romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel hudebník a herec Milan Šenki - Korytár

21.4.2015 21:32, (AKTUALIZOVÁNO 22. 4. 2015, 12:15)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)

Dnes, v úterý 21. 4. 2015, ve 14:15 zemřel v sedmdesáti letech Milan Šenki známý pod přezdívkou Korytár. Na Facebooku to oznámil jeho syn Milan.

Pohřeb Milana Šenkiho proběhne v pátek 24. 4. 2015, ve 13.00 hodin na hřbitově Malvazínky v Praze 5.

Pocházel z Humenného a v 60. letech narukoval na povinnou vojenskou službu. Poté již natrvalo zůstal v Praze, kde se oženil. Celým životem jej provázela hudba. Angažoval se také jako herec. Objevil se v několika vedlejších rolích v celovečerních filmech, jako byla známá Nahota na prodej režiséra Víta Olmera, či Kdo se bojí, ten utíká… režiséra Dušana Kleina.

Milan Šenki neměl dětství úplně jednoduché, přesto si nikdy nestěžoval. „Vychodil jsem v Humenném pouze základní školu, musel jsem začít vydělávat peníze a pomoct matce. Otec zemřel mladý a já se musel postarat o rodinu. Holt byla rodina v tu chvíli důležitější. Ale to víte, mrzí mě, že jsem nešel dál do učení. Ve svých čtrnácti letech jsem založil kapelu, kterou jsem sám vedl. Táta, ještě když žil, mě naučil porozumět hudebním nástrojům a pak už to bylo na mně. Do hudby jsem se zamiloval. Hrál jsem nejdřív na harmoniku, a pak na saxofon,“ řekl v roce 2009 v rozhovoru pro časopis Romano voďi Milan Šenki.

Hudba se Milanu Šenkimu stala osudnou, často hrával po vesnicích, svatbách, ale i pohřbech. Po povinné vojenské službě nastoupil v Praze nejprve k Českým drahám, kde zůstal necelý rok. Poté přešel k Pražským uhelným skladům, kde pracoval patnáct let. Přes řidiče kamionu v ČSAD se dostal do Pražských komunikací, kde již zůstal. V roce 2003 založil vlastní živnost na úklid pražských komunikací.

Milan Šenki si zahrál menší role v mnoha filmech předních českých režisérů. „To byl krásný čas, spousta legrace, nezapomenutelných zážitků…,“ vzpomínal v rozhovoru pro Romano voďi Šenki. „K filmu mě tenkrát přivedl Láďa Goral, kterého také můžete vidět v mnoha českých filmech. Ani jeden z nás neměl trému z kamery, štábu, známých herců. Byla v nás obrovská suverenita. To je pro herce obrovská výhoda. Můžu o sobě dokonce říct, že díky tomu zahraji každou roli,“ dodal.

Po boku Simony Stašové, Jiřího Langmajera nebo Mariána Labudy si zahrál v Nemocném bílém slonovi režiséra Karla Smyczka nebo v české akční detektivce Nahota na prodej Víta Olmera. Počátkem devadesátých let natočil film Divoká svině režiséra Jana Kubišty, kde měl možnost zahrát si po boku Ondry Pavelky, Marka Vašuta a Ivany Chýlkové. Naposledy jsme Milana Šenkiho mohli vidět na televizních obrazovkách v seriálu Nemocnice na kraji města II a v celovečerním filmu Roming.

Mi del o Del tumenge loki phuv!

Přečteno: 3639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo