romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela Lucie Bittalová, nejen bojovnice proti rasismu a nesnášenlivosti

21.11.2015 12:55
Lucie Bittalová (FOTO: Lukáš Houdek)
Lucie Bittalová (FOTO: Lukáš Houdek)

Ve věku 27 let v pátek večer zemřela Lucie Bittalová, která pracovala například pro iniciativu HateFree Culture. Do povědomí vstoupila svou kampaní Měsíc raka, kdy v létě vyzývala k prevenci rakoviny děložního čípku, kterou sama trpěla.

"Včera večer zemřela naše kolegyně Lucka Bittalová. Přestože onemocněla rakovinou děložního čípku, rozhodla se věnovat svůj čas a energii prevenci tohoto onemocnění u druhých prostřednictvím kampaně Měsíc raka. Říká se, že člověk svůj "boj" prohraje. Ona ho vyhrála pro spoustu žen, kterým tím zachránila život. Bude nám moc chybět..." oznámila iniciativa HateFree Culture na svém oficiální facebookovém profilu.

Bittalová bojovala vtipem na internetu s hloupostí a nesnášenlivostí. Jedním z nejznámějších počinů bylo napálení organizátora rasistické demonstrace Lukáše Kohouta. Ten se stal obětí falešné zvukařky Lucky a jeho protiromská demonstrace proběhla s velkými problémy bez zvukové aparatury.

S nesnášenlivosti zápolila i profesionálně, v iniciativě HateFree Culture pracovala na kampaních, které se pokouší odbourávat předsudky. Kvůli práci v HateFree Culture se stala terčem útoků extremistických protiislámských iniciativ. Jeden z nejznámějších výpadů předvedla Eva Hrindová z uskupení Naštvané matky, která napsala blog v tom duchu, že si Bittalová za nemoc může sama, má špatnou karmu a vysílá negativní energii.

Jedna z vůdčích osobností populistického uskupení Blok proti Islámu sociolog Petr Hampl pak Bittalovou urážel na svém facebookovém profilu.

Za kampaň Měsíc raka se Bittalová v říjnu dočkala zvolení PR osobností roku a následně sedmého místa v anketě Křišťálová lupa v kategorii Projekt roku.

Přečteno: 1254x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Aktivismus, HateFree Culture, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo