu. Pohřeb se bude konat v sobotu od devíti hodin na ústředním hřbitově v Prostějově. Informoval o tom server iDNES.cz.

"Postihla ho mozková příhoda. Poté byl dva měsíce upoután na lůžko a postupně mu odumíraly orgány. Musel umřít, už nemohl žít," řekl serveru iDNES.cz Jan Lakatoš, který se v pátek večer zúčastnil vartování v Brodku u Prostějova.

Po smrti dřívějšího olašského krále Josefa Smolky se o tento post dělil Horvátko s Janem Lipou, který byl králem od roku 2001. Část brněnských olašských Romů ho však za krále neuznala a zvolila dalším králem Jana Horvátka. Jako priority si po zvolení vytyčil zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Horvátko žil 23 let v Americe, kde se živil obchodováním s perskými koberci. Obchodoval i s Janem Lipou, se kterým znal a měl s ním dobré vztahy. Rozkol přišel až v České republice.

Josef Stojka, pravá ruka bývalého krále z Ostravy Josefa Lipy, nyní vyjádřil lítost nad smrtí výborného člověka. Podle něj uzavřely klany z Ostravy a Brna mír.

ROMEA, iDNES.cz
Přečteno: 3189x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Olašští RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo