romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřela spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová

1.3.2022 10:16
Olga Fečová (Foto: Lukáš Houdek)
Olga Fečová (Foto: Lukáš Houdek)

Zemřela romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová. Na sociální síti Facebook to oznámila její nejbližší rodina. Olga Fečová se několik desetiletí věnovala dětem z ulice, zpívala s nimi, tancovala, malovala, nacvičovala divadlo.

Olga Fečová se narodila v roce 1942 jako Olga Demeterová ve slovenském Humenném. Oba rodiče pocházeli z hudebnických rodin. V pěti letech se přestěhovala do Prahy. V roce 1968 se provdala za uznávaného romského hudebníka Josefa (Jožku) Feča (1940 – 2013), který skládal hudbu a rovněž – s muzikanty z širší rodiny, a později i dětmi a vnoučaty – hrál v souborech nejrůznějších žánrů. S ním Olga vychovávala dvě dcery. Sama se při zaměstnání věnovala dětem ze znevýhodněných prostředí. ¨

V roce 1996 tuto péči formalizovala založením souboru Čhavorikaňi luma (romsky Dětský svět) v Neratovicích, později v Náchodě, Berouně či Krupce. V posledních letech se agažovala i v projektu Jileha (z.s. Slovo 21), orientovaným na romské ženy. Od roku 1990 byla Olga Fečová členkou Českého helsinského výboru. V roce 2016 získala prestižní cenu Roma Spirit.

VIDEO

Přečteno: 2027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, smrt , OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo