romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)
Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.

"S velkým smutkem jsme dnes přijali zprávu o úmrtí Rudolfa "Rudka" Bagára, výjimečného člověka a legendárního romského hudebníka," uvedlo v neděli 24. ledna Muzeum romské kultury.

Rudolf Bagár se jako jedna z významných romských osobností objevil i v knize Amendar, kterou muzeum vydalo.

Už během základní školy Rudolf Bagár hrával v rodinné kapele na zábavách, svatbách atd., ovládal hru na violu, ale jak bylo zvykem, dokázal jako většina romských muzikantů hrát i na další nástroje, např. harmoniku nebo kontrabas. Členové rodiny včetně Rudolfa Bagára účinkovali např. v hudebním dokumentu zachycujícím folklór Slovenské televize Zem spieva (1964). Píše o se o Bagárovi v knize Amendar.

Když mu bylo 16 let, rodina se přestěhovala do Brna. Společně s bratry Josefem, Milanem „Beňem“, Janem a bratrancem Gejzou Horváthem založili rodinnou kapelu Bagárovci. S moderním repertoárem koncertovali úspěšně po celém Československu. V roce 1983 se přesunuli do Prahy, kde jako kapela společně s primášem Janem Oračkem hráli pod Pražským kulturním střediskem. Velké úspěchy slavili s lidovým repertoárem v prestižních pražských hotelech (např. Panorama, International). Rudolf Bagár spolupracoval dlouhodobě s primášem Eugenem „Jankem” Horváthem, patří mezi špičku romských hudebníků 2. poloviny 20. století. Hra Bagárovců je zaznamenána např. ve filmu Cikánské melodie života (1977, režisér Jan Fuksa).

Přečteno: 1259x
 

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Muzeum, Muzeum romské kultury, Hudba, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo