romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žhářům kvůli útoku na ubytovnu v Aši hrozí výjimečný trest

Praha, 9.2.2015 13:27, (ROMEA)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18 opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romy.

Třetí muž, který oba útočníky prostřednictvím internetu k činu aktivně vybízel, je souzen kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a dalším činům na jiných místech republiky. Obžalováno je také dalších šest členů z celé republiky za různé další činy. Podle obžaloby jednali jako „organizovaná skupina“.

"Na rozdíl od útoku ve Vítkově se policistům v tomto případě podařilo odkrýt i závažné pozadí útoku, tedy aktivity celé sítě lidí, kteří se podíleli na činnosti radikální organizace Blood & Honour Division Bohemia," uvedl pro server Romea.cz Markus Pape, který v případu zastupuje poškozené.

"Poškození požadují odškodnění za škodu v podobě bolestného, stížení společenského postavení a nemajetkové újmy od tří osob. Obžaloba ale viní ze žhářského útoku jen dva muže. Máme za to, že na jejich konání měl vliv ještě třetí muž tím, že je podněcoval k útoku. I ten by se měl podílet na odškodnění," dodal zástupce poškozených Pape.

Markus Pape po Kopeckém, Poláčkovi a Janu Balíkovi, který je označován za vůdce české pobočky organizace, žádá pro čtyři své klienty náhradu škody vždy 100.000 Kč, pro pátou v době útoku teprve dvouletou holčičku požaduje částku milion korun. Náhradu přes milion žádá také pojišťovna kvůli vyhořelému pražskému objektu.

Útok se podle obžaloby uskutečnil 26. února 2012 krátce po 02:00 v noci. Podle žalobce se Poláček a Kopecký na činu předem dohodli. Kopecký u benzínové stanice v Aši nabral do plastových lahví 2,4 litru benzinu, poté si po cestě k ubytovně opatřili skleněné láhve. Ve sklepě v bydlišti Kopeckého rodičů vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné láhve.

Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit. Podle obžaloby nebyli zraněni, zmocněnec však tvrdí, že minimálně v případě zmíněné holčičky se její zranění dá prokázat. V době útoku se v ubytovně nacházelo deset dospělých a osm dětí.

Další obžalovaní se podle statního zástupce Jakuba Kubiase zapojovali tak, že pomáhali vyrábět předměty propagující nacismus, distribuovali nahrávky nacistických kapel, vyzývali k násilí a výcviku proti Romům, podněcovali k činnosti radikální organizace Blood & Honour Division Bohemia, sháněli nové členy, ale také například posprejovali fasádu pravoslavného chrámu v Mariánských Lázních i další domy, dále v Praze podpálili objekt, v němž se podle jejich informací scházeli "levičáci" a další. Hrozí jim až desetileté tresty.

Celou obžalobu, jež má 11 bodů, četl dnes státní zástupce zhruba hodinu. Někteří z obžalovaných po celou dobu schovávali svou tvář. Jejich výslechy zaberou soudu v Plzni celý tento týden, přičemž Poláček a Kopecký přijdou na řadu v úterý a ve středu. Oba ke žhářskému útoku v minulosti na policii uvedli, že jej spáchali v opilosti. Podle svědků tomu tak nebylo, tvrdí ovšem státní zástupce.

Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

, Žhářský útok, Soud, Neonacismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo