romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Židé jsou mor, štěnice a paraziti, měli by být vyhlazeni, Hitlera na vás," psala žena Židovské obci. Žalobci neuspěli s dovoláním, výhrůžky jsou prý jen přestupek

7.6.2021 12:17
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl s dovoláním v kauze antisemitských výhrůžek adresovaných Židovské obci v Praze. Zeman nesouhlasil s tím, aby případ skončil jen v přestupkovém řízení, pisatelka výhrůžek se podle něj dopustila trestného činu. Nejvyšší soud ale dovolání odmítl, řekl ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

"Neztotožnil se s výhradami nejvyššího státního zástupce a dovodil, že charakter výhrůžek obviněné nebyl způsobilý vyvolat v poškozené Židovské obci důvodnou obavu, třebaže projev obviněné označil za nenávistný a zavrženíhodný," uvedl Malý.

Vzkaz plný vulgarit, pravopisných chyb a nenávistných výroků zanechala pisatelka v roce 2018 v kontaktním formuláři na webových stránkách Židovské obce. Židy označila například za mor, štěnice a parazity. "Za ty vaše holokausty si můžete sami," napsala žena, která připojila také vzkaz "Hitlera na vás" a přání, aby Židé byli vyhlazeni, případně odešli do Izraele.

Židovská obec kontaktovala policii. Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ženu vinnou, avšak upustil od uložení dalšího trestu vzhledem k odsouzení v jiné kauze. Městský soud v Praze ale v odvolacím řízení rozhodnutí zrušil a postoupil případ přestupkové komisi.

Odvolací soud vyjádřil pochybnost, zda byly výhrůžky způsobilé vyvolat důvodnou obavu, že budou uskutečněny, a zda tedy šlo o trestný čin. Podle Zemana ale pochybnosti vzhledem k historickému kontextu nejsou na místě, zmínky o vyhlazení lze těžko hodnotit jinak než jako hrozby usmrcením, zvláště pokud pisatelka zmiňuje nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

"Je totiž všeobecně známým a nezpochybnitelným faktem, že právě vůči židovskému etniku byla primárně zaměřena politika nacistického Německa založená mj. na systematickém pronásledování, perzekvování a hromadné likvidaci osob zejména židovského původu," stálo v dovolání. Žalobci poukázali také na rostoucí počet antisemitských útoků v současné Evropě.

Přečteno: 692x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Antisemitismus, Nenávist, Soud, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo