romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ženy donucené ke sterilizaci ztvární své osudy v divadelní hře

1.6.2016 18:14
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)
Příběhy, které (ne)začaly (FOTO: Liga lidských práv)

Divadelní hra "Příběhy, které (ne)začaly" ztvárňující osudy několika žen přinucených ke sterilizaci bude vznikat v ostravském multifunkčním prostoru Cooltour. Vystupovat v ní budou pod vedením divadelních profesionálek přímo oběti tohoto zákroku. Premiéra se uskuteční 9. června, řekla dnes ČTK hlavní organizátorka vystoupení Kateřina Červená z Ligy lidských práv.

Kde, kdy a za co:

  • Kdy: 9. června v 18:30
  • Kde: Kulturní centrum Cooltour (Černá louka 3118, Ostrava)
  • Vstupné: Dobrovolné

"Spolupracujeme s pěti romskými ženami ve věku od 50 do 60 let z Ostravy a Krnova. Některé byly přinucené ke sterilizaci ještě před rokem 1989, jiné pak v 90. letech minulého století," řekla Červená. Dodala, že všechny se sejdou v Ostravě, kde budou během týden hovořit o svých osudech. Z jejich autentických výpovědí pak pod vedením divadelnic Petry Drahanské a Simony Trávničkové vznikne chystané představení. "Nic není předem naplánované. Žádný scénář, všechno bude vznikat improvizovaně," doplnila Červená.

Jednou z účinkujících bude Elena Gorolová. "Moc se těším. V tuto chvíli si nedovedu představit, jak představení bude vypadat," řekla ČTK. Dodala, že je zklamaná z počtu žen, které se do projektu zapojí. "Mohlo nás být více. Je škoda, že se to nepovedlo. Některé ženy mají práci, jiné jsou nemocné. Těšila jsem se, že nás bude více," řekla.

Červená doplnila, že zatím není jasné, jaký osud představení potká po jeho prvním uvedení. Žádné reprízy zatím nejsou naplánované. "Chceme počkat na to, jak dopadne premiéra. Pak se rozhodneme," řekla.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení přišel v roce 2006 se záměrem vyplatit ženám odškodné. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen jen omluva ale nestačí. Zákon o odškodnění ale loni na podzim přijat nebyl, ministři jej zamítli.

"Vláda se návrhem na odškodnění od té doby nezabývala. I k tomu směřuje úsilí našich pěti žen. Chceme představením přesvědčit vládu, aby odškodnění opět řešila," dodala Červená. Uvedla, že v Česku neexistují přesné statistiky, kolika žen se mohla nucená sterilizace týkat. Odhaduje, že takových žen budou stovky.

Přečteno: 1151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, divadlo, odškodnění, nucené sterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo