romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřela zpěvačka Věra Gondolánová

22.1.2021 8:21
Věra Gondolánová
Věra Gondolánová

Po dlouhé těžké nemoci zemřela ve věku 66 let zpěvačka Věra Gondolánová. Na sociální síti Facebook to oznámil její synovec Filip Gondolán.

"Odešla po dlouhé nemoci. Tak, jak jsem ji znal... krásná, hrdá, statečná a pro mě nejtalentovanější z celé rodiny," napsal Filip Gondolán.

Narodila se v roce 1954, její rodina pochází z obce Brutovce na Slovensku.

Od 15 let vystupovala se sourozenci Antonínem Vojtěchem, Františkem a Jiřím v rodinné kapele "Skupina sourozenců Gondolánových" a později s ruským folklorním souborem. Skupina sourozenců Gondolánových v této sestavě ukončila činnost v roce 1973 po Vojtěchově smrti a emigraci Jiřího a Věry do Austrálie. Věra v Austrálii našla nový domov, vdala se a také objevila hudební žánr, který ji umělecky nejvíce naplňoval.

Soulu a komornímu jazzu zasvětila svůj život. Hudebními odborníky byl vždy oceňován její energický projev a skvělá hlasová technika, které jí umožnily zpívat náročné písně Eli Fitzgerald. Se svým uměním vystupovala mj. na francouzských festivalech v Montreuil, Paříži a Lionu, ale také na pražském Khamoru. Píše se o ní například v knize Amendar.

V roce 2004 vydala album Věra Gondolán: Klenoty romské hudby. Mimo jiné nazpívala i duet s Karlem Gottem, jazzovou úpravu hitu The Beatles Can't Buy Me Love. Vystupovala také s Big Bandem Felixe Slováčka a se skupinou Ondřeje Havelky Melody Makers, se kterou zpívala skladby jako Summertime nebo Takin' A Chance On Love. Patří k malé hrstce českých interpretů, kteří koncertovali ve slavné pařížské Olympii.

Přečteno: 7433x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, umělec, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo