romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela Lucie Bittalová, nejen bojovnice proti rasismu a nesnášenlivosti

21.11.2015 12:55
Lucie Bittalová (FOTO: Lukáš Houdek)
Lucie Bittalová (FOTO: Lukáš Houdek)

Ve věku 27 let v pátek večer zemřela Lucie Bittalová, která pracovala například pro iniciativu HateFree Culture. Do povědomí vstoupila svou kampaní Měsíc raka, kdy v létě vyzývala k prevenci rakoviny děložního čípku, kterou sama trpěla.

"Včera večer zemřela naše kolegyně Lucka Bittalová. Přestože onemocněla rakovinou děložního čípku, rozhodla se věnovat svůj čas a energii prevenci tohoto onemocnění u druhých prostřednictvím kampaně Měsíc raka. Říká se, že člověk svůj "boj" prohraje. Ona ho vyhrála pro spoustu žen, kterým tím zachránila život. Bude nám moc chybět..." oznámila iniciativa HateFree Culture na svém oficiální facebookovém profilu.

Bittalová bojovala vtipem na internetu s hloupostí a nesnášenlivostí. Jedním z nejznámějších počinů bylo napálení organizátora rasistické demonstrace Lukáše Kohouta. Ten se stal obětí falešné zvukařky Lucky a jeho protiromská demonstrace proběhla s velkými problémy bez zvukové aparatury.

S nesnášenlivosti zápolila i profesionálně, v iniciativě HateFree Culture pracovala na kampaních, které se pokouší odbourávat předsudky. Kvůli práci v HateFree Culture se stala terčem útoků extremistických protiislámských iniciativ. Jeden z nejznámějších výpadů předvedla Eva Hrindová z uskupení Naštvané matky, která napsala blog v tom duchu, že si Bittalová za nemoc může sama, má špatnou karmu a vysílá negativní energii.

Jedna z vůdčích osobností populistického uskupení Blok proti Islámu sociolog Petr Hampl pak Bittalovou urážel na svém facebookovém profilu.

Za kampaň Měsíc raka se Bittalová v říjnu dočkala zvolení PR osobností roku a následně sedmého místa v anketě Křišťálová lupa v kategorii Projekt roku.

Přečteno: 1229x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Aktivismus, HateFree Culture, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo