romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel romský aktivista Rudolf Zajda

29.4.2021 21:42
Rudolf Zajda (FOTO: Archív rodiny Rudolfa Zajdy)
Rudolf Zajda (FOTO: Archív rodiny Rudolfa Zajdy)

Ve věku 60 let zemřel dnes v odpoledních hodinách po krátké nemoci romský aktivista a podnikatel Rudolf Zajda. Zpravodajskému serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.

Do povědomí veřejnosti se Rudolf Zajda dostal především jako předseda Asociace romských poradců v Brně, která poskytovala nezaměstnaným Romům řadu vzdělávacích kurzů zaměřených na výuku cizích jazyků, počítačových, ekonomických a manažerských dovedností, které zvyšovaly jejich šance na pracovním trhu.

„Já jenom doufám, že se nám ta činnost podaří natolik, že i úřady práce a radnice si konečně všimnou, že Romové pro své zaměstnávání něco dělat chtějí, že ta ochota tady je,“ řekl v roce 2005 pro romské vysílání O Roma vakeren Rudolf Zajda.

Rudolf Zajda se narodil se 23. 6. 1960 v Brně. Vystudoval bakalářský obor Andragogika na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. V 90. letech a krátce po roce 2000 byl politicky aktivní. Těsně po revoluci spoluzakládal v Brně Romskou občanskou iniciativu (ROI) a kandidoval za ni, byl také členem Mezinárodní romské unie.

Ve svém volnu rád četl sci-fi, literaturu faktu, studoval náboženství a filozofii a aktivně se věnoval karate. V mládí dokonce v tomto bojovém sportu reprezentoval na národní úrovni Českou republiku. Po skončení aktivní kariéry se o svém volném čase věnoval trénování dětí a mládeže. Vyjma dvou let, které strávil v Kanadě, prožil celý život v rodném Brně.

Upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.

Přečteno: 2449x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Aktivismus, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo