romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel Miroslav Dědič, výrazná osobnost sociální pedagogiky a ředitel internátní „Květušínské školy“ pro Romy

8.1.2021 16:15
Miroslav Dědič (FOTO: Paměť národa)
Miroslav Dědič (FOTO: Paměť národa)

Ve věku 95 let zemřel na 1. svátek vánoční PhDr. Miroslav Dědič, který se v padesátých letech stal výraznou osobností československé sociální pedagogiky jako ředitel internátní „Květušínské školy“. Informovalo o tom Muzeum romské kultury.

Internátní škola byla významnou součástí rozsáhlého sociálního experimentu „převýchovy občanů cikánského původu“. Žáci této školy, která působila na Českokrumlovsku, většinou pocházeli ze sociálně vyloučených romských osad na Slovensku. Jejich reflexi s odstupem více jak padesáti let můžete vidět v dokumentu České televize Zatajené dopisy (2014).

Komunistickou ideologií nahlížená se Květušínská škola stala známým a médii často prezentovaným jako úspěšným sociálně pedagogickým experimentem. Muzeum romské kultury v Brně ve svých sbírkách vlastní sedm deníků i rozsáhlou korespondenci z doby, kdy v 50. letech nejdříve jako učitel a později jako ředitel internátní školy vedl rozsáhlý sociální experiment.

Po zrušení školy v roce 1960 Miroslav Dědič působil v letech 1969-1973 ve Svazu Cikánů-Romů (mj. v redakční radě časopisu Svazu Cikánů-Romů Romano ľil). Přednášel také až do vysokého věku na Jihočeské univerzitě o problematice národnostních menšin.

Škola fungovala v 50. letech ve vojenském prostoru Boletice. Šlo o unikátní experiment, který měl ověřit, zda jsou romské děti kultivovatelné a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Důležitou podmínkou pro úspěch experimentu bylo vytržení dětí z rodinného prostředí. Brzy po vzniku začala škola fungovat jako internát a dětský domov, kam rodiče neměli přístup. Dnes by takovýto přístup byl nepřijatelný a nehumánní.

Přečteno: 582x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

školství, škola, Romové, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo