romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žhářský útok na romskou ubytovnu: Za rasově motivovaný pokus o vraždu necelých sedm let

14.12.2015 11:26
Až výjimečný trest hrozí dvěma neonacistům, kteří se 9. února 2015 u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Souzeno je i dalších sedm členů radikální skupiny (na snímku vpravo a uprostřed jsou dva z nich), a to hlavně kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. (FOTO: ČTK)
Až výjimečný trest hrozí dvěma neonacistům, kteří se 9. února 2015 u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Souzeno je i dalších sedm členů radikální skupiny (na snímku vpravo a uprostřed jsou dva z nich), a to hlavně kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. (FOTO: ČTK)

Za více než tři roky starý žhářský útok na ubytovnu v Aši, obývanou převážně Romy, vyměřil dnes Krajský soud v Plzni tři nepodmíněné tresty. Za rasově motivovaný čin odsoudil Tomáše Kopeckého a Michala Poláčka k šesti letům a devíti měsícům vězení. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Za pokus vraždy jim hrozil až výjimečný trest. Rozsudek zatím není pravomocný, Kopecký se na místě odvolal, advokát Poláčka i státní zástupce si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Podle soudu hodili v noci 26. února 2012 do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo tehdy 18 lidí, včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár se obyvatelům podařilo uhasit. Podle obžaloby se Kopecký a Poláček dopustili skutku jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18 Bohemia.

Zakladatele těchto organizací Jana Balíka, který se žhářského útoku nezúčastnil, odsoudil soud za rasistickou a neonacistickou aktivitu, šíření těchto ideologií a za další skutky ke třem rokům a osmi měsícům vězení. Další čtyři muži a jedna žena, kteří se zpovídali hlavně z rasově motivovaných skutků, odešli od soudu s podmíněnými tresty. Jeden byl zproštěn obžaloby.

Balík byl odsouzen za aktivity v rasově motivovaných činech, založil Blood & Honour Division Bohemia a inicioval vznik její buňky Sudety, vyhledával členy, psal a zřizoval internetové stránky. Podle soudu rovněž prodával trika, mikiny, CD, DVD a další předměty s tematikou neonacistických skupin a aktivit. Mimo jiné také schvaloval žhářský útok na Romy ve Vítkově na Opavsku.

Obyvatele ubytovny se domáhali odškodnění za nemajetkovou újmu. Soud je odkázal na občanskoprávní řízení. Jejich zmocněnce Markuse Papeho to sice mrzí, s verdiktem je ale spokojený. "Soud rozhodl moudře, nejsem spokojený s tím, že nebyly zohledněny nároky poškozených, ale celkově je to velký úspěch. Poprvé byla odsouzena skupina neonacistů za členství v organizované skupině ve spojení se závažným trestným činem," řekl ČTK.

Podle spisu po předchozí domluvě natankoval Kopecký u benzinky 2,4 litru benzinu, poté si společně s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle obžaloby benzinem, poté tam vhodili zapálené lahve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli.

I když oběma mužům hrozil až výjimečný trest, použití takové sazby by bylo podle soudce nepřiměřeně přísné. "Není pochyb o tom, že obžalovaní byli vedeni rasovou pohnutkou a jednali proti více lidem," připustil. I když si museli být oba vědomi, že lidé uvnitř bytů, kam vhodili lahve, mohou zemřít, a museli s tím být smířeni, soud se domnívá, že nejednali s přímým úmyslem vraždit. Oba se ke skutku přiznali a spolupracovali. Kopecký se pokusil i o částečné odškodnění.

"Obžalovaní se podle všeho dopustili činu v určité etapě svého života, kdy se přiklonili, inklinovali k neonacismu. To období netrvalo dlouho a obžalovaní podle všeho už takové postoje opustili. Od předchozí etapy života se distancovali, řádně pracují," shrnul soudce. Uložené vězení tak pro ně má být trestem, ale současně by to nemělo znamenat jejich "sociální popravu", řekl předseda senátu.

Přečteno: 1063x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Žhářský útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo