romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žena chtěla, aby nechali uprchlíky upálit. Původní pokuta za pouhý přestupek byla anulována a případ skončí u soudu

15.8.2019 13:25
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)

Za nenávistné komentáře na Facebooku skončí žena z Plzně před soudem. Původně byla žena potrestána správním orgánem v Plzni pokutou 500 Kč za přestupek proti veřejnému pořádku. Úředníci po zásahu Nejvyššího soudu v Brně rozhodnutí anulovali a případ znovu předali justici s tím, že by se mohlo jednat o podezření z trestného činu. Nyní ženě hrozí až tři roky vězení za přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Informoval o tom deník Právo.

Šestadvacetiletá žena z Plzně komentovala na Facebooku zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů pro převoz do záchytného tábora loni v únoru. "A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili," napsala.

Poté svůj názor dále obhajovala i dál v komentářích lidí, kteří se ohrazovali, že mezi migranty jsou i děti. "Až tyhle děti vyrostou a znásilní naše děti, tak si o tom můžeme popovídat. Nic normálního z nich nevyroste. To chcete, aby to tady vypadalo jak ve Francii nebo v Německu?" argumentovala.

Poté ji začala trestně stíhat policie a státní zástupce podal obžalobu loni v dubnu. Okresní soud později rozhodl, že jednání obvinění není tak společensky škodlivé, aby vůči ní musel vyvodit trestní odpovědnost. Případ proto postoupil přestupkové komisi.

Na podnět šéfa žalobců Pavla Zemana, nejvyšší soud v Brně rozsudky obou nižších soudů zrušil a nařídil nové projednání případu.

"Forma projevu podněcování není zákonem určena. Může k němu dojít jak přímo, tak například i skrytě, přičemž k vyvolání nenávisti jako jeho následku nemusí dojít," vysvětlil Nejvyšší soud.

Novému projednání případu před plzeňským soudem bránilo rozhodnutí přestupkové komise, která případ vyřešila uložením sankce dříve, než Nejvyšší soud stihl dovolání projednat.

Na doporučení Nejvyššího soudu úředníci původní rozhodnutí anulovali v rámci tzv. přezkumného řízení, které jim umožňuje přestupkový zákon jako formu mimořádného opravného prostředku. Tento postup zvolili, protože podle zákona nelze trestat někoho dvakrát za jeden a tentýž skutek.

"Vyjdou-li najevo skutečnosti, které odůvodňují posouzení skutku, o němž již bylo pravomocně rozhodnuto jako o přestupku, jako trestného činu, zruší příslušný správní orgán takové rozhodnutí v přezkumném řízení," citoval Nejvyšší soud zákonnou úpravu, která podle něj může právní důsledky vyvolané pravomocným rozhodnutím správního orgánu zvrátit.

"Pravomocné rozhodnutí přestupkové komise Městského obvodu Plzeň 3 zrušil v přezkumném řízení magistrát města jako nadřízený správní orgán a celý spis byl pro účely projednání obžaloby vrácen Okresnímu soudu Plzeň-město," řekl včera Právu mluvčí radnice Plzeň 3 Milan Knotek.

Přečteno: 378x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Facebook, Soud, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo