romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřela šperkařka Rosa Taikon

6.6.2017 11:34
Rosa Taikon. (FOTO: ze sbírek Muzea romské kultury)
Rosa Taikon. (FOTO: ze sbírek Muzea romské kultury)

Koncem minulého týdne, ve čtvrtek 1.6. zemřela ve věku 90 let významná romská šperkařka Rosa Taikon ze Švédska, která proslula svými stříbrnými šperky.

Muzeum romské kultury se připojuje k připomínce této výjimečné ženy a umělkyně a vyjadřuje tímto uznání její osobě i tvorbě a zároveň lítost nad jejím odchodem.

Návštěvníci muzea měli nedávno příležitost obeznámit se s osobou a tvorbou Rosy Taikon během přechodné výstavy Poklad Romů / Amare somnaka / Tajemství romského šperku. Stříbrotepectví se (vedle hudební tradice) věnoval už její tatínek a děd, který byl zároveň vůdcem celého významného kalderašského rodu Taikonů. Ačkoliv se rodové řemeslo dědilo po mužské linii z otce na syna, byla to Rosa, kdo rodinnou tradici převzal poté, co její bratr Paul tragicky zemřel.

Až v dospělém věku tak absolvovala večerní kurz stříbrotepectví na Stockholmské univerzitě a později také prestižní švédskou uměleckou školu Konstfack University College of Arts, Crafts and Design. Osvojila si starodávnou techniku filigránu/granulace, kterou odpozorovala od svého otce. Technika spočívá ve splétání a ohýbání jemných stříbrných či zlatých drátků a následné ornamentální výzdobě nanesením drobných zrnek/kuliček drahého kovu, které se pájí k povrchu šperku.

Při tvorbě svých šperků čerpala Rosa z tradičních motivů, které se objevovaly už v pracech a odznacích moci dědečka (ozdobná stříbrná držadla holí, knoflíky). Od své první výstavy v r. 1966 pravidelně vystavovala v mnoha prestižních galeriích po celém Švédsku, celkem má za sebou více než 400 výstav. Její šperky jsou zastoupeny v řadě stálých expozic muzeí jak ve Švédsku (Nationalmuseum Stockholm, Röhsska muset Göteborg aj.), tak také v zahraničí.

Za svůj umělecký přínos získala v r. 2010 státní vyznamenání Illis quorum meruere labores. Kromě své umělecké činnosti se spolu se svou sestrou Katarinou (1932–1995, bojovnicí za práva Romů ve Švédsku a autorkou série úspěšných knih pro děti) podílela na politických a sociálních aktivitách Romů a nikdy nepřestala bojovat za práva Romů a propagaci romské kultury. V roce 2000 navštívila Rosa Taikon Českou republiku v rámci světového festivalu Khamoro a proběhlo s ní setkání na švédském velvyslanectví v ČR.

Mi del o Del la(ke) loki phuv!

Jana Habrovcová, Muzeum romské kultury
Přečteno: 1851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, úmrtí, umělecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo