romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ženy donucené ke sterilizaci ztvární své osudy v divadelní hře

1.6.2016 18:14
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)

Divadelní hra "Příběhy, které (ne)začaly" ztvárňující osudy několika žen přinucených ke sterilizaci bude vznikat v ostravském multifunkčním prostoru Cooltour. Vystupovat v ní budou pod vedením divadelních profesionálek přímo oběti tohoto zákroku. Premiéra se uskuteční 9. června, řekla dnes ČTK hlavní organizátorka vystoupení Kateřina Červená z Ligy lidských práv.

Kde, kdy a za co:

  • Kdy: 9. června v 18:30
  • Kde: Kulturní centrum Cooltour (Černá louka 3118, Ostrava)
  • Vstupné: Dobrovolné

"Spolupracujeme s pěti romskými ženami ve věku od 50 do 60 let z Ostravy a Krnova. Některé byly přinucené ke sterilizaci ještě před rokem 1989, jiné pak v 90. letech minulého století," řekla Červená. Dodala, že všechny se sejdou v Ostravě, kde budou během týden hovořit o svých osudech. Z jejich autentických výpovědí pak pod vedením divadelnic Petry Drahanské a Simony Trávničkové vznikne chystané představení. "Nic není předem naplánované. Žádný scénář, všechno bude vznikat improvizovaně," doplnila Červená.

Jednou z účinkujících bude Elena Gorolová. "Moc se těším. V tuto chvíli si nedovedu představit, jak představení bude vypadat," řekla ČTK. Dodala, že je zklamaná z počtu žen, které se do projektu zapojí. "Mohlo nás být více. Je škoda, že se to nepovedlo. Některé ženy mají práci, jiné jsou nemocné. Těšila jsem se, že nás bude více," řekla.

Červená doplnila, že zatím není jasné, jaký osud představení potká po jeho prvním uvedení. Žádné reprízy zatím nejsou naplánované. "Chceme počkat na to, jak dopadne premiéra. Pak se rozhodneme," řekla.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení přišel v roce 2006 se záměrem vyplatit ženám odškodné. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen jen omluva ale nestačí. Zákon o odškodnění ale loni na podzim přijat nebyl, ministři jej zamítli.

"Vláda se návrhem na odškodnění od té doby nezabývala. I k tomu směřuje úsilí našich pěti žen. Chceme představením přesvědčit vládu, aby odškodnění opět řešila," dodala Červená. Uvedla, že v Česku neexistují přesné statistiky, kolika žen se mohla nucená sterilizace týkat. Odhaduje, že takových žen budou stovky.

Přečteno: 1206x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, divadlo, odškodnění, nucené sterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo