romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel hudebník a herec Milan Šenki - Korytár

21.4.2015 21:32, (AKTUALIZOVÁNO 22. 4. 2015, 12:15)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)
Milan Šenki (FOTO: Archiv Romano voďi)

Dnes, v úterý 21. 4. 2015, ve 14:15 zemřel v sedmdesáti letech Milan Šenki známý pod přezdívkou Korytár. Na Facebooku to oznámil jeho syn Milan.

Pohřeb Milana Šenkiho proběhne v pátek 24. 4. 2015, ve 13.00 hodin na hřbitově Malvazínky v Praze 5.

Pocházel z Humenného a v 60. letech narukoval na povinnou vojenskou službu. Poté již natrvalo zůstal v Praze, kde se oženil. Celým životem jej provázela hudba. Angažoval se také jako herec. Objevil se v několika vedlejších rolích v celovečerních filmech, jako byla známá Nahota na prodej režiséra Víta Olmera, či Kdo se bojí, ten utíká… režiséra Dušana Kleina.

Milan Šenki neměl dětství úplně jednoduché, přesto si nikdy nestěžoval. „Vychodil jsem v Humenném pouze základní školu, musel jsem začít vydělávat peníze a pomoct matce. Otec zemřel mladý a já se musel postarat o rodinu. Holt byla rodina v tu chvíli důležitější. Ale to víte, mrzí mě, že jsem nešel dál do učení. Ve svých čtrnácti letech jsem založil kapelu, kterou jsem sám vedl. Táta, ještě když žil, mě naučil porozumět hudebním nástrojům a pak už to bylo na mně. Do hudby jsem se zamiloval. Hrál jsem nejdřív na harmoniku, a pak na saxofon,“ řekl v roce 2009 v rozhovoru pro časopis Romano voďi Milan Šenki.

Hudba se Milanu Šenkimu stala osudnou, často hrával po vesnicích, svatbách, ale i pohřbech. Po povinné vojenské službě nastoupil v Praze nejprve k Českým drahám, kde zůstal necelý rok. Poté přešel k Pražským uhelným skladům, kde pracoval patnáct let. Přes řidiče kamionu v ČSAD se dostal do Pražských komunikací, kde již zůstal. V roce 2003 založil vlastní živnost na úklid pražských komunikací.

Milan Šenki si zahrál menší role v mnoha filmech předních českých režisérů. „To byl krásný čas, spousta legrace, nezapomenutelných zážitků…,“ vzpomínal v rozhovoru pro Romano voďi Šenki. „K filmu mě tenkrát přivedl Láďa Goral, kterého také můžete vidět v mnoha českých filmech. Ani jeden z nás neměl trému z kamery, štábu, známých herců. Byla v nás obrovská suverenita. To je pro herce obrovská výhoda. Můžu o sobě dokonce říct, že díky tomu zahraji každou roli,“ dodal.

Po boku Simony Stašové, Jiřího Langmajera nebo Mariána Labudy si zahrál v Nemocném bílém slonovi režiséra Karla Smyczka nebo v české akční detektivce Nahota na prodej Víta Olmera. Počátkem devadesátých let natočil film Divoká svině režiséra Jana Kubišty, kde měl možnost zahrát si po boku Ondry Pavelky, Marka Vašuta a Ivany Chýlkové. Naposledy jsme Milana Šenkiho mohli vidět na televizních obrazovkách v seriálu Nemocnice na kraji města II a v celovečerním filmu Roming.

Mi del o Del tumenge loki phuv!

Přečteno: 3745x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo