romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel Štefan Pongo, zakladatel Československé romské unie

18.2.2022 13:10
Štefan Pongo
Štefan Pongo

Po krátké těžké nemoci dnes zemřel zakladatel Československé romské unie Štefan Pongo. Zpravodajskému serveru Romea.cz to potvrdila nejbližší rodina.

Štefan Pongo na sebe výrazně upozornil v roce 2018, kdy zorganizoval protest proti prezidentu Miloši Zemanovi. V reakci na urážlivé a rasistické výroky prezidenta vyzval Romy a Romky, aby zasílali své pracovní fotografie. Během pár hodin se nashromáždilo stovky fotografií z nejrůznějších míst ČR i Evropy, kde Romové pracují.

V roce 2019 pak Pongo zorganizoval demonstraci Romů v Bruselu a založil Československou romskou unii.

Štefan Pongo se narodil v únoru 1972 v Chomutově, ale sám sebe považoval za Kadaňáka, odkud pocházel jeho otec. Matka pochází ze Zemplínské oblasti východního Slovenska. Matka pracovala ve zdravotnictví a otec v energetickém průmyslu v dělnických profesích.

Po ukončení základní školy v Kadani v roce 1986 nastoupil Štefan Pongo do armádního vzdělávacího procesu na VSOš v Martině na Slovensku v oboru velitel dělostřeleckých jednotek. Působil pak v aktivní službě v západních Čechách v Karlovarské divizi na bojovém útvaru.

V roce 1993 přešel do zálohy. Pracoval pak jako vedoucí dopravy a poté podnikal v dovozu ojetých vozidel ze zahraničí, oženil se a společně s Ivetou Pongovou vychovali dva syny a dceru .

V roce 2006 s rodinou emigroval do velké Británie, kde v roce 2015 získali Britské občanství. Ve Velké Británii pracoval jako řidič kamionu a věnoval se občanskému aktivismu.

Přečteno: 4718x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , úmrtí, Osobnosti, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo