Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zemřel Miroslav Dědič, výrazná osobnost sociální pedagogiky a ředitel internátní „Květušínské školy“ pro Romy

08. ledna 2021
Čtení na 1 minutu

Ve věku 95 let zemřel na 1. svátek vánoční PhDr. Miroslav Dědič, který se v padesátých letech stal výraznou osobností československé sociální pedagogiky jako ředitel internátní „Květušínské školy“. Informovalo o tom Muzeum romské kultury.

Internátní škola byla významnou součástí rozsáhlého sociálního experimentu „převýchovy občanů cikánského původu“. Žáci této školy, která působila na Českokrumlovsku, většinou pocházeli ze sociálně vyloučených romských osad na Slovensku. Jejich reflexi s odstupem více jak padesáti let můžete vidět v dokumentu České televize Zatajené dopisy (2014).

Komunistickou ideologií nahlížená se Květušínská škola stala známým a médii často prezentovaným jako úspěšným sociálně pedagogickým experimentem. Muzeum romské kultury v Brně ve svých sbírkách vlastní sedm deníků i rozsáhlou korespondenci z doby, kdy v 50. letech nejdříve jako učitel a později jako ředitel internátní školy vedl rozsáhlý sociální experiment.

Po zrušení školy v roce 1960 Miroslav Dědič působil v letech 1969-1973 ve Svazu Cikánů-Romů (mj. v redakční radě časopisu Svazu Cikánů-Romů Romano ľil). Přednášel také až do vysokého věku na Jihočeské univerzitě o problematice národnostních menšin.

Škola fungovala v 50. letech ve vojenském prostoru Boletice. Šlo o unikátní experiment, který měl ověřit, zda jsou romské děti kultivovatelné a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Důležitou podmínkou pro úspěch experimentu bylo vytržení dětí z rodinného prostředí. Brzy po vzniku začala škola fungovat jako internát a dětský domov, kam rodiče neměli přístup. Dnes by takovýto přístup byl nepřijatelný a nehumánní.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon