romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřela zpěvačka Věra Gondolánová

22.1.2021 8:21
Věra Gondolánová
Věra Gondolánová

Po dlouhé těžké nemoci zemřela ve věku 66 let zpěvačka Věra Gondolánová. Na sociální síti Facebook to oznámil její synovec Filip Gondolán.

"Odešla po dlouhé nemoci. Tak, jak jsem ji znal... krásná, hrdá, statečná a pro mě nejtalentovanější z celé rodiny," napsal Filip Gondolán.

Narodila se v roce 1954, její rodina pochází z obce Brutovce na Slovensku.

Od 15 let vystupovala se sourozenci Antonínem Vojtěchem, Františkem a Jiřím v rodinné kapele "Skupina sourozenců Gondolánových" a později s ruským folklorním souborem. Skupina sourozenců Gondolánových v této sestavě ukončila činnost v roce 1973 po Vojtěchově smrti a emigraci Jiřího a Věry do Austrálie. Věra v Austrálii našla nový domov, vdala se a také objevila hudební žánr, který ji umělecky nejvíce naplňoval.

Soulu a komornímu jazzu zasvětila svůj život. Hudebními odborníky byl vždy oceňován její energický projev a skvělá hlasová technika, které jí umožnily zpívat náročné písně Eli Fitzgerald. Se svým uměním vystupovala mj. na francouzských festivalech v Montreuil, Paříži a Lionu, ale také na pražském Khamoru. Píše se o ní například v knize Amendar.

V roce 2004 vydala album Věra Gondolán: Klenoty romské hudby. Mimo jiné nazpívala i duet s Karlem Gottem, jazzovou úpravu hitu The Beatles Can't Buy Me Love. Vystupovala také s Big Bandem Felixe Slováčka a se skupinou Ondřeje Havelky Melody Makers, se kterou zpívala skladby jako Summertime nebo Takin' A Chance On Love. Patří k malé hrstce českých interpretů, kteří koncertovali ve slavné pařížské Olympii.

Přečteno: 6710x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, umělec, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo