romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žena chtěla, aby nechali uprchlíky upálit. Původní pokuta za pouhý přestupek byla anulována a případ skončí u soudu

15.8.2019 13:25
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)

Za nenávistné komentáře na Facebooku skončí žena z Plzně před soudem. Původně byla žena potrestána správním orgánem v Plzni pokutou 500 Kč za přestupek proti veřejnému pořádku. Úředníci po zásahu Nejvyššího soudu v Brně rozhodnutí anulovali a případ znovu předali justici s tím, že by se mohlo jednat o podezření z trestného činu. Nyní ženě hrozí až tři roky vězení za přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Informoval o tom deník Právo.

Šestadvacetiletá žena z Plzně komentovala na Facebooku zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů pro převoz do záchytného tábora loni v únoru. "A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili," napsala.

Poté svůj názor dále obhajovala i dál v komentářích lidí, kteří se ohrazovali, že mezi migranty jsou i děti. "Až tyhle děti vyrostou a znásilní naše děti, tak si o tom můžeme popovídat. Nic normálního z nich nevyroste. To chcete, aby to tady vypadalo jak ve Francii nebo v Německu?" argumentovala.

Poté ji začala trestně stíhat policie a státní zástupce podal obžalobu loni v dubnu. Okresní soud později rozhodl, že jednání obvinění není tak společensky škodlivé, aby vůči ní musel vyvodit trestní odpovědnost. Případ proto postoupil přestupkové komisi.

Na podnět šéfa žalobců Pavla Zemana, nejvyšší soud v Brně rozsudky obou nižších soudů zrušil a nařídil nové projednání případu.

"Forma projevu podněcování není zákonem určena. Může k němu dojít jak přímo, tak například i skrytě, přičemž k vyvolání nenávisti jako jeho následku nemusí dojít," vysvětlil Nejvyšší soud.

Novému projednání případu před plzeňským soudem bránilo rozhodnutí přestupkové komise, která případ vyřešila uložením sankce dříve, než Nejvyšší soud stihl dovolání projednat.

Na doporučení Nejvyššího soudu úředníci původní rozhodnutí anulovali v rámci tzv. přezkumného řízení, které jim umožňuje přestupkový zákon jako formu mimořádného opravného prostředku. Tento postup zvolili, protože podle zákona nelze trestat někoho dvakrát za jeden a tentýž skutek.

"Vyjdou-li najevo skutečnosti, které odůvodňují posouzení skutku, o němž již bylo pravomocně rozhodnuto jako o přestupku, jako trestného činu, zruší příslušný správní orgán takové rozhodnutí v přezkumném řízení," citoval Nejvyšší soud zákonnou úpravu, která podle něj může právní důsledky vyvolané pravomocným rozhodnutím správního orgánu zvrátit.

"Pravomocné rozhodnutí přestupkové komise Městského obvodu Plzeň 3 zrušil v přezkumném řízení magistrát města jako nadřízený správní orgán a celý spis byl pro účely projednání obžaloby vrácen Okresnímu soudu Plzeň-město," řekl včera Právu mluvčí radnice Plzeň 3 Milan Knotek.

Přečteno: 690x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Facebook, Soud, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo