romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ženy donucené ke sterilizaci ztvární své osudy v divadelní hře

1.6.2016 18:14
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)

Divadelní hra "Příběhy, které (ne)začaly" ztvárňující osudy několika žen přinucených ke sterilizaci bude vznikat v ostravském multifunkčním prostoru Cooltour. Vystupovat v ní budou pod vedením divadelních profesionálek přímo oběti tohoto zákroku. Premiéra se uskuteční 9. června, řekla dnes ČTK hlavní organizátorka vystoupení Kateřina Červená z Ligy lidských práv.

Kde, kdy a za co:

  • Kdy: 9. června v 18:30
  • Kde: Kulturní centrum Cooltour (Černá louka 3118, Ostrava)
  • Vstupné: Dobrovolné

"Spolupracujeme s pěti romskými ženami ve věku od 50 do 60 let z Ostravy a Krnova. Některé byly přinucené ke sterilizaci ještě před rokem 1989, jiné pak v 90. letech minulého století," řekla Červená. Dodala, že všechny se sejdou v Ostravě, kde budou během týden hovořit o svých osudech. Z jejich autentických výpovědí pak pod vedením divadelnic Petry Drahanské a Simony Trávničkové vznikne chystané představení. "Nic není předem naplánované. Žádný scénář, všechno bude vznikat improvizovaně," doplnila Červená.

Jednou z účinkujících bude Elena Gorolová. "Moc se těším. V tuto chvíli si nedovedu představit, jak představení bude vypadat," řekla ČTK. Dodala, že je zklamaná z počtu žen, které se do projektu zapojí. "Mohlo nás být více. Je škoda, že se to nepovedlo. Některé ženy mají práci, jiné jsou nemocné. Těšila jsem se, že nás bude více," řekla.

Červená doplnila, že zatím není jasné, jaký osud představení potká po jeho prvním uvedení. Žádné reprízy zatím nejsou naplánované. "Chceme počkat na to, jak dopadne premiéra. Pak se rozhodneme," řekla.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení přišel v roce 2006 se záměrem vyplatit ženám odškodné. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen jen omluva ale nestačí. Zákon o odškodnění ale loni na podzim přijat nebyl, ministři jej zamítli.

"Vláda se návrhem na odškodnění od té doby nezabývala. I k tomu směřuje úsilí našich pěti žen. Chceme představením přesvědčit vládu, aby odškodnění opět řešila," dodala Červená. Uvedla, že v Česku neexistují přesné statistiky, kolika žen se mohla nucená sterilizace týkat. Odhaduje, že takových žen budou stovky.

Přečteno: 1229x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, divadlo, odškodnění, nucené sterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo