romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel hudebník a herec Milan Šenki - Korytár

21.4.2015 21:32, (AKTUALIZOVÁNO 22. 4. 2015, 12:15)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)

Dnes, v úterý 21. 4. 2015, ve 14:15 zemřel v sedmdesáti letech Milan Šenki známý pod přezdívkou Korytár. Na Facebooku to oznámil jeho syn Milan.

Pohřeb Milana Šenkiho proběhne v pátek 24. 4. 2015, ve 13.00 hodin na hřbitově Malvazínky v Praze 5.

Pocházel z Humenného a v 60. letech narukoval na povinnou vojenskou službu. Poté již natrvalo zůstal v Praze, kde se oženil. Celým životem jej provázela hudba. Angažoval se také jako herec. Objevil se v několika vedlejších rolích v celovečerních filmech, jako byla známá Nahota na prodej režiséra Víta Olmera, či Kdo se bojí, ten utíká… režiséra Dušana Kleina.

Milan Šenki neměl dětství úplně jednoduché, přesto si nikdy nestěžoval. „Vychodil jsem v Humenném pouze základní školu, musel jsem začít vydělávat peníze a pomoct matce. Otec zemřel mladý a já se musel postarat o rodinu. Holt byla rodina v tu chvíli důležitější. Ale to víte, mrzí mě, že jsem nešel dál do učení. Ve svých čtrnácti letech jsem založil kapelu, kterou jsem sám vedl. Táta, ještě když žil, mě naučil porozumět hudebním nástrojům a pak už to bylo na mně. Do hudby jsem se zamiloval. Hrál jsem nejdřív na harmoniku, a pak na saxofon,“ řekl v roce 2009 v rozhovoru pro časopis Romano voďi Milan Šenki.

Hudba se Milanu Šenkimu stala osudnou, často hrával po vesnicích, svatbách, ale i pohřbech. Po povinné vojenské službě nastoupil v Praze nejprve k Českým drahám, kde zůstal necelý rok. Poté přešel k Pražským uhelným skladům, kde pracoval patnáct let. Přes řidiče kamionu v ČSAD se dostal do Pražských komunikací, kde již zůstal. V roce 2003 založil vlastní živnost na úklid pražských komunikací.

Milan Šenki si zahrál menší role v mnoha filmech předních českých režisérů. „To byl krásný čas, spousta legrace, nezapomenutelných zážitků…,“ vzpomínal v rozhovoru pro Romano voďi Šenki. „K filmu mě tenkrát přivedl Láďa Goral, kterého také můžete vidět v mnoha českých filmech. Ani jeden z nás neměl trému z kamery, štábu, známých herců. Byla v nás obrovská suverenita. To je pro herce obrovská výhoda. Můžu o sobě dokonce říct, že díky tomu zahraji každou roli,“ dodal.

Po boku Simony Stašové, Jiřího Langmajera nebo Mariána Labudy si zahrál v Nemocném bílém slonovi režiséra Karla Smyczka nebo v české akční detektivce Nahota na prodej Víta Olmera. Počátkem devadesátých let natočil film Divoká svině režiséra Jana Kubišty, kde měl možnost zahrát si po boku Ondry Pavelky, Marka Vašuta a Ivany Chýlkové. Naposledy jsme Milana Šenkiho mohli vidět na televizních obrazovkách v seriálu Nemocnice na kraji města II a v celovečerním filmu Roming.

Mi del o Del tumenge loki phuv!

Přečteno: 3611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo